rozwiń zwiń

Oficjalne recenzje i

Survival dla duszy

Link do recenzji

932 55 94

Nudne, puste i bez smaku. Mdłe. Podobny problem jak z przykładowo "Spencer" (2021). Zwykła historia ciekawie "omówiona", "zeufemizmowana".

Po książkę sięgnęłam pod wpływem genialnego filmu (obejrzałam go kilka razy), który nakręcono w oparciu o tę właśnie książkę, ale od razu zaznaczam, że treść filmu mocno odbiega od treści książki, jednak i film i książka zrobiły na mnie ogromne wrażenie. To nawet dobrze, że treść książki nie do końca pokrywa się z treścią filmu, bo gdyby się pokrywały, to mogłoby to już nie być dla mnie takie ciekawe.
A tak, czytało się to błyskawicznie. Pochłaniałam stronę po stronie w ekspresowym tempie. Dopiero pod koniec akcja jakby trochę zwolniła, ale samej końcówce znowu się sporo działo.

Myślę, że istotną kwestią jest to, że powieść oparto na autentycznych wydarzeniach, lekko ją fabularyzując. Autor na koniec wyjaśnia co było prawdą, a co wytworem jego wyobraźni. Przybliża nam również bohaterów występujących w książce, a chodzi o ludzi, którzy są autentycznymi postaciami.

Główny bohater to Hugh Glass, który wstąpił w szeregi Kompani Futrzarskiej Gór Skalistych. Traperzy z tej formacji zajmowali się polowaniem na zwierzęta i handlowaniem ich skórami. Na Hugh napadła potężna niedźwiedzica grizzly, która spowodowała u niego ogromne obrażenia. Towarzyszący mu traperzy próbowali go przez jakiś czas transportować na prowizorycznie sporządzonych noszach, aż w końcu uznali, że ich spowalnia i naraża na niebezpieczeństwo napaści Indian i zapytali które dwie osoby zostaną z nim tam i zaopiekują się z nim dopóki nie wyzionie ducha. Zgłosiło się dwóch traperów, skuszonych sporą rekompensatą pieniężną: wyzuty z wszelkich ludzkich uczuć najemnik John Fitzgerald i młody Jim Bridger. Pod naciskiem Johna w końcu zostawili go na pastwę losu, kradnąc mu całe wyposażenie, które gdyby przeżył – pozwoliłoby mu samodzielnie przetrwać w trudnym, dziewiczym terenie. I od tej pory rozpoczyna się dramatyczna i okupiona potwornym bólem walka o przeżycie. Hugh oprócz ogromnej woli życia pała też chęcią zemsty na ludziach, którzy zgotowali mu taki los. Emocje jakie towarzyszą walce tego człowieka o przetrwanie to emocjonalny rollercoaster. Przez większość czasu obserwujemy zmagania jednego człowieka z rozpaczliwą walką o własne życie, a jest to tak emocjonujące, żebrak mi słów.

Ważną rolę odgrywa tu również miejsce akcji i dzika, surowa przyroda Gór Skalistych, lasy, potoki, rzeki Yellowstone, Missouri. Do tego różne plemiona Indian, które polują na białych ludzi i zanim ich zabiją, to jeszcze skalpują, torturują, palą na stosie. Zmienne i surowe warunki atmosferyczne, dzikie zwierzęta. Opisy przyrody są wisienką na torcie.

Nigdy nie przepadałam za powieściami w westernowym stylu, ale ta lektura nie jest typowym westernem, ma w sobie mnóstwo mroku, ale i uroku. Pokazuje ludzi w czasach i miejscu, gdy ich głównym celem jest walka o pożywienie, zdobycie skór, czy unikanie ciągle czającego się niebezpieczeństwa w postaci Indian. Walka z żywiołem, wędrówka przez niepoznane jeszcze, dzikie obszary Gór Skalistych, a w końcu także ciemną stronę ludzkiego charakteru. A wszystko to razem daje zapierającą dech w piersiach czytelniczą przygodę, do której odbycia i ciebie zapraszam, drogi czytelniku.

