W samym sercu morza. Katastrofa statku wielorybniczego Essex

2015-11-18
2002-01-01
Monika Betley
moby dick morze

Genialnie napisany reportaż historyczny. książka tak wciągającą, że człowieka kark boli od pochylania się z zaciekawienia nad książką:)

Największa porażka czytelnicza mojego dzieciństwa, obok "Nocnego kowboja", którego zdejmowałem z półki sądząc, że za chwile przeczytam fajny western, to "Moby Dick", o którym miałem przed lekturą przekonanie, że to klasyczna powieść przygodowa. Męczyłem się z historia kapitana Ahaba okrutnie i nigdy do niej już nie wróciłem. Dzięki książce Philbricka miałem za to możliwość poznać historię, która Melville'a do napisania słynnego dzieła zainspirowała.
Statek wielorybniczy Essex został staranowany przez kaszalota na Pacyfiku, w listopadzie 1820 roku, po czym coraz mniej liczni członkowie załogi walczyli przez kilka miesięcy o przetrwanie w trzech przeciekających łodziach. Niestety nie obyło się bez "klasycznych" zachowań w takich sytuacjach. Wiecie, że dorosły, zdrowy mężczyzna dostarcza około 27 kilogramów wartościowego mięsa ale wygłodzony najwyżej 13? Że grubsi ale też i starsi przetrwają dłużej? Takich informacji jest w tej książce mnóstwo - o żeglarstwie, wielorybnictwie, o przetrwaniu na morzu, o przywództwie, o głodzie, pragnieniu, oraz o kanibalizmie. Także o eksperymentach jakie przeprowadzano m.in w czasie II wojny światowej, związanych z wytrzymałością ludzkiego organizmu i skutkami niedożywienia. Film nakręcony przez Rona Howarda na podstawie tej książki nie oddał realistycznie tego co przeżyła załoga Essexa. Marynarze przeszli tak głęboką fizyczną przemianę (wspomnijcie ludzi-szkielety z Auschwitz), że na ekranie mieliśmy do czynienia z dużą dozą umowności. Wracając do książki - jest to pouczająca lektura, chociaż jej oczywistą słabością jest to, że wiadomo jak historia się skończy - wiadomo z Wikipedii, z opisu na okładce, z filmu a także z tej mini-recenzji. To może już skończę, zapewniając na pożegnanie, że miłośnicy marynistyki powinni być ukontentowani.

Jestem zachwycona detalami w książce i pracą, jaką autor musiał włożyć w zebranie wszystkich szczegółów, elementów w całość. Dowiadujemy się nie tylko o trudach przeżycia w tak ekstremalnej sytuacji jak ponad 90 dni w szalupie. Co jakiś czas pojawiają się informacje o podobnych katastrofach, o zachowaniu ludzi w analogicznych sytuacjach. Mapy z rozrysowaną trasą, grafiki z nazwami żagli (które później są używane w powieści)... To chyba najciekawsza książka przeczytana przeze mnie w tym roku. Jest przygoda, niebezpieczeństwo, walka, traumatyczne chwile, wzruszenia - wszystko czego oczekiwałam przed przeczytaniem tej pozycji, a nawet więcej.

PS W pierwszej części książki, gdy Essex pływał jeszcze na szerokich wodach i zabijane były bezbronne wieloryby, wyłapywane żółwie, zagładzane zwierzęta - mające służyć pożywieniu na statku (świnie, które nie były karmione, a ich "kości prawie przebijały skórę") - oraz podpalona została wyspa Galapagos, w mojej głowie pojawiały się tylko myśli "a umrzyjcie wszyscy", odnośnie do marynarzy. Dopiero później zaczęłam szanować Chase'a i mieć nadzieję, że jak najwięcej z wielorybników uda się uratować.

Dobrze się czyta, historia Essexa interesująca, grafiki i mapy akuratne,choć mogłoby być ich więcej. Porównanie relacji kilku załogantów Essexa, ogóle spojrzenie na wyspę Nuntacket, przedstawienie nowych badań psychologicznych nad zachowaniem ludzi podczas ekstremalnych przeżyć - wszystko czyni książkę ciekawą, angażującą, barwną, wzruszającą.

Po kilku trudniejszych pozycjach z wielką przyjemnością - słysząc szum fal tuż obok - zanurzyłam się w tę wspaniałą książkę. Jest to historia nie tylko o wielorybnikach ze statku Essex, ale także opowieść o ich potwornej pracy, polegającej na bezlitosnym i czasem bezmyślnym mordowaniu kaszalotów dla pieniędzy, ciekawa historia wyspy Nantucket, jest to opowięść o ludzkiej determinacji i czasem bezbronności. Opisane są tu też historie innych rozbitków - jednym słowem - dużo wiedzy, to lubię!:). I jeszcze ten cudowny i przerażający równocześnie morski klimat - to lubię jeszcze bardziej!:)

Obfitująca w ważne, oraz ciekawe, detale książka. Cieszę się, że wreszcie ją przeczytałam :)

Ciekawa, dobrze napisana książka. Co prawda im dłużej brnęłam przez tę lekturę, tym trudniej było mi odpędzić od siebie myśl pt. "Dostali za swoje!" - moja typowa reakcja na barbarzyńskie dręczenie zwierząt, że o podpaleniu wyspy w archipelagu Galapagos nie wspomnę - niemniej jednak walka załogi Essexa o przeżycie i ich hart ducha w obliczu tak niewyobrażalnych cierpień i niebezpieczeństw budzą najwyższy podziw :)

Zaskakująco dobra książka.
Z jednej strony oparta na faktach relacja- autor wykonał solidną kwerendę i mamy możliwość poznania losów bohaterów statku "Essex" z perspektywy kilku uczestników wydarzeń. Relacja ta ma jednak pełne walory powieści. Nie skupia się przy tym jedynie na historii konkretnych wielorybników dotkniętych tragedią. Traktuje także o samym fachu wielorybnika i interesującej historii Nantucket - miejscu, gdzie "wieloryby zamienia się na złoto". Autor poświęca też nieco uwagi zjawisku kanibalizmu, jego psychologicznym i kulturowym aspektom.
Podczas lektury targały mną ambiwalentne uczucia...z jednej strony siłą rzeczy odczuwa się podziw dla ludzi, którzy w drewnianych łupinach rzucają wyzwanie morskim olbrzymom. Imponuje też siła i wytrwałość, dzięki którym człowiek potrafi znieść niewyobrażalne cierpienia.
Z drugiej jednak strony przyćmiewa wszystko żal nad postępowaniem kwakrów z Nantucket, którzy w myśl zasady "czyńcie ziemię poddaną" niszczą populację wielorybów, czy też czysto utylitarnie i rabunkowo traktują Galapagos. Wzmianka o podpaleniu jednej z wysp jest wręcz wstrząsającym przejawem ludzkiej głupoty.
Zapewne jeszcze do tej lektury wrócę.

Zaskakująco dobra książka.

Dobra książka. Biorąc pod uwagę wydarzenia [dyskusyjne decyzje dot. podróży; kanibalizm], książce dobrze robi dotknięcie historii z różnych punktów widzenia [jedna z wersji pochodziła od pierwszego oficera, który pozwalał sobie ominąć niektóre fakty, wersja Philbricka podkreśliła doświadczenia mniej istotnego, ale przy tym bardziej obiektywnego członka załogi – chłopca okrętowego]. Pojawiające się dłuższe dygresje omawiające niuanse wyspy wielorybników i samego wielorybnictwa nie przeszkadzały mi w odbiorze – ba, okazały się być całkiem interesujące.

Gdyby nie fakt, że ta książka jest oparta na faktach historycznych to pomyślałbym, że kogoś nieźle poniosła fantazja. Jeżeli lubisz książki przygodowe, historyczne oraz oparte na realnych wydarzeniach - to jak najbardziej polecam, tak wciąga, że można przeczytać na raz :)

Dodaj cytat z książki W samym sercu morza. Katastrofa statku wielorybniczego Essex