Mała księżniczka

Okładka książki Mała księżniczka
Frances Hodgson BurnettAntoni Uniechowski Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Mistrzowie