Akademia Pennyroyal

Okładka książki Akademia Pennyroyal M.A. Larson Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Akademia Pennyroyal
M.A. Larson Wydawnictwo: Mamania Cykl: Akademia Pennyroyal (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Akademia Pennyroyal (tom 1)
Pennyroyal Academy
Mamania
2016-01-13
2016-01-13
Grażyna Chamielec
fantastyka
Inne

No nie ukrywam, że książka naprawdę niesamowicie mi się spodobała. Była genialnie napisana, pełna dreszczyku emocji z wieloma nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Nie mogłam się od niej oderwać. Autor wiedział jak ją pisać bym zakochała się w niej do reszty i pragnęła więcej oraz czuła dreszcz emocji. Czytałam ją z wielką chęcią i nie potrafiłam przewidzieć co się wydarzy. Była naprawdę genialna, cały czas się cos się w niej działo i nie mogłam narzekać na nudę. Naprawdę jest warte polecenia dla fanów przyjemnego, lecz dobrego fantasty

„Więc gdy dziś wieczorem będziecie się kładły spać, pozwólcie, by jutro zdarzyło się dopiero jutro.”

M.A. Larson, Akademia Pennyroyal

Po raz pierwszy poznajemy główną bohaterkę, gdy przerażona błąka się po lesie, nie znając nawet swojego imienia. Poszukuje Akademii, którą widziała na ulotce. Akademii która uczy dziewczęta być księżniczkami, a chłopców rycerzami. W zaczarowanym lesie trafia na chatkę czarownicy, poznany w niej chłopak pomaga jej uciec i oboje udają się na miejsce zapisów do Akademii,
od tego roku przyjmującej także nisko urodzonych.

Okazuję się, że na kadetkę jedenastą ( takie otrzymuje „imię”) została rzucona klątwa zapomnienia. Nowa koleżanka nadaje jej imię Evie.

Akademia Pennyroyal szkoli księżniczki przeciwko walce z wiedźmami, które chcą przejąć świat, oraz rycerzy których zadaniem jest walka ze smokami.

Lecz nie wszystko jest takie jak się wydaje. Evie odkrywa swoją przeszłość, poznaje prawdziwych przyjaciół, zakochuje się i odkrywa sekrety.

Chciałabym wam tyle powiedzieć ale jestem przeciwnikiem spojlerów a najciekawszą częścią tej książki jest odkrywanie owych tajemnic, rozwiązywanie zagadki przeszłości bohaterki. Rozbawiło mnie pojawienie się chłopca księżniczki- Bazyl zostaje księżniczką tylko dlatego że jego matka tego chciała, jest najmłodszy z ogromnej gromady braci.

Nawiązania do znanych wszystkim księżniczek, sposób przedstawienia świata i narracja bardzo mnie wciągnęły. Jak z początku myślałam, że książka nie będzie mi się bardzo podobać to ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu jestem zachwycona. Planuje kupić następne tomy.

M.A. Larson, Akademia Pennyroyal

Akademia Pennyroyal to akademia dla księżniczek,
a dokładniej dla przyszłych Księżniczek Tarczy!
Księżniczka nie musi być wysoko urodzoną osobą,
Akademia właśnie otworzyła swe podwoje dla każdego chętnego.
Łatwo się teraz do niej dostać, ale ukończą ją tylko nieliczni.
Zajęcia nie dotyczą haftowania i tańców, często to ciężki fizyczny trening.
Głównym zadaniem Księżniczek Tarczy jest bowiem walka z wiedźmami!
I do tego przygotowuje je Akademia Pennyroyal.

Księżniczki, wiedźmy, rycerze, smoki, wróżki, trolle, gobliny, olbrzymy,
klątwy, zaczarowane przedmioty, niebezpieczeństwa i stan wojny!
To wszystko (i wiele więcej) opisuje M. A. Larson
w pasjonującej trylogii "Akademia Pennyroyal".

