Karbala

Okładka książki Karbala Piotr Głuchowski, Marcin Górka
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Karbala
Piotr GłuchowskiMarcin Górka Wydawnictwo: Agora reportaż
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-08-20
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-20
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822674
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Imperator. Sekrety Ojca Rydzyka Piotr Głuchowski, Jacek Hołub
Ocena 7,1
Imperator. Sek... Piotr Głuchowski, J...
Okładka książki Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski
Ocena 7,9
Uzurpator. Pod... Bożena Aksamit, Pio...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
592 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
40
18

Na półkach:

Trochę historii nieznanej mi

Trochę historii nieznanej mi

Pokaż mimo to

avatar
35
13

Na półkach: , ,

Dotąd nieznana była mi misja polskich żołnierzy w Iraku, ale jedno jest pewne- nie zapomnę o niej.

Jedynym małym minusem jest to, że w książce działo się tyle że ciężko było mi czasem coś zrozumieć

Dotąd nieznana była mi misja polskich żołnierzy w Iraku, ale jedno jest pewne- nie zapomnę o niej.

Jedynym małym minusem jest to, że w książce działo się tyle że ciężko było mi czasem coś zrozumieć

Pokaż mimo to

avatar
219
99

Na półkach:

W relatywnie ciekawy sposób opisuje jak wiele beznadzieji i chaosu musi przeżyć człowiek wysłany na misje. Smutne, jak anonimowi bohaterzy, którzy wrzuceni są w wir nowych wydarzeń, nigdy nie otrzymają uznania za człowieczeństwo i odwagę jakimi się tam wykazują. Książka pokazuje też absolutną głupotę i bezsens działań wojennych! Na minus sposób opisywania wydarzeń w książce. Wywiady i opowieści są kiepsko zorganizowane.

W relatywnie ciekawy sposób opisuje jak wiele beznadzieji i chaosu musi przeżyć człowiek wysłany na misje. Smutne, jak anonimowi bohaterzy, którzy wrzuceni są w wir nowych wydarzeń, nigdy nie otrzymają uznania za człowieczeństwo i odwagę jakimi się tam wykazują. Książka pokazuje też absolutną głupotę i bezsens działań wojennych! Na minus sposób opisywania wydarzeń w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
373
97

Na półkach:

Karbala. Miasto w Iraku, gdzie w 680 r.n.e. miała miejsce bitwa, w której zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali.
Co roku do miasta udają się miliony szyitów, aby odwiedzić jego grób.
To właśnie w święto Aszury w 2004 roku rozpoczęła się w Karbali bitwa, w której wzięło udział polskie wojsko.
"Karbala" P. Głuchowskiego i M. Górki to doskonała relacja, która opowiada o największej bitwie Polaków od czasu II wojna światowej. Autorzy, za sprawą relacji żołnierzy biorących udział w bitwie o City Hall, wnikliwie przedstawili obraz dramatycznej obrony ratusza i walki o życie polskich i bułgarskich żołnierzy.
Dodatkowym, dużym atutem tej książki jest przedstawienie przez autorów nie tylko samych walk,
ale wprowadzenie wpierw czytelnika w zawiłą sytuacją historyczną, polityczną i społeczną Iraku. Przybliżenie genezy i przebiegu całego konfliktu, który rozpoczął się w 2003 roku.
Książka zawiera kolorowe zdjęcia i mapy, jednak zabrakło mi w niej jednego: grafiki przedstawiającej rozmieszczenie polskich i bułgarskich żołnierzy w czasie obrony City Hall.
Książka to jednak świetne kompendium wiedzy o polskim udziale w Operacji „Iracka Wolność” i sięgnąć powinien po nią każdy zainteresowany historią polskiego oręża.