Ależ mi się tego słuchało! Fantastyczna opowieść. Zdziwiona jestem, że w ogóle mi się podobała, ale podobała niezwykle! Klimaty w zasadzie męskie bardzo, ale coś mnie w niej zafascynowało! Może po prostu ta opowieść o przezwyciężaniu swoich słabości, o potędze przyrody, o szacunku jaką ludzie kiedyś dla przyrody mieli! Piękna, trochę smutna, trochę nostalgiczna historia o świecie, którego już nie ma i którego żal!

Powieść pochłonięta dosyć szybko. Wcześniej oczywiście obejrzany słynny film. Fabuła książki różni się nieco od filmu, co zdecydowanie jest jej zaletą. Wcale nie uważam jak wielu oceniających , że ekranizacja jest lepsza od powieści M. Punke. Warto przeczytać, warto obejrzeć film. Kawał ciekawej historii opartej na faktycznych wydarzeniach.

Powieść, która po części pokrywa się z głośnym Hollywoodzkim filmem (westernem) Zjawa z Leonardo Di Caprio w roli głównej.
Po części, bo jak dobrze pamiętam, sam film był raczej remakiem wcześniejszego Człowiek w dziczy (z Richardem Harrisem).
Książka jest dość prosta i łatwa w odbiorze. Doskonała dla miłośników starej przygody, westernów, historii Stanów (XIX wiek). Sama zaś opowieść (sedno) to spisana na nowo historia Hugh Glassa - trapera, który przeżył atak grizzly w lasach północno-zachodniej Luizjany (w kontekście terytorialnym początków XIX wieku).
Sporo w tej lekturze wątków odnoszących się do tamtych czasów i ludzi. Do rzeczywistych zdarzeń. Do sposobu życia na amerykańskim pograniczu. I to pod wieloma względami fascynuje.
Niemniej mam pewne zastrzeżenia. Po pierwsze jakoś tak styl pisarski autora nie wciąga za bardzo. Wręcz przypomina rozprawkę przepisaną z innej księgi. Trochę tu abstrakcji, a trochę bajdurzenia. Niby ok. Przecież to nie dokument i nie musi się opierać na samych faktach. No ale jednak czuć drętwotę stylu. I samej opowieści.
W pewnych momentach akcja galopuje i czuć emocje. A innych suche opisy i skrótowe informacje. Jakoś tak nie czuć, żeby ten pisarz miał wprawę w pisaniu. Przynajmniej nie tego typu opowieści. Więc trochę nuży, a czasami wręcz fascynuje. Wiem - trochę to nielogiczne. Ale takie właśnie miałem odczucia.
Dlatego w mojej opinii książka jest zaledwie dobra. Choć sam materiał źródłowy na pewno ciekawy.

Film Zjawa stał się pewnym symbolem, ponieważ to właśnie za rolę w nim Leonardo DiCaprio dostał Oscara. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że jest także książka o tym samym tyle, a co więcej, cała historia napisana jest na podstawie prawdziwego życia Hugh Glassa.

Świat traperów

Opisywany przez Punkego świat osadzony jest na początku XIX wieku, w czasach pierwszych Europejczyków przemierzających Amerykę Północną, wtedy jeszcze niezbyt dobrze znaną oraz niebezpieczną, bo pełną wrogo nastawionych Indian. Traperzy przecierają szlaki oraz poszukują skór i innych przedmiotów, którymi można handlować.

Glass jest jednym z takich traperów. Jednym z najlepszych. Niestety w trakcie jednego z polowań natyka się na rozwścieczoną niedźwiedzicę, która w obronie młodego poważnie rano bohatera, prawie go skalpując.

