Morderstwo w Mezopotamii

Okładka książki Morderstwo w Mezopotamii Agatha Christie
Okładka książki Morderstwo w Mezopotamii
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
Murder in Mesopotamia
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-01-01
Jan Zakrzewski, Ewa Krasnodębska

Moja druga styczność z twórczością Agathy Christie i jak w poprzednim przypadku bardzo trafiona. Akcja dzieje się na wykopaliskach archeologicznych na terenie dawnej Mezopotamii. Czytając czułem wszechobecną suchość, gorąc i piasek wszędzie mimo, że siedziałem we własnym pokoju. Autorka wiedziała jak wpływać na bodźce czytelnika. Mordercą oczywiście jest ktoś kogo się nie podejrzewa. A opis samego morderstwa jest wyjątkowo brutalny jak na poczciwą Agathę. Polecam miłośnikom suchych i ciepłych klimatów. ship: Emmott x Coleman

Kolejny wciągający kryminał Mistrzyni. Nic dodać, nic ująć. Historia dosyć wciągająca, jak zawsze, pełna ciekawych spostrzeżeń dotyczących ludzi i ich zachowań. A jednak, tak samo jak teatralny w swoim zachowaniu jest sam Poirot, tak i cała powieść ma w sobie coś ze scenicznego przedstawienia. Pozostawieni na raczej zamkniętej przestrzeni budynków ekspedycji, bohaterowie pojawiają się, wypowiadają swoje kwestie i znikają, nie pozwalając się czytelnikowi polubić czy też znielubić. Jednakże ta pewna sztuczność nie przeszkadza w delektowaniu się interesującą zagadką i jej niezwykłym rozwiązaniem. A Poirot to zawsze <3 , choć nie potrafię go już sobie inaczej wyobrażać niż z twarzą Davida Sucheta.

"Morderstwo w Mezopotamii" jest książką wciągającą, trudno temu zaprzeczyć. Niemniej, podczas lektury wielokrotnie odczuwałem brak bardzo specyficznego "czegoś". Niedobór owego "pierwiastka" sprawił, że publikację przeczytałem dość szybko. Zrezygnowałem nawet z samodzielnego wskazywania mordercy, o próbach polubienia/znienawidzenia bohaterów nie wspominając. Narracja prowadzona przez siostrę Leatheran średnio mi się podobała i to prawdopodobnie z jej powodu wrażenia po lekturze pozostają u mnie bardzo mieszane.

Uwielbiam niemal każdy kryminał Agathy Christie, ale te umieszczone w egzotycznej scenerii wręcz kocham. Morderstwo popełnione na wykopaliskach archeologicznych stałoby się nie lada wyzwaniem...gdyby nie fakt, że podjął się go sam Herkules Poirot.
To jedna z moich ulubionych książek Christie, która przeczytałam już kilka razy i do której na pewno będę jeszcze wracać :)

Poirot tym razem odwiedzi wykopaliska starożytnych fantów, ale zamiast odgrzebywania starych kości zajmie się rozwiązaniem sprawy morderstwa bardzo współczesnego. Tak współczesnego, że trup jeszcze dobrze nie ostygnie, a nasz dzielny mały Belg będzie już na tropie.

Narratorką opowieści będzie pielęgniarka, panna Leatheran, zatrudniona do dbania o dobre samopoczucie żony kierownika całej wyprawy. Nie pójdzie jej to zbyt dobrze, bo ani się obejrzymy, a pani Leidner zginie od ciosu w głowę, co moim zdaniem wykluczy jej dobre samopoczucie na zawsze.

Rozwiązanie zagadki jak zazwyczaj u Christie, mnie się podobało. Zmiana klimatu na cieplejszy może i dobrze zrobi szarym komórkom szanownego detektywa, ale ja bardzo tęsknię za klimatem starych domostw i podłych testamentów, które prowokują trucicieli i innych morderców wszelakiej maści. Mezopotamia trochę rozmija się z moim uwielbieniem dla zimna :)

