Gałęziste. Wydanie poprawione, ilustrowane.

Okładka książki Gałęziste. Wydanie poprawione, ilustrowane. Artur Urbanowicz Patronat LC
Okładka książki Gałęziste. Wydanie poprawione, ilustrowane.
Artur Urbanowicz Wydawnictwo: Vesper horror
horror
Vesper
2019-11-13
2019-11-13
demony groza las literatura polska niebezpieczeństwo samotność strach thriller walka dobra ze złem walka o życie

Oficjalne recenzje i

Im dalej w las, tym trudniej wyjść

348 28 122

Siła sugestii to potęga”

„Gałęziste” to debiutancki utwór literacki Artura Urbanowicza. Zawiera treści nadprzyrodzone i przepełnione strachem, co doskonale widać już na okładce książki
Pomiędzy Karoliną i Tomkiem nie układa się zbyt dobrze. Chcąc naprawić swoje relacje wybierają się w kilkudniową podróż po Suwalszczyźnie. Niestety romantyczne chwile nie trwają długo. Już od samego początku wyprawy los rzuca im kłody pod nogi. Właściciele domku, który mieli wynajmować, zapomnieli o nich. W zamian zaproponowali przenocować u znajomych w Białodębach w wiosce na odludziu. Młodzi studenci nie mając innego wyjścia- zgodzili się nie wiedząc, że tym samym otwierają mroczną puszkę Pandory . „To miejsce to gniew. Gniew jest tym miejscem”.
„Gałęzisty” zawiera elementy paranormalne i nadrzeczywiste. Od początku do samego końca trzyma w dużym napięciu i niepokoju. Dużą zaletą jest to, że akcja rozkręca się powoli, przez co autor stopniowo buduje atmosferę, pozwalając dokładnie zagłębić się w prezentowaną historię i przeżywać nadrealne emocje, które towarzyszą bohaterom Urbanowicz manipuluje bohaterami oraz czytelnikami ukazując sceny nadprzyrodzone W głowie od razu pojawia się pytanie- czy jest to rzeczywistość, czy tylko rozum płata figla. „Patrzysz na coś, a twój umysł dopowiada resztę. To nie jest prawdziwe. (...)Siła sugestii to potęga.”
Autor dokładnie wziął pod lupę topografię i legendy oraz wierzenia tamtejszych terenów, co doskonale widać w książce. Nie jestem miłośniczką mocnych horrorów dlatego „Gałęzisty” przypadł mi do gustu, gdyż nie jest to typowy utwór mocnej grozy. Spotkałam się z zarzutami, że w książce tej, jest za mało elementów horroru, a zbyt dużo relacji międzyludzkich - dla mnie nie jest to rażące. Wręcz przeciwnie.
Debiut Urbanowicza czytałam już jakiś czas temu, a nadal widzę oczami wyobraźni tamten las i sceny w nim opisane. Dla podkreślenia tragizmu zawartego na łamach książki, autor wzbogacił książkę w czarno-białe ilustracje. Książka jak najbardziej godna polecenia. Dopracowana w każdym detalu. Zakończenie – zatkało mnie totalnie. Rewelacja!

Siła sugestii to potęga”

Klimat i nastrój nie do podrobienia , nie znam pierwszego wydania w którym podobno było inne zakończenie natomiast odnośnie drugiej wersji mogę dodać że zakończenie bardzo nieprzewidywalne , szokujące i pozostawiające wiele pytań co niekiedy bywa minusem takich rozwiązań natomiast w mojej opinii w tym przypadku podnosi jedynie wartość całej historii

Zbyt długo się rozkręca, dopiero w połowie książki faktycznie zaczyna się coś dziać. Rozumiem konieczność dokładnego przedstawienia nam bohaterów, bo jest to istotne dla tej powieści, byśmy dobrze ich zrozumieli, mimo to wg mnie było tego za dużo. Liczyłam również na jeszcze więcej słowiańskości i pogańskich demonów, z tej cytryny można by wycisnąć jeszcze kilka kropelek soku. Nie czułam tej grozy i strachu, ale może to ja jestem zbyt oporna. Pewnie pomogłaby tu oprawa muzyczna z fb autora, żeby wprowadzić się w odpowiedni nastrój .
Momentami (chyba byky takie dwa rzucające się najbardziej w oczy) mieliśmy łopatą wyłożone co, gdzie, jak i dlaczego. Choć kwestia wymagająca wyjaśnienia była na tyle obszerna, że nie wiem jak inaczej można byłoby to zrobić. Ale co ponarzekam to moje :p
Niemniej jednak zakończenie było naprawdę mocne. Wow, po prostu wow. Dodatkowo wszystko zostało pięknie pospinane, nie ma nie domkniętych wątków, autorowi nie zdarzyło się zapomnieć wyjaśnić jakiejkolwiek kwestii. Dodatkowo to, co kryje się między wierszami, okraszone posłowiem Krzysztofa Grudnika naprawdę robi robotę, książka dzięki temu pozostanie na długo w pamięci, bo nie tylko zapewnia nam rozrywkę, e zostawia nas z pewnymi refleksjami, które z pewnością będą powracać w odpowiednich momentach w przyszłości.
Długo uważałam, że książka jest "okey, ale bez szału", ale końcówka naprawdę podbija jej ocenę w moich oczach, a zakończenia powieści to jest to, co najgorzej wychodzi autorom, tym bardziej szacunku dla Pana Artura.

