System

Tom Rob Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Lew Demidow (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Child 44
kryminał, sensacja, thriller
2015-04-08
Łukasz Praski
Łukasz Praski literatura brytyjska literatura angielska ZSRR komunizm

Uwielbiam XIX złoty wiek powieści oraz tamtejszych cudownych jak dla mnie pisarzy. Krwawe lata 50 XX okrutnego wieku, osnute wielkim cierpieniem i masowej śmierci ludzi skazanych przez bezpiekę w "jakże nieomylnej" władzy ZSRR to absolutnie nie była moja bajka.... do czasu - kiedy chwyciłam w bibliotece za książkę "System" lub jak kto woli "Ofiara 44" (ponieważ ukazały się...

Ależ to się dobrze czyta! Niech ta historyczna otoczka nikogo nie zmyli. To przede wszystkim książka świetnie ukazująca pewne mechanizmy funkcjonowania służb i uwikłanie jednostki w system, który może przemielić wszystko. Pełnokrwiste czytadło dla wielbicieli gatunku. I nie tylko!

Historia zatoczyla kolo. Dwoch braci, dwa rozne losy. W skrocie pokazane jest zycie w czasach stalinowskich, system podzialu dobr. Im bardziej jestes zly i starasz sie przypodowac wladzy tym masz lepiej, gdy zaczyna sie dzialalnosc ktora nie podoba sie wladzy tracisz wszystko. Dlaczego to spotkalo naszego bohatera ktory wszystko stracil i odzyskal zachecam do przeczytania...

Chyba nie mogę się do niczego w tej książce przyczepić. Jest akcja, ciekawy główny bohater i jego przemiana. Pokazanie co system totalitarny zrobił z ludźmi i rozkwit uczucia w trudnym czasie między głównym bohaterem i jego żoną. Można powiedzieć oklepane ale zdaje egzamin. Książka jest znaczeni ciekawsza niż film.

Okrutna historia,ludzie. Jak można zniszczyć psychikę człowieka-dziecka.I jak ten cały ,,System'' funkcjonuje w ZSRR
i dalej.....
W mojej subiektywnej ocenie jest nawiązanie do Czikatiło.
Prawdziwego seryjnego mordercy.
PS. Film nie umywa się do książki

Przygnębiająca. Intrygująca. I nie mogę zrozumieć dwóch rzeczy. W sferze fabuły - motywu seryjnych zbrodni jako sposobu odnalezienia zaginionego przed laty brata. W sferze emocjonalnej autora "fascynacji towarzyszącej studiowaniu materiałów źródłowych". Jeśli treść książki jest przygnębiająca czy materiały mogły fascynować? Chyba że jako studium zła.

"Brak dowodów nigdy nie był przyczyną od odstąpienia od oskarżeń."

"Pielęgnowano wirusa strachu. Strach stanowił część ich pracy, aby go podtrzymać, należało stale karmić nim kolejnych ludzi."

"W tych murach nikt nie miał szans na uniewinnienie. To była fabryka winy."

Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Nawet będąc elementem przerażającej machiny terroru, pewnego dnia...

Przeczytałam tę książkę wiele lat temu (jakieś 10-12) pod innym tytułem „Ofiara 44” - daje jej 9 gwiazdek ( 10 daje wyłącznie Kenowi Follettowi-„mojemu” mistrzowi) książka mnie powaliła ‚ gdy ją czytałam wciągnęła bez końca . Pochłonęłam ją jednym czytelniczym haustem. Bezsprzecznie
POLECAM!!!

10 nie ma tylko dlatego, że nie jest to mój ulubiony gatunek literacki. Zawiązanie akcji super, bardzo mroczna, wciągająca, nieprzewidywalna, nieoczywista. Trudna tematyka życia w ZSRR, bardzo wiernie oddane realia. Autor niczego nie upraszczał, świetnie pokazane rozumowanie bohaterów, które jest spójne. Przemiana bohatera również niebanalna, tylko autentyczna. Nawet...

Dyskusje

1 780