System

Okładka książki System
Tom Rob Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Lew Demidow (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Łukasz Praski
Łukasz Praski literatura brytyjska literatura angielska ZSRR komunizm

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

świetna książka, czytałam z zapartym tchem!

świetna książka, czytałam z zapartym tchem!

Inny tytul to Ofiara 44 i pod tym ja przeczytałam, dobra,mocna, atmosfera imperium zła.

Na półkach: , , , ,

,,Nasz system jest tak zorganizowany, że ten człowiek może zabijać tyle razy, ile zapragnie. I będzie zabijał, my natomiast wciąż będziemy aresztować nie tych ludzi , niewinnych, ludzi, których nie lubimy, którzy się nam nie podobają, a on ciągle będzie zabijał."
Świetny i nietuzinkowy kryminał, okraszony brutalną rzeczywistością lat 50-tych, obnażający absurdalność radzieckiego systemu, gdzie pod płaszczykiem partyjnym, szerzyło się bezprawie, a ludzi trzymano w garści przy pomocy terroru i strachu. Okrutne morderstwa dzieci przeplatające się z obrazem życia społecznego, wręcz dobitnie pokazywały tą paranoiczną bańkę propagandy wykreowaną przez stalinowską władzę.
Fabuła tej książki, to naprawdę coś niesamowitego. Powoli stopniowane napięcie oraz budowanie fałszywego poczucia bezpieczeństwa, momentami przyprawiało mnie o zawrót głowy. Podobało mi się, że zamiast skupić się na wątku kryminalnym, autor na początku wprowadza czytelnika w ten dziwny świat, odsłaniając przed nim różne sfery życia związane z wpływem dyktatury na społeczeństwo-od biedoty do wysoko postawionych. Byłam tym poruszona i niekiedy rozbita, ponieważ czasami niedowierzałam temu, co czytałam. Ten abstrakcyjny świat, był kiedyś rzeczywisty, gdzie na porządku dziennym trzeba było oglądać się za siebie, bo człowiek człowiekowi wilkiem i nawet głupia pierdoła mogła oznaczać czyjąś śmierć. Opisy samych tych zdarzeń sprawiały, że aż miałam ciary na plecach.
Równie dobrym wątkiem była przemiana głównego bohatera, który z wyżyn władzy spada na samo dno i musi zmierzyć się z trudami nowego życia, jako nic nieznaczący szary obywatel. Dość ciekawy proces odnajdywania w sobie resztek człowieczeństwa ponad to, co od dziecka mu wpajano na temat wyższości partii nad wszystkim innym. Do tego dochodzi jeszcze prowadzone przez niego śledztwo, które mozolnie się rozkręcało, ale jak już nabrało dynamizmu, to nie byłam w stanie się oderwać. Analizowanie faktów i szukanie poszlak trochę jak "po okruszkach chleba", poznając również motywy i działania z perspektywy zabójcy, to prawdziwa literacka uczta. Genialna intryga, powoli łącząca wszystkie poboczne wątki w sprytny sposób, ale której finał niestety trochę mnie rozczarował, bo liczyłam na to, że wszyscy bohaterowie zginą, żeby właśnie autor pokazał, że pomimo wysiłków jakich podjął się bohater w imię sprawiedliwości, działania jednostki i tak nie miały znaczenia w obliczu okrutnego systemu władzy.

Tom Rob Smith to brytyjski pisarz i scenarzysta telewizyjny. W roku 2008 zadebiutował powieścią kryminalną, która została wydana w Polsce pod tytułem „Ofiara 44” /tyt. oryginału „Child 44”/, a następnie wznowiona pod tytułem „System”. Była już wówczas obsypana nagrodami a prawa do jej sfilmowania zakupił Ridley Scott.

Autor nie ukrywał, że inspiracją do powstania powieści były prawdziwe wydarzenia z udziałem Andrieja Czikatiły, Rzeźnika z Rostowa, seryjnego zabójcy działającego w Związku Radzieckim okresie 1978 – 1990 roku, który przyznał się do zabójstwa 56 osób. Najmłodsza ofiara Czykatiły miała 7 lat, najstarsza ok. 30 lat. W Związku Radzieckim informacje o gwałtach na dzieciach czy seryjnych zabójcach były tuszowane, nie przedostawały się do opinii publicznej. Władze uważały, że tego typu przestępstwa nie mogły być popełniane w kraju socjalistycznym, a ich popełnienie przypisywano zupełnie przypadkowym osobom, wyszukując ich wśród osób chorych psychicznie, przestępców seksualnych czy homoseksualistów, z których wielu po długich, brutalnych przesłuchaniach przyznawało się do winy.

Tom Rob Smith akcję swojej powieści osadził w roku 1953, tuż przed śmiercią Stalina i wkrótce po niej. Najczarniejsze lata stalinowskie, wszechobecny terror, wszechwładza aparatu represji.

Zostają ujawnione okrutne, sadystyczne zabójstwa dzieci i wszystko wskazuje, że zostały popełnione przez jednego sprawcę. Władza za wszelką cenę nie chce ujawnić okoliczności zbrodni, ani też uznać, iż mogą być one dziełem jednego człowieka. Zostają o nie oskarżeni zupełnie przypadkowi ludzie, nie mający nic wspólnego ze sprawcą. Świetny, intrygujący temat, ale …. .