Ciężko jest oceniać mi ‘klasyki’, jako, że dobre są same w sobie (w końcu, inaczej nie zostałyby za klasykę uznane) i gdyby poszukać, okazałoby się, że napisane o nich zostało już wszystko, co powinno być. Ale mimo, że książka którą na dziś wybrałam, mianowicie Morderstwo w Mezopotamii Agaty Christie do takiej grupy bez wątpienia się zalicza, nie jest w tej chwili wyjątkowo populara, więc chyba mogę o niej kilka słów napisać, nie nudząc Was przy tym.
Akcja tego kryminału ma miejsce niedaleko rzeki Tygrys, w czasach współczesnych autorce, czyli mniej-więcej w latach 30. XX wieku. Narratorka, panna Leatheran, jest dość typową pielęgniarką: inteligentną, ale prostolinijną i bardzo dokładną. Zostaje poproszona o opiekę nad żoną dość znanego archeologa, która zdaje się być trochę nerwowa i czymś przestraszona. Dość szybko okazuje się, że na miejscu wykopalisk nic nie jest do końca takie, jakie być powinno i do akcji musi wkroczyć znany detektyw, Herkules Poirot.
Zacznę może od samego stylu autorki, bo jest on tu dość ważny. Przede wszystkim narracja jest pierwszoosobowa, w czasie przeszłym, co nie zawsze mi odpowiada, ale w tym przypadku było dobrym wyborem - Christie świetnie wczuła się w rolę pielęgniarki: kobiety wykształconej, aczkolwiek używającej często potocznych, prostych stwierdzeń. Dzięki temu mimo, że książka ma już swoje lata jest na prawdę lekka i przyjemna. Nie musimy zastanawiać się zbyt długo, co oznaczają jakieś trudne archaizmy. Być może jest to zasługa tłumacza, ale jako, że nie mam raczej zamiaru sięgać po orginał, nie jestem w stanie tego sprawdzić.
Jeśli chodzi o bohaterów, mamy ich całkiem sporo, jak na stosunkowo krótką książkę, ale są dobrze scharakteryzowani. Każdy jest specyficzny, każdy ma wady i zalety, dzięki czemu nie mylą się i nie mieszają. Bez problemu możemy wybrać tych, których lubimy, aczkolwiek przez wcześniej przeze mnie wspomnianą narracje nie będzie to obiektywna ocena: w końcu patrzymy na świat oczami panny Leatheran, która, choć może jest stosunkowo obiektywna, ma jednak swoje zdanie na temat każdego ze spotkanych ludzi i zwykle się z nami dzieli.
Muszę przyznać, że kryminały, choć lubię, dość często pod względem fabuły trochę mnie nudzą: zawsze mamy ten sam schemat, który powtarza się w kółko, i w kółko... Niezależnie od tego, po jakiego autora sięgniemy. Ten nie jest wyjątkiem, mimo to cała akcja jest napisana bardzo fajnie i choć, jak zwykle, w przypadku kryminałów nie odczuwałam jakiś nadzwyczajnych emocji w trakcie czytania przyjemnie śledziło mi się losy bohaterów, mimo, że gdy teraz o tym myślę, mogłabym się do samej końcówki trochę przyczepić. Ale nie będę tutaj o tym tutaj pisać, jako, że od razu zmuszona byłabym zdradzić samo zakończenie, a w przypadku tego typu powieści byłaby to nikczemna zbrodnia.
Jest to druga powieść Christie, po którą sięgnęłam i poprzedniej nie wspominam najlepiej. Ta jednak rzuciła mi na tą autorkę nieco jaśniejsze światełko. Myślę, że na prawdę warto po nią sięgnąć: rozrywka na kilka chwil jest gwarantowana, szczególnie, że jak wspominałam wcześniej, styl jest na prawdę bardzo przystępny i każdy, niezależnie od tego jakie książki lubi, powinien się w świecie przedstawionym odnaleźć.

Kolejne spotkanie z Agathą Christie uznaję za zaliczone pozytywnie. Oczywiście nie mogło też zabraknąć słynnego detektywa który jak zwykle rozwiązuje trudną zagadkę morderstwa, aczkolwiek w jego wykonaniu wydaje się to takie proste. Oczywiście polecam.

czytałam tą książkę lata temu ale pamiętam, że zagadka była zacna i nawet wywołała we mnie lekki dreszczyk,

Agata Christi pokazała różne motywy zbrodni. Ta zbrodnia jest z miłości i pokazuje jakie te uczucie jest silne i do czego chora miłość potrafi doprowadzić.

Bardzo ciekawy kryminał- taka klasyka w wydaniu autorki, tylko w innej niż zawsze, ciekawej scenerii. Chociaż mam wrażenie, że dla kogoś, kto często zagląda do powieści Agathy Christie zakończenie może być bardzo przewidywalne.

• Agatha Christie
  • Kryminały