Karbala. Miasto w Iraku, gdzie w 680 r.n.e. miała miejsce bitwa, w której zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali.
Co roku do miasta udają się miliony szyitów, aby odwiedzić jego grób.
To właśnie w święto Aszury w 2004 roku rozpoczęła się w Karbali bitwa, w której wzięło udział polskie wojsko.
"Karbala" P. Głuchowskiego i M. Górki to doskonała relacja, która opowiada o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
317
317

Na półkach: , , , ,

To nie jest książka o tym jak wspaniała jest wojna. To nie jest książka o tym jak wspaniałe jest zabijanie. To nie jest książka o wielkim zwycięstwie.
Więc o czym?
Przede wszystkim o polskich żołnierzach, nieudolności polskich władz, o tym jak misja stabilizacyjna przekształciła się w w wojnę i walkę o życie.
To książka o żołnierskich dramatach, o tym jak w podziękowaniu za pełne poświęceń wykonywanie rozkazów nagrodą stało się zapomnienie.
To książka o o ludziach.
Gorąco polecam tym którzy gloryfikują polską interwencję w Iraku i Afganistanie jak i tym którzy mają w pogardzie żołnierzy za to co robili. Te kilka historii zawartych w książce nie tylko rzuca światło na codzienność misjonarzy ale również pozwala ujrzeć większy obraz całej sytuacji.

To nie jest książka o tym jak wspaniała jest wojna. To nie jest książka o tym jak wspaniałe jest zabijanie. To nie jest książka o wielkim zwycięstwie.
Więc o czym?
Przede wszystkim o polskich żołnierzach, nieudolności polskich władz, o tym jak misja stabilizacyjna przekształciła się w w wojnę i walkę o życie.
To książka o żołnierskich dramatach, o tym jak w podziękowaniu za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
650
650

Na półkach: ,

Kiedy działy się rzeczy opisane w tej książce miałem 20 lat. Przyznaję, niestety, że ich nie pamiętam. Od kiedy zacząłem czytać literaturę faktu związaną z wojskiem, odświeżyłem sobie pamięć. Moją pierwszą lekturą na temat wydarzeń w Karbali była książka Grzegorza Kaliciaka o tym samym tytule. I ta książka była świetna. Kiedy znalazłem na jednym z portali aukcyjnych drugą o tym samym tytule, stwierdziłem "a co tam", zaryzykuję. Najwyżej napiszę, że była słaba. Nie była. Była jedną z najlepszych książek o tematyce wojskowej, którą w ostatnich miesiącach przeczytałem. Autorzy bardzo dobrze przygotowali się od strony faktograficznej. Szczegółowo opisują wszystkie aspekty związane z wojną w Iraku (również tą pierwszą). Choć główną osią wydarzeń jest obrona ratusza, to Pan Górka i Głuchowski pisząc książkę, poruszyli wiele wątków, które wydarzyły się podczas wojny w Iraku a nie koniecznie związane były z głównymi wydarzeniami (np. śmierć Waldemara Milewicza). Baaaa poszli kawałek dalej i otarli się o wojnę w Afganistanie. Dzięki temu zabiegowi książka zaskakuje przez co o wiele lepiej się ją czyta. Grzegorz Kaliciak w swojej książce nie operuje w ogóle nazwiskami. Tu wprost przeciwnie. Nazwiskami autorzy sypią jak z rękawa. I dobrze bo ci ludzie na to zasłużyli. W książce oraz w Internecie, bitwa w Karbali nazwana została jedną z najkrwawszych w dziejach Polskiego Wojska. Po lekturze książki stwierdzam, że to określenie nie jest nad wyraz. W wielu miejscach realizm oraz brutalność opisów przerażają. Osoby o słabych nerwach powinny uważać. Od razu rzuca się w oczy doświadczenie pisarskie autorów, którzy w pełni potrafili wykorzystać potencjał drzemiący w relacjach żołnierzy walczących w City Hall. Poza tym, że lekceważąco podchodziłem do tej książki, to w podobny sposób podchodziłem do filmu, którego nigdy nie oglądałem. Chciałbym z tego miejsca przeprosić autorów oraz producentów filmu i reżysera, gdyż mój cynizm wziął górę nad logiką. W najbliższym czasie obejrzę film i poszukam innych dostępnych książek na temat wydarzeń w Karbali. FENOMENALNA książka. Polecam.

Kiedy działy się rzeczy opisane w tej książce miałem 20 lat. Przyznaję, niestety, że ich nie pamiętam. Od kiedy zacząłem czytać literaturę faktu związaną z wojskiem, odświeżyłem sobie pamięć. Moją pierwszą lekturą na temat wydarzeń w Karbali była książka Grzegorza Kaliciaka o tym samym tytule. I ta książka była świetna. Kiedy znalazłem na jednym z portali aukcyjnych drugą o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
106
106

Na półkach:

"Karbala" została wydana w czasie premiery filmu i to, podobnie jak tytuł i filmowa okładka, sugeruje tematykę. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu nie jest to opowieść tylko o obronie City Hall w Karbali przez polskich i bułgarskich żołnierzy. Historia zaczyna się znacznie prędzej, w czasach dzieciństwa przyszłego dyktatora Husseina. Opowiada o jego dojściu do władzy, rozprawach z przeciwnikami, ataku na Kuwejt, pierwszej wojnie z koalicją. Wreszcie o powtórnej interwencji Amerykanów i sojuszników i niesławnym końcu niegdyś potężnego przywódcy. Opowiada o totalnym burdelu jaki spowodowali Amerykanie, którzy w tej wojnie utopili morze pieniędzy a drugie morze pieniędzy dali zarobić znajomym królika. Pozwala niezorientowanemu polskiemu czytelnikowi zrozumieć wreszcie co-nieco z szyicko-sunnickiej krwawej układanki i wyjaśnia kulisy powstania tworu znanego dziś pod potoczną nazwą Państwo Islamskie.

Co do Polaków to książka opisuje w zasadzie całą historię naszej strefy okupacyjnej i wszystkich walk toczonych w niej przez nasze wojsko i przez Amerykanów. Oczywiście najwięcej miejsca poświęcone jest tytułowej Karbali, świętemu miastu szyitów, w tym zaś głośnej obronie kompleksu budynków publicznych. Polacy do tej wojny przystępowali kompletnie nieprzygotowani mentalnie i sprzętowo (żałosne Honkery z łopatami do odśnieżania i kupa poradzieckiego złomu). Żołnierze, w tym wielu kontraktowych, nie mieli nawet świadomości, że jadą na prawdziwą wojnę. Na szczęście nie zginęło ich wielu ale bardzo wielu wróciło fizycznymi i psychicznymi kalekami.

Niby trudno być zaskoczonym czytając książkę, bo te wszystkie historie o wojennym szoku, tchórzostwie, odwadze, okrucieństwie znamy doskonale z amerykańskich filmów. Z drugiej strony cały czas trzeba sobie przypominać, że to nie fantastyka ani amerykański film wojenny tylko historia prostych polskich wojaków przelewających krew w jakiejś absurdalnej wojnie za bardzo wątpliwą moralnie sprawę. Tylko po to, żeby po powrocie do domu często trafiać gdzieś na boczny tor, popadać w alkoholizm, rozwodzić się i dostawać łatkę łasych na kasę najemników. Znowu jak z amerykańskiego filmu. Jak widać pewne klimaty są po prostu uniwersalne a los żołnierza wszędzie taki sam.

Książka pochłonęła mnie totalnie, natychmiast jak uświadomiłem sobie, że to nie będzie laurka ku pokrzepieniu serc tylko solidny, nieco demaskatorski reportaż. Na dodatek napisany w świetnym, potoczystym stylu. Niestety lektura jest trochę nierówna. Fragmenty o obronie City Hall czyta się dosłownie na bezdechu, tło polityczno-historyczne jest interesujące ale opisy kolejnych akcji, wymiatania, oczyszczania, losy kolejnych żołnierzy w końcu trochę zlewają się w całość. Przykro to napisać - historie kolejnych śmierci też. Jednak rozumiem, że to też trzeba było opisać i zostawić po tym jakiś ślad, że to jest ważne.

Warta przeczytania choć jak dla mnie bardzo pesymistyczna lektura. To wszystko było tak bardzo bez sensu.

"Karbala" została wydana w czasie premiery filmu i to, podobnie jak tytuł i filmowa okładka, sugeruje tematykę. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu nie jest to opowieść tylko o obronie City Hall w Karbali przez polskich i bułgarskich żołnierzy. Historia zaczyna się znacznie prędzej, w czasach dzieciństwa przyszłego dyktatora Husseina. Opowiada o jego dojściu do władzy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
46

Na półkach: ,

Kolejna książka od Agory z którą spędziłem przyjemnie czas. Doskonale zilustrowana misja Polaków w Iraku i jej konsekwencje. Czy misja miała sens i czy byłą potrzebna to temat na oddzielną dysputę. Film jest bardzo dobrym dodatkiem po lekturze.

Kolejna książka od Agory z którą spędziłem przyjemnie czas. Doskonale zilustrowana misja Polaków w Iraku i jej konsekwencje. Czy misja miała sens i czy byłą potrzebna to temat na oddzielną dysputę. Film jest bardzo dobrym dodatkiem po lekturze.

Pokaż mimo to

avatar
12
12

Na półkach:

Oficjalnie wyjazd polskich żołnierzy do Iraku był misją stabilizacyjną. Miała ona na celu ochronę ludnośc cywilnej i umocnienie nowego rządu po upadku reżimu Saddama. A jak było w rzeczywistości? Książka „Karbala” jest próbą odpowiedzi na to pytanie.
Autorzy wyokonali moim zdaniem kawał dobrej roboty. Prześledzili losy polskich żołnierzy od początku, czyli od przygotowań w jednostce, aż do samego, często gorzkiego końca, jakim była śmierć lub zmagania z syndromem stresu pourazowego. Przedstawili też codzienność polskiego kontyngentu w Iraku. Należały do niej nasilające się ataki znikąd, rosnąca wrogość Irakijczyków, czające się na każdej drodze miny-pułapki. Moim zdaniem kwintenencją tego konfliktu jest moment, gdy uzbrojeni po zęby żołnierze próbują walczyć z ukrytymi w tłumie cywilów zamachowcami - samobójcami. Była to bowiem wojna z niewidzialnym przeciwnikiem, a granica pomiędzy cywilami a bojówkarzami wydawała się momentami niezauważalna. Punktem kulminacyjnym jest niezwykle realistyczny opis bitwy o City Hall.
W trakcie lektury czytelnik zaczyna rozumieć, że wojna to nie film akcji, a prawda o misjach w dużej mierze odbiega od tego, co serwują nam media. A zatem nie przystojny macho strzelający w slow-motion na tle zachodu słońca, tylko wyprute flaki, śmierdzące zwłoki i psy wcinające gówna.
Książka nie jest bajką o bohaterskich żołnierzach, którzy zabijają złych ludzi, a potem odbierają ordery i żyją długo i szczęśliwie.
To opowieść o ludziach, którzy musieli zmierzyć się z koszmarnymi realiami wojny, często nie będąc na nie przygotowanymi. Niestety zdarzało się, że tym, co czekało ich po powrocie był pozew o rozwód i renta inwalidzka.

Oficjalnie wyjazd polskich żołnierzy do Iraku był misją stabilizacyjną. Miała ona na celu ochronę ludnośc cywilnej i umocnienie nowego rządu po upadku reżimu Saddama. A jak było w rzeczywistości? Książka „Karbala” jest próbą odpowiedzi na to pytanie.
Autorzy wyokonali moim zdaniem kawał dobrej roboty. Prześledzili losy polskich żołnierzy od początku, czyli od przygotowań w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
211
75

Na półkach:

"Jedziemy na wczasy" mówili.. aż tu nagle zderzenie z rzeczywistością. Wojna, krew, ostrzały.. a potem trauma na całe życie.
Książka ukazuje dużo faktów które zostały przemilczane.. wyposażenie, uzbrojenie, doświadczenie żołnierzy..
Przeczytajcie bo warto

"Jedziemy na wczasy" mówili.. aż tu nagle zderzenie z rzeczywistością. Wojna, krew, ostrzały.. a potem trauma na całe życie.
Książka ukazuje dużo faktów które zostały przemilczane.. wyposażenie, uzbrojenie, doświadczenie żołnierzy..
Przeczytajcie bo warto

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    760
  • Chcę przeczytać
    638
  • Posiadam
    264
  • Chcę w prezencie
    27
  • Ulubione
    24
  • Teraz czytam
    19
  • Literatura faktu
    11
  • Historia
    10
  • 2018
    10
  • Ebook
    9

Cytaty

Więcej
Piotr Głuchowski Karbala Zobacz więcej
Piotr Głuchowski Karbala Zobacz więcej
Piotr Głuchowski Karbala Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także