Aaa i jeszcze jedno - dzięki autorze, mam zamiar zwiedzić Suwalszczyznę, choć do dziś nie miałam nawet pewności gdzie dokładnie leży :_)

Szczerze to "miła" do poczytania książka. Nie jest jakimś wybitnym dziełem. Nie jest również woluminem, który "trzeba" przeczytać. Coś co zasługuje na pochwałę to "wynoszenie" Suwalszczyzny z kręgu "nudnawych" terenów Polski przez Pana Urbanowicza. Większość twierdzi "smród, brud i ubóstwo", a autor znakomicie sprzedaje "perełki" owego terenu. Jeżeli ktoś oczekuje od "Gałęziste" dobrego horroru to trochę się zawiedzie. Postacie są dobrze napisane i idzie je polubić czy też znienawidzić.

W sumie po Inkubie mam ponownie ten sam problem z autorem - wciągająca historia z trochę marnymi opisami i płaskimi postaciami. Od połowy akcja mnie pobudziła , fajne zwroty akcji i ślepe tory. Czy było strasznie? Tym razem tak sobie, dałbym ocenę 6,5 gdyby można bylo :)

Jak dla mnie mistrzem grozy dalej pozostaje King.
Historia trochę się wlecze, zastoje w akcji zniechęcają.
Fajny pomysł na wykorzystanie wierzeń i legend słowiańskich.

Jak dla mnie mistrzem grozy dalej pozostaje King.
Historia trochę się wlecze, zastoje w akcji zniechęcają.
Fajny pomysł na wykorzystanie wierzeń i legend słowiańskich.

Nie wiem skąd takie pozytywne recenzje. Jest to ledwo (momentami) w porządku książka, której największym plusem jest klimat mrocznego lasu, w którym dzieją się niewyjaśnione (niestety do czasu) rzeczy. Największym za to minusem są płascy i denerwujący główni bohaterowie, tworzący niesamowicie toksyczną parę - co samo w sobie nie musiałoby być minusem, gdyby ktokolwiek (np. narrator) zdawał się zauważać tę toksyczność. Momentami absurdalna - Tomek stwierdzający, że Natalia zachowuje się zaskakująco normalnie i stabilnie po śmierci dziadka,
co stwierdza po tym, jak nachodzi go ona w nocy nago i się do niego przymila... No tak, bardzo rozsądne zachowanie. Ten moment był ewidentnie jakąś dziwną fantazją autora i - że tak powiem - mroziło przy czytaniu.
Książka na pewno wypadałaby dużo lepiej, gdyby bohaterowie nie byli tacy prości, gdyby mieli więcej rozterek, pęknięć w charakterach - tak to po prostu mieli przypisaną jedną cechę, jedną rolę i na tej zasadzie działali przez całą książkę, co było zarówno denerwujące jak i nierozwijające. Niby Tomek w chwilach kryzysu na nowo pokochał (?) Karolinę, to jednak było to bardzo płytkie i denerwujące, ponieważ nie towarzyszyły temu żadne wyrzuty sumienia, które przy prawdziwej przemianie postaci, powinny być ogromne - tym bardziej w tych okolicznościach.
Najciekawszy i najmniej wadliwy zdawał mi się wątek Anny Żukowskiej - od początku do końca, za to plus dla autora. Cały element niby przebijających się z treści rozważań o wierze/wiedzy moim zdaniem na siłę wsadzony przez autora i na siłę wyczytywany przez czytelników - był bowiem bardzo słabo zgłębiony, ledwo zasygnalizowany.
W każdym razie, nie za dobra książka, raczej już nie sięgnę po tego autora.

To druga już książka tego autora, którą przeczytałam i która bardzo mi się podobała.
Super niesamowita historia, tak samo jak poprzednia trzymała w napięciu. Tajemnicza, ciekawa historia, której zakończenie bardzo chcę się poznać.
Czyta się bardzo dobrze, tajemniczy, straszny las, jezioro, legendy, tajemnicze zjawiska, jak dla mnie wszystko to co lubię w tego typu opowieściach.

"Nie ma co się martwić na zapas, bo i tak dziewięćdziesiąt procent problemów rozwiązuje się samo."

Czy są tu osoby które przeczytały już "Gałęziste" Artura Urbanowicza? Jeśli tak to dajcie znać jak odebraliście tę książkę.

Dla tych którzy jeszcze jej nie czytali przybliżę trochę fabułę. Dwoje młodych ludzi, Karolina i Tomek postanawiają spędzić Wielkanoc na Suwalszczyźnie. W planach sielankowy wypad, w rzeczywistości koszmar, w którym główną rolę odgrywa las i mała wioska, Białodęby.

Czy wioska, w której zamieszkali istnieje? Czy to co spotkało głównych bohaterów wydarzyło się na prawdę i czym jest tytułowe Gałęziste? Jeżeli chcecie znać odpowiedzi na te pytanie musicie zajrzeć do książki.

Na początku książka mnie pochłonęła, później miałam z nią mały problem. Chyba liczyłam na większą dawkę grozy, w końcu to horror. Rekompensatę znalazłam w samym zakończeniu. Jest ono tak nieprzewidywalne, że szczęka opada i za to ogromny plus dla autora.

Polecam osobom, które mają ochotę na lekki horror i z chęcią poznam Wasze opinie.

Akcja rozwija się coraz bardziej im dłużej się czyta. Jest trochę humoru, co sprawia że niektóre dialogi są naprawdę śmieszne. Książka jest bliska mojemu sercu, ponieważ dość mocno się utożsamiałem z głównym bohaterem. Szkoda że miejsce akcji nie jest realne, bo bym chętnie pojechał i poczytał krok po kroku odwiedzając dokładnie te same miejsca... Uwielbiam

Dodaj cytat z książki Gałęziste. Wydanie poprawione, ilustrowane.

Video

Video