Zjawa. Opowieść o zemście

Okładka książki Zjawa. Opowieść o zemście Michael Punke
Okładka książki Zjawa. Opowieść o zemście
Michael Punke Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Zjawa (2016) literatura piękna
The Revenant
Sonia Draga
2014-09-24
2014-09-24
Przemysław Hejmej
Ekranizacje:
Zjawa (2016)
Przemysław Hejmej literatura amerykańska zemsta traper przetrwanie western

Atak niedźwiedzia na początku książki był najbardziej emocjonującym wydarzeniem w całej historii. Tu można byłoby zakończyć, a dalsze czytanie polecić wytrwałym. Trzeba jednak przyznać, że całość dobrze oddaje klimat epoki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dawno nie czytałem tak dobrej książki.

A może wypadałoby powiedzieć tak kompletnej książki, bo odnoszę wrażenie, że "Zjawa" ma w sobie wszystko, co powinna mieć dobra literatura. Od pierwszej strony mamy nieco tajemniczą atmosferę. Mamy dobrze nakreślonych bohaterów. Mamy także intrygującą, choć na pozór bardzo prostą fabułę.

Surowy klimat amerykańskiej prerii, samotna walka o przetrwanie, wreszcie wielkie pragnienie zemsty, które napędza głównego bohatera sprawiają, że "Zjawę" czyta się z dużą przyjemnością.

Dawno nie czytałem tak dobrej książki.

Surowy klimat amerykańskiej prerii, samotna...

Dreszczowa, przygodowa, ale do prawdy?? Chyba źle zrozumiałem główny motyw, wydaje się absurdalny. Złość głównego bohatera jest niby uzasadniona, ale moim zdaniem przesadzona. Oczywiście to co musiał przejść jest niemożliwe do wyobrażenia, jakie odczucia mu towarzyszyły. Szokuje jak daleko posuwa się człowiek, aby przeżyć, wola walki w imię zemsty.

Jestem fanem literatury faktu i raczej rzadko sięgam po powieści. Jednak tym razem zdecydowałem, że trochę trzeba nagiąć zasady. Książka jest dobra choć film moim zdaniem wypadł lepiej i to nie za sprawą różnicy w fabule ale tsm można było zobaczyć jak faktycznie wyglądał traperski fach w XIX wiecznej Ameryce. Do książki nie wrócę ale film im częściej oglądam tym bardziej mi się podoba.

Mi się podobała, choć mało się w niej dzieje. Polecam dla wytrwałych 😁

Mi się podobała, choć mało się w niej dzieje. Polecam dla wytrwałych 😁

"Bridger zrozumiał to od razu. (...) Rozpaczliwie pragnął stąd zbiec. „Czy można uciec od czegoś, co nosi się w duszy?” Wiedział, że zjawa przyszła po niego.
Minęło parę chwil, nim wreszcie Black Harris powiedział:
– Jezu Chryste. To Hugh Glass."

Minęło parę chwil, nim wreszcie Black Harris powiedział:
– Jezu Chryste. To Hugh Glass."

Świetna.
Człowiek u kresu życia, którego napędza chęć zemsty jest w stanie znieść zaskakująco wiele.
Dla mnie to fantastyczna historia, a tyle przeciwności losu co bohater mało kto by zniósł. Dodatkowo jest oparta na faktach przez co czyta się z zapartym tchem...
Jestem zachwycona.
Polecam!!

Świetna.
Jestem zachwycona.
Polecam!!

Powieść przygodowa o amerykańskich traperach nad Missouri i jej dopływami.

Tempo jest spowolnione (ale nie tak żeby to było nudne) bo pojawiają się opisy życiorysów poszczególnych bohaterów, pokazane na tle wielkiej historii kształtującej Amerykę i Stany Zjednoczone. Akcja staje się satysfakcjonująco dynamiczna taka jak się oczekuje w książce przygodowej dopiero po połowie mimo, że początek jest już wystarczająco dramatyczny.
Autor starał się pokazać dzikość przyrody, surowość zjawisk ale to nie jest to jego najmocniejsza strona, a film pod tym względem jest rewelacyjny.

Sama książka kończy się jakby w połowie historii, bez zakończenia i morału jaki znamy z ekranu.

Powieść przygodowa o amerykańskich traperach nad Missouri i jej dopływami.

Nadspodziewanie dobra książka. Myślałam, że zawiodę się po znakomitym filmie, ale rewelacyjnie się czyta.
Polecam

Polecam

Ciekawa i wciągająca opowieść o człowieku, który przeżył wiele mrożących krew w żyłach przygód, którymi mógłby obdzielić kilka osób. Początek mnie trochę nudził i opornie mi szło czytanie, ale później było coraz bardziej ciekawie. I historia Hugh Glassa wciągnęła mnie na dobre. Myślę, że autor dobrze przybliżył historię traperów w XIX wieku. Wydaje mi się, że warto po nią sięgnąć.

• 2016
  • Zekranizowane