Glass ostatecznie zabija niedźwiedzia nożem. Żyje, ale jest tak poszarpany, że trzeba go nieść, co znacznie opóźnia marsz pozostałych. Dodatkowo wszyscy myślą, że i tak umrze. Żeby mu oszczędzić cierpienia w ostatnich chwilach, przywódca oddziału decyduje, że Glass wraz z dwójką “opiekunów” zostanie w lesie. Ci zaś pogrzebią go po jego śmierci.

Long story short, “opiekunowie” porzucają go w lesie i okradają ze wszystkiego, co miał. I tu zaczyna się właściwie książka, a na pewno najciekawsza jej część. Glass nie umiera, wręcz przeciwnie. Gnany żądzą zemsty rusza w pogoń za złodziejami…

Jak zjawa

Dość długo trwało zanim wciągnęłam się w tę opowieść, ale to zapewne tylko dlatego, że nie miałam czasu przysiąść i złapać rytmu autora. Zamiast tego czytałam tylko po parę zdań na raz. Ale jak już wsiąkłam, to na całego. Punke umiejętnie przedstawił niesamowitą chęć zemsty, która dodawała sił traperowi nawet w najtrudniejszych warunkach, np. burzy śnieżnej pośrodku niczego.

Ten moment jest zresztą świetny. Glass w jednym momencie ze zwierzyny łownej przeradza się w drapieżnika i idzie dalej, pomimo śnieżnej zadymki. Bo w ogóle Zjawa jest to książka drogi. Wszyscy ciągle gdzieś idą, a momenty przestoju są jedynie przystankami przed dalszą drogą.

Punke ładnie opisuje przyrodę. Tak w sam raz, nie za dużo, nie za mało. W ogóle opisy w tej książce są plastyczne, począwszy od wyglądu ran Glassa, przez robaki, które się w nich zagnieździły, po właśnie opisy przyrody. Świetny jest moment kiedy traper widzi po raz pierwszy wysokie szczyty gór. Ładny jest opis jakie wrażenie to na nim robi i jak podążają jego myśli.

Fakty a licentia poetica

Ciekawe i miłe jest to, że Punke na końcu książki odnosi się do faktów i wymienia momenty, w których się z nimi mija. Okazuje się, że najważniejszy motyw ranienia przez niedźwiedzicę i późniejszej wędrówki po zemstę jest prawdą… Jest tam nawet bibliografia!

Mega ciekawa, dobrze opisana historia.

Świat traperów

Zjawa - mój ulubiony film, lecz niestety nienajlepsza książka.
Przypadek, w którym ekranizacja przerasta pierwowzór.

Zjawa - mój ulubiony film, lecz niestety nienajlepsza książka.
Przypadek, w którym ekranizacja przerasta pierwowzór.

Bez mała dwieście lat po tym gdy działy się przedstawione zdarzenia, zafascynowany historią krajan, napisał fabularyzowaną opowieść o człowieku niesamowitym. Rzecz pasjonującą, a co ważniejsze w zasadniczy sposób zgodną z prawdą historyczną. Historia walki z dziką przyrodą, okrutnymi ludźmi i obsesją zemsty przedstawiona jest tak realistycznie, że czujemy zdrętwiałe stopy i bolesne blizny głównego bohatera. Warto poczytać, nawet gdy oglądało się film, dla którego książka jest jedynie inspiracją.

Na plus : historia o zemście ale też o bezrefleksyjnym kontakcie ówczesnych ludzi z trudnym terenem (zarówno fauną jak i florą); ciekawe opisy nieprzyjaznego klimatu dorzecza Missouri budzą wyobraźnię.
Na minus : brak trochę szerszego kontekstu konfliktów rodowitych mieszkańców terenów Wyoming z traperami; Punke ku memu zdziwieniu dość szybko zaczął od wysokiego C (spotkanie z niedźwiedziem), żeby po nierównej, dalszej części historii napisać rozczarowujące zakończenie, szczególnie jeśli miał wolną rękę.

Książka lepsza niż film, chociaż to film zainspirował do przeczytania.

Książka lepsza niż film, chociaż to film zainspirował do przeczytania.