W szeregi pierwszoroczniaków przyjęta zostaje bezimienna dziewczyna,
która nic nie wie o księżniczkach! Nie zna nawet żadnych baśni!
Oficjalnie dostaje przydomek Jedenasta (Kadetka). Koleżanka nadaje jej imię Evie.
I nic już nie będzie takie jak przedtem!
Obserwujemy jej przemianę z nieśmiałej, wycofanej dziewczyny w księżniczkę.

To genialna trylogia!
Świetnie napisana i przemyślana we wszystkich szczegółach.
Wątków tu mnóstwo, intryga goni intrygę, niebezpieczeństwo goni kolejne.
Wydawało się, że pewne elementy fabuły zostały wprowadzone jako humorystyczne,
tymczasem tu wszystko ma znaczenie: coś z początku okaże się kluczowe pod koniec.

Niecodzienne spojrzenie na księżniczki, fantastyczny świat, dobro, zło, magia,
odrobina humoru i ogrom emocji.
Oprócz odwagi i strachu znajdziemy tu między innymi współczucie, poświęcenie, przyjaźń,
dyscyplinę, podziw, nadzieję, przebaczenie, kiełkującą miłość i pokrętne relacje rodzinne.

Obydwie z córką czytałyśmy te trzy opasłe tomy z zaciekawieniem i niecierpliwością.
Polubiłyśmy główną bohaterkę i jej przyjaciół, i trudno nam się było z nimi rozstać.
Polecamy bardzo gorąco!

Akademia Pennyroyal to akademia dla księżniczek,
a dokładniej dla przyszłych Księżniczek Tarczy!
Księżniczka nie musi być wysoko urodzoną osobą,
Akademia właśnie otworzyła swe podwoje dla każdego chętnego.
Łatwo się teraz do niej dostać, ale ukończą ją tylko nieliczni.
Zajęcia nie dotyczą haftowania i tańców, często to ciężki fizyczny trening.
Głównym zadaniem Księżniczek...

Opowieści o wszelakiej maści księżniczkach znamy praktycznie wszyscy. Ich piękne suknie, dworskie maniery, bale i zaślubiny z przystojnym wybrankiem to nieodzowne elementy życia. W tej opowieści jednak jest zupełnie inaczej...
🐉
Księżniczki, tutaj to wojowniczki strzegące swoich krain przed Wiedźmami. Noszą wszak suknie i niektóre posiadają arystokratyczne pochodzenie, ale nie jest to element obowiązkowy. W Akademii kształcą się na księżniczki także niżej urodzone dziewczęta - a nawet jeden chłopiec, będąc swoistego rodzaju ewenementem.
🐉
Akademia tylko z pozoru przypomina pałac. Tak naprawdę kadetki (bo tak nazywane są uczennice) mieszkają w barakach, w których życie bardziej przypomina wojskową musztrę niż pałacowe luksusy.
🐉
Obok formacji dziewcząt w Akademii kształcą się również chłopcy - zdobywając umiejętności niezbędne im do walki ze smokami.
🐉
Główna bohaterka książki Eve jest jednak wyjątkowa. Dziewczyna pojawia się w Akademii niemalże znikąd, po upiornym spotkaniu z jedną z wiedźm. Na pierwszy rzut oka widoczna jest jej odmienność, która z biegiem czasu przeistacza się w wyjątkowość aby na końcu powieści rozbłysnąć.

