Drogi Przywódca

2015-11-06
2015-02-05
Rafał Lisowski
Korea Północna Kim Dzon Il reżim literatura faktu

A mnie zastanawia jedno. Czy gdyby nie gapiostwo znajomego głównego bohatera, to czy zdecydowałby się on na ucieczkę z Korei Północnej?

Główny bohater ze statusem Dopuszczonego (Dopuszczeni - mały, elitarny krąg osób, które dostąpiły zaszczytu spędzenia 20 minut z Kim Dzong IL'em) do Generała miał wszystko. Był praktycznie nietykalny.
A mimo to pod wpływem nieprzewidywalnego zdarzenia musiał podjąć zero jedynkową decyzję - ucieczka albo obóz koncentracyjny, śmierć.

Książka jak wiele podobnych opisuje problemy z jakimi spotykają się uciekinierzy z KRLD. Ta zawiera także niuanse, których nie znajdzie się w podręcznikach historii czy innych powszechnie dostępnych publikacjach.
Rozważania, jak napisać antologię życia rodziny Kimów. Intrygi, które pozbawiły realnej władzy Kim Ir Sena. Upokorzenia których doznał Kim Dzon Il ze strony Chin.
To i wiele innych przytaczanych przez autora faktów powoduję, że dla ludzi ciekawych funkcjonowania państw autorytarnych ta publikacja jest warta polecenia.

Wiedza, którą autor przekazał agentom Korei Południowej tak na prawdę pokazała, że nadal niewiele o niej wiemy.

A mimo to pod wpływem...

Bardzo dobra pozycja. Każdemu kto chce sięgnąć po inną książkę o Korei Północnej polecam także reportaż "Światu nie mamy czego zazdrościć".

Bardzo dobra książka o uciekinierach ("przygodach") dwóch "szych" z Korei Północnej.Autor opisuje nie tylko samą ucieczkę ale i struktury reżimu Kimów od podstaw.Czyta się jednym tchem.Ciekaw jestem tylko co się stało z rodzicami autora ale podejrzewam ze wesoło nie było.

Do przeczytania tej opowieści zachęcił mnie kolega, który bardzo ją zachwalał. Dałem się namówić i nie żałuję. To wstrząsająca opowieść wysoko postawionego przedstawiciela północnokoreańskiej elity, który w dramatycznych okolicznościach uciekł z tego straszliwie ponurego kraju.
O Korei Płn tak naprawdę wiemy bardzo niewiele. Poza tym, że rządzi tam okrutna dyktatura klanu Kimów, a ludność tego kraju żyje w totalnej nędzy, trudno o jakieś szczegóły. Tu mamy relację jednego z najwyżej postawionych osobistości tego kraju. Członka elity, który jako jeden z nielicznych został "Dopuszczony" przed oblicze Kim Dzong Ila. Wiódł, jak na tamtejsze warunki, całkiem wygodne życie i pewnie trwałby tak dalej, gdyby nie przypadek. Przypadek, który spowodował, że musiał natychmiast stamtąd uciekać.
Opis tej ucieczki to niezwykle dramatyczna opowieść, którą czytało się jak świetny thriller sensacyjny. Już samo przekroczenie granicy z Chinami zakrawało na cud, ale przedostając się do tego kraju wcale nie poczuł się wolny. Czy mając na karku zakrojony na niezwykłą skalę pościg nie tylko północnokoreańskich służb, ale też chińskich, uda mu się przedostać do Korei Płd?
W książce jest wiele opisów na temat systemu panującego w Korei Płn, jak działa cały ten okrutny aparat władzy, jakie prawa mają poszczególni obywatele i jakie kary im grożą za choćby najmniejsze uchybienia. Dlatego gorąco zachęcam do jej przeczytania nie tylko wielbicieli literatury faktu.
Gorąco polecam!

Mam wątpliwości co do 100% prawdziwości wydarzeń, opisanych w książce, i wyjątkowej nieskazitelności autora wobec wszystkich sytuacji, które mu się przytrafiły. Zbyt dobrze to brzmi, by jeden z autorów propagandy w Korei Płn. nie skusił się na zaaplikowanie nieco ze swoich dawnych umiejętności w tę książkę.

Trzymająca do ostatniej strony opowieść o ucieczce z Korei Północnej. Polecam

Trzymająca do ostatniej strony opowieść o ucieczce z Korei Północnej. Polecam

Niby jeden kraj a przez ludzką ambicje podzielony na dwie części, gdzie przez jedną rodzinę cierpi całe państwo. Pozostawiam to do własnych interpretacji po zapoznaniu się z tą książką...

Książka przygodowa. Lepiej czyta się z pełnym brzuchem.

Książka przygodowa. Lepiej czyta się z pełnym brzuchem.

W przeciwieństwie do 'Pozdrowień z Korei', ta książka wnosi wiele do sposobu postrzegania kRLD przez człowieka z zewnątrz. M.in. sposób w jaki Kim Dzong Il przejął władzę, m.in. to jak rozbudowany jest aparat kontrolny państwa. M.in to jak daleko sięga ułuda dobrobytu Chosunu. Jest też wyjaśnionych wiele kwestii jak np. stosunki koreańsko-chińskie i chińsko-koreańskie.

Co do samej ucieczki to Jang Jin-Sung trochę irytował mnie swoimi histeriami. Jego przyjaciel w sumie zachowywał się nie lepiej. Ale z drugiej strony, chyba każdy kto uciekłby spod czujnego oka reżimu takiego jak KRLD zachowywałby się jak rozhisteryzowana panienka. To wynika też chyba z mentalności Azjatów jako ogółu. Posłuszni, wierni i lojalni, a jak nie to płacz i zgrzytanie zębów.

Podzielam też zdanie innych czytelników co do tego, że trochę zbyt sensacyjnie to wygląda, ale z drugiej strony, facet pisze o SWOICH doświadczeniach i przeżyciach, co daje mu pewne prawo do wyolbrzymiania niektórych sytuacji i faktów. Bardziej mnie natomiast raziło podczas lektury to, że ciągle spotykał na swojej drodze dobrych i przyjaznych ludzi. Nie wiem, może to kwestia tego, że w Korei nie czuł głodu i nie był żebrakiem tylko człowiekiem na jakimś poziomie życia i z wykształceniem i to pozwoliło mu się jakoś odnaleźć w nowej - chińskiej - rzeczywistości.
Choć są wzmianki o tym, że ktoś go wydał czy wyrzucił to raczej książka wg mnie opowiada o niekończącym się pasmie sukcesów uciekiniera, a prawda jest taka, że wielu ginie już na granicy. To prawda, że autor oddaje im swego rodzaju hołd na końcu, ale jednak trochę za mocno podkręcił sensację w tej książce.
Książka zasługuje na każdą z 8*, które daje jednak przede wszystkim wtajemniczeniem w realia reżimu. I to realia lat dwutysięcznych, więc wcale nie tak dawnych...

Co...

Bardzo dobrze się czyta...

Bardzo dobrze się czyta...

• Korea Północna
  • Literatura faktu