Wszystko rozbija się o realia okresu stalinowskiego w którym autor umieścił akcję i które to realia zupełnie go przerosły. Czasami wydaje się, że autor nie ma pojęcia o czym pisze, próbując oddać klimat lat 50-tych sowieckiej Rosji. A szkoda, bo to wydaje się zupełnie zmarnowany potencjał. Niekiedy lektura wywołuje uśmiech niedowierzania a czasami po prostu politowania. Tak bywa, gdy Anglik bierze się za pisanie o realiach życia w Rosji Sowieckiej, o systemie o którym nie ma najmniejszego pojęcia, którego nigdy nie widział a co najważniejsze nigdy nie doświadczył.

Mogłaby z tego powstać świetna książka, a powstała tylko byle jaka.

Autor nie ukrywał, że inspiracją do powstania powieści...

Świetna historia, którą świetnie się czyta. Postacie bardzo ciekawe i wielowymiarowe.

Książka w bardzo dobry sposób opisuje system i mechanizmy funkcjonowania poszczególnych służb w stalinowskiej Rosji. W tej powieści złapanie seryjnego mordercy, to tylko część zadania stojącego przed bohaterami. Innym, znacznie trudniejszym zadaniem jest walka z systemem. Oczywiście walka polegająca nie na tym, by ów system obalić, bo to jest niemożliwe, ale by przetrwać na tyle długo, by móc znaleźć zabójcę.

Oczywiście są delikatne minusy (brak jakichkolwiek objawów abstynencyjnych po odłożeniu narkotyków przez główną postać, delikatna niekonsekwencja w przedstawieniu milicji na tle pozostałych grup społecznych), ale w żadnym stopniu nie psuje to lektury.

Lew Demidow to młody i ambitny agent MGB. Wierzy w partię, w ZSRR i w Stalina. Nie ma rozkazu, którego nie wykona. Jednak sprawa strasznej śmierci chłopca sprawia, że zaczyna kwestionować system.

Autora znałem już wcześniej z bardzo dobrej „Farmy”, która wyróżniała się ciekawą konstrukcją. Tutaj już klasyczna powieść, bez eksperymentów z formą. Ale w żadnym razie nie sprawia to, że książka jest gorsza. Na samym początku jest mocne otwarcie – akcja zaczyna się w czasie wielkiego głodu na Ukrainie. Smith bardzo dobrze oddał nastroje wtedy tam panujące i zdesperowanie ludzi.

Potem akcja przenosi się na początek roku 1953, do czasów najgłębszego stalinizmu. Największy atut książki to właśnie oddanie tego klimatu fałszywego bezpieczeństwa, niepokoju i powszechnej paranoi. Autor świetnie opisał też metody działania Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (nadzorowali też np. „wybory” w Polsce w 1947). Czyta się to jak najlepszą antyutopię, z tą różnicą, że uderza to jeszcze mocniej, w końcu takie rzeczy faktycznie się działy.

Sama intryga nie jest jakoś bardzo skomplikowana, można to wszystko przewidzieć. Ale akcja potrafi trzymać w napięciu tak, że ciężko się oderwać. Samo rozwiązanie też w pewnym stopniu może zaskakiwać. No i przemiana bohatera, to jak stopniowo zaczyna dostrzegać jak działa system w którym żyje, czyta się to świetnie.

Na podstawie powieści powstał film z Tomem Hardym, tego nie polecam w żadnym wypadku. Pozbycie się istotnego wątku, sprawia, że motywacja głównego złego nie ma sensu. I wlecze się straszliwie. O ile książka potrafi przywalić mokrą szmatą w twarz, tak tutaj jest typowe wyobrażenie Amerykanów jak to się żyło w tym ZSRR xD.

Dla mnie książka BOMBA..
Bardzo ciekawie skonstruowana fabuła, chociaż ja na drugi plan jakby ''zepchnąłem'' temat zbrodni na chłopcach a priorytetowo potraktowałem coś innego... mianowicie pokręcone czasy tego systemu, czas upodlenia i zezwierzęcenia ludzi.Do czego może być zmuszony człowieczek, który w systemie jest nikim..???nie możesz liczyć nawet na to,że najbliższa osoba Ciebie nie zadenuncjuje,żeby zrobić karierę, żeby upodlić ...Mocne tematy, ciekawe postaci ..P.S.
ten tytuł ''podparłem'' jeszcze sobie filmem, który był nakręcony na podstawie powieści.Uważam,że wyśmienita wielonarodowa obsada aktorska, fajnie dobrane scenerie.To można jako bonus potraktować po przeczytaniu książki.Właśnie rozglądam się za następnymi dwoma częściami, co tam dalej będzie się działo z Leo.

Dla mnie książka BOMBA..

Średnia . Łatwo można przewidzieć akcje . edyne co mnie zaskoczyło , to fakt że w Zachodnim świecie jednak wiedzą czym był i jest komunizm !!!A mimo wszystko , miliony ludzi czuje do niego pozytywne uczucia .

Ciekawa. Atutem jest jej realność. Coś takiego mogło mieć miejsce lub może mieć miejsce w Rosji czy w innym państwie. Nadrzędny jest system, stoi on ponad dobrem jednostki, ponad dobrem ogółu, ponad wszystkim. Życie ludzkie jest nic nie warte. Dostęp do przywilejów mają nieliczni, jednak i ta łaska jest chwiejna. Kontrola pełna, bieda ogromną, strach i terror wszechobecny. Warto się wychylać? Troszkę zwrotów akcji, jednak przewidywana w dużej większości dla mnie

Trzyma w napięciu wątki na samym początku są chaotyczne ale później wszystko się skleja i sam zwrot akcji , rozwiązanie średnie bardziej ciekawiej czytało mi się wątek lwa i jego żony i jego największego wroga niż samo "śledztwo"