Eve niewiele wie o własnym pochodzeniu, które powoli odkrywa, a które i tak okazuje się inne niż wszyscy sądzili.
🐉
Opowieść jest niesamowita. Jej bajeczny klimat, nieco rodem z bajek o księżniczkach, nieco przypominający powieści o Harrym Potterze pochłonie Was. Nawet ja z zaciekawieniem śledziłam losy Eve i jej koleżanek (i Bazyla), które podczas nauki poddawane były rozmaitym próbom. A już zakończenie kupiło mnie totalnie.
🐉
Książkę rekomenduję dla dzieci 8+ i serdecznie Wam polecam. Nie zawiedziecie się 🙂

🐉

Kolejny raz beznadziejna książka ma świetną okładkę, a ja kolejny raz się na to nabieram. I kolejny raz czekają na mnie kolejne tomy, sprawiając że walczy we mnie myśl "może będą lepsze niż pierwszy i warto spróbować" z myślą "szkoda tracić czas, na pewno będą równie kiepskie". Ech.

Pan Larson (nie powiem, byłam w lekkim szoku dowiadując się, że to nie pani) serwuje nam niby-przygodową opowieść w klasycznie średniowiecznio-fantastycznym świecie (wiedźmy, smoki, zamki, księżniczki itp.) wplatając w to jeszcze motywy znanych powszechnie baśni.
Główna bohaterka jest pięknie skrojoną Mary Sue. Tylko czytelnik ma ochotę ją wytargać za kudły - cała reszta uniwersum ją uwielbia, na czele z imperatywem narracyjnym, który robi z niej niezwykłą w każdym calu wybrankę losu. Kocha się w niej najprzystojniejszy rycerz w całej szkole, do którego wzdychają setki dziewcząt (a jakże!). Jest też oczywiście ta jedna Zła Zołza, która nie docenia wspaniałości naszej Evie i chce się jej pozbyć - oczywiście owa Zła Zołza jest najładniejszą i najpopularniejszą dziewczyną w szkole i kocha się w tym rycerzu, który kocha się w głównej bohaterce (a jakże!).
Krótko mówiąc - kreacja świata i bohaterów to nudna sztampa, wałkowana już setki razy - szkoda gadać.

Mocniejszymi akcentami książki są "niespodzianki z życia" Evie, które faktycznie są zaskakujące - mam tu na myśli odkrycie swojego pochodzenia, a następnie prawdziwej natury matki. Tyle tylko, że tu kuleje narracja i momenty które powinny robić efekt "wow, serio?!" są tak pozbawione napięcia, że dają co najwyżej efekt "o, aha".

Radości z czytania miałam mało, bardziej towarzyszyła mi myśl "byle do końca". Wobec tego nie polecam. I... ech. Po prostu: ech.

Każda książka kryje w sobie mniej lub więc naszych marzeń. Niezawodnie królestwa zawsze były tematem przewodnim dziecięcych marzeń. Kto z nas nie miał ochoty przenieść się do bajkowego świata, w którym dobro walczy ze złem i nigdy nie brakuje tajemnic?

Pewnego dnia w królestwie zjawia się tajemnicza dziewczyna. Nikt nie wie kim ona jest. Pojawiła się znikąd, wyłaniając z leśnych odmętów. I nic nie pamięta. W końcu trafia do Akademii Pennyroyal, otrzymuje nowe imię i jako Evie szkoli się do walki ze smokami i wiedźmami. Jednak początki w akademii wcale nie są takie łatwe. Czy dziewczynie uda się dopasować do otoczenia?

Smoki, wiedźmy, wróżki i magia - to motyw przewodni książki napisanej z myślą o młodszej publiczności, chociaż nikt nie powiedział, że starszy czytelnik wynudzi się przy tej historii. Przyznaję, że sama podeszłam do opowieści sceptycznie, ale swoboda tej historii, lekki styl i spora dawka humoru szybko mnie do siebie przekonały. To opowieść typowo bajkowa, w której dobro musi stawić czoła złej stronie mocy, a mimo wszystko nie zabrakło tutaj intrygujących zwrotów akcji.

Evie uczy się jak kontrolować magię i przyznaję - chociaż nie jestem wielką miłośniczką takich książek, to cały urok świata przedstawionego szybko mnie do siebie przekonał. Bohaterka rozważnie i inteligentnie podchodzi do wszelkich nowości, uczy się jak żyć w nieznanym sobie otoczeniu i jednocześnie stawia czoła wrogom, których w akademii nie brakuje. Rozwój akcji wprowadza szalone wiedźmy, które marzą o przejęciu władzy nad światem i zbuntowane księżniczki, które toczą osobistą wojnę z owymi wiedźmami. Na tej podstawie pojawia się też kilka wartości odwołujących się do prawdziwej przyjaźni, osobistego rozstrzygania sporów i poszukiwania prawdy o swojej przeszłości, dokładnie tak, jak robi to Evie.

"Akademia Pennyroyal" to ciekawa propozycja dla młodszych czytelników i dla tych, którzy poszukują bajkowego świata magii i królestwa księżniczek. Nie zapominajcie, że powieść obiecuje nawiązanie do baśni braci Grimm co dodaje książce smaku i koloru. A może macie ochotę poznać pomocne gobliny? Tak, świat w którym znalazła się Evie to niekończąca się kraina przygód i baśniowych stworzeń. I pamiętajcie - uprzejmość zawsze jest w cenie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mimo iż dla dzieci bardzo dobra książka już nie pamiętam kiedy mnie któreś tak porwała

„Akademia Pennyroyal” M.A. Larsona to opowieść o księżniczkach 👸🏻, rycerzach 🤺, wiedźmach 🧙🏻‍♀️ i wielu innych baśniowych postaciach. Evie, bo tak nazywa się główna bohaterka, wyrusza z domu, aby dostać się do Akademii Pennyroyal. Jednak nic nie wie o historii szkoły i czego może się tam spodziewać. Gdy w końcu dowiaduje się dlaczego trenują księżniczki, jest przerażona. Ale nie poddaje się! Walczy o swoje. Trenuje ciężko, aby pokonać swojego wroga…wiedźmy.
Akademia Pennyroyal to opowieść o dobru, które tkwi w człowieku, o odwadze i współczuciu. Jest to opowieść o każdym z nas, jednak osadzona w baśniowych realiach. Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, zdziwiłam się jak szybko się ją czyta. Jest to jedna z tych książek, które są lekkie i idealne na relaks. Przy tej książce nie trzeba analizować dogłębnie jej treści, wystarczy cieszyć się opowieścią.
To co mi przeszkadzało w książce, to zachowanie głównej bohaterki. Czasami było nielogiczne, ale potem sobie przypominałam, że to tylko nastolatka. A wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami, więc większość jej zachowań można zrozumieć i przymknąć oko.
Kolejną rzeczą jest niedosyt jaki zostaje po przeczytaniu książki. Tak jak mówiłam, czyta się ją szybko, a co za tym idzie, szybko się ją kończy. Świat książki jest niezbyt obszerny, a mógłby być wspaniale rozbudowany.
Jednak całość książki oceniam na plus. Opowieść jest logiczna, intryga goni intrygę, a przemiana głównej bohaterki jest ogromna. Widać inspirowanie się baśniami Grimmów i można poczuć się jak w dzieciństwie, kiedy mama czytała na dobranoc.

Najgorsza książka przeczytana przeze mnie w życiu. Próżna i zawiła.... Beznadziejna fabuła, zero kreacji bohaterów. Bohaterowie tacy sami. Tak samo płascy. Okropna książka. nie polecam nikomu

Początek książki jest straszny i można odnieść wrażenie, że autor sam do końca nie wiedział, jak mają wyglądać poszczególne sceny-opisy nie są do końca zgodne ze sobą. Bohaterowie trochę bezbarwni. Musimy uwierzyć autorowi, że ktoś jest odważny, bo tak go opisuje, choć nie do końca jego czyny będą to potwierdzać... Historia przewidywalna, choć podejrzewam, że młodego czytelnika może urzec.
Książka nie jest zła, ale też jakoś szczególnie nie porywa.