Maska Luny

horror
Zysk i S-ka
2005-01-01
2005-01-01
Literatura polska horror horror słowiański archeolodzy wykopaliska

Okładka książki Najlepsze horrory A.D. 2012 Mort Castle, Brian Evenson, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Jarosław Moździoch, Michael Slade, Peter Straub, Kaaron Warren, Aleksandra Zielińska, Dariusz Zientalak
Najlepsze horr... Mort Castle, Brian ...

"Maska Luny" Jarosława Moździocha była naprawdę świetnym horrorem, niestety jednak tylko dla czytelnika. Zarzucić tutaj można wiele - nienaturalne dialogi, brak rzetelnego opisu jakiejkolwiek postaci męskiej, może za wyjątkiem Iana - ale do walorów postaci kobiecych autor wraca regularnie, największym grzechem jednak było epatowanie erotyką, często zwyczajnie fetyszystyczną, przy braku towarzyszącej jej grozy, co właściwie odrywa z tytułu łatkę horroru i obnaża słabą fantastykę pseudonaukową. No bo ciężko nazwać strasznym sytuację, w której główny bohater zerka do dziury i nie ma w niej drapieżnego ptaka, po czym okazuje się, że olaboga! jednak tam jest. Ta scena, jak zresztą właściwie każda scena mająca straszyć, raczej śmieszy absurdem.
O postaciach ciężko coś powiedzieć, bo większość można opisać dwoma słowami, poza tym, że postacie męskie są masą, która różni się tylko imionami i tym z którymi koleżankami sypiają. Dużo lepiej stoi tutaj sprawa z postaciami żeńskimi, ale i te są niezwykle ubogie (jedyna trochę lepiej opisana postać to Karolina).
Zakończenie zostało zrobione koszmarnie na szybko, były zbyt duże skoki informacji, którymi autor wręcz zalewał czytelnika, a sam plot twist wyciągnięty z kapelusza tylko po to by zaskoczyć, nie by miał sens.
To co można zaliczyć na plus to dość niezły wgląd we wnętrze umysłu głównego bohatera oraz z całą pewnością sporą pracę autora nad przybliżeniem sobie terminów i niektórych odkryć archeologicznych ostatnich lat.
Książki nie polecam, bo nie wiem nawet komu bym mógł, nie wiem kto jest grupą docelową tej książki, co tylko utwierdza w przekonaniu, że coś tu poszło bardzo mocno nie tak.

Horror archeologiczny, horror słowiański (a właściwie prasłowiański),klasyczny horror, jakich tak mało wydaje się w Polsce. Wszystko powyższe to prawda. „Maska Luny” to nawet nie zapomniana, ale po prostu mało znana książka. A szkoda, bo jest to naprawdę przyzwoicie napisana historia. Rzadko zgadzam się z blurbami na okładkach, ale tym razem dostajemy dokładnie to, o czym pisze Jarosław Grzędowicz w krótkim tekście zachęcającym do sięgnięcia po tę powieść. Są prasłowiańskie demony, klątwy oraz zagadki z przeszłości. A wszystko to podane w dość klasycznej, ale zawsze dobrze sprawdzającej się formie. Klątwy objawiają się w postaci dziwnych wypadków i niewytłumaczalnych zdarzeń na wykopaliskach. Zagadki z przeszłości odkrywamy poprzez stare notatki, opowieści miejscowych oraz rozmowy specjalistów, którzy snują ciekawe teorie na temat miejsca akcji. Do tego warstwa obyczajowa jest przedstawiona bardzo dobrze. Dialogi realistyczne a postaci zarysowane sensownie. Naprawdę poczułem sympatię do bohaterów. Żeby nie było za pięknie „Maska Luny” ma też wady. Zakończenie jest jak dla mnie trochę za bardzo metafizyczne, aczkolwiek ma ono ręce i nogi. Okładka jest niezbyt atrakcyjna i kojarzy mi się z różnego rodzaju półamatorskimi publikacjami ezoterycznymi, jakich ukazywało się sporo w pierwszej połowie lat 90. w Polsce. I chociaż biorąc pod uwagę treść książki to skojarzenie jest jak najbardziej trafne, to jednak okładkowa grafika nie zachęca do sięgnięcia po ten horror.

Nową książkę można kupić w sklepie internetowym wydawcy za symboliczne 10 złotych. Warto.

"Maska Luny" jest słowiańskim horrorem. Lektura jest wciągającą, tajemnicza. Wiele łamigłówek, prasłowiańskich wierzeń, demonów. Wciąga, szybko się czyta. Finał był dla mnie niemałym zaskoczeniem. Polecam każdemu, kto lubi ten gatunek. Z chęcią obejrzałabym film na podstawie tej książki.

Książka podobała mi się. Zaczęło się ciekawie, bardzo ciekawie. Razem z głównym bohaterem dowiadujemy się o tajemniczych wydarzeniach na wykopaliskach. Wraz z rozwojem akcji jest coraz więcej fantastyki, co moim zdaniem dodaje tylko smaku powieści.
Zakończenie było szokujące, właściwie jak cała książka.

Zakończenie było szokujące, właściwie jak cała książka.

Rozciągnięta w zdarzeniach. Mimo starań Moździocha, nie do końca przekonuje. Początek obiecujący. Później jednak zbyt zjedzone fantazją. W niektórych momentach monotonia, która męczy. Może być.

Słowo jak plastelina. Mam egzemplarz i nikomu nie oddam.

Słowo jak plastelina. Mam egzemplarz i nikomu nie oddam.

Kiedy zaczęłam czytać tą książkę wydawała się dość ciekawa, im bardziej się w nią zagłębiłam stwierdziłam rewelacja. Naprawdę zapowiadała sie bardzo na interesującą i ciekawą książką. Jednakże w pewnym momencie weszła taka fantazja że byłam w szoku, jak można taką fajną książkę zamienić na koniec w coś takiego .... Mimo wszystko daje 6 gwiazdek.

Motyw słowiański, archeologia, mistycyzm i erotyzm. Całkiem przyjemna jak na urlopowy wieczór.

książka wydawała się bardzo dobrą do samej końcówki. Niestety dalej stała się zawiła i nieco straciła na tym.

Przyzwoita powieść grozy z akcją na wykopaliskach archeologicznych. Fajny pomysł, jednak czegoś mi zabrakło. Solidne rzemiosło, ale mogło być lepiej.

• Horror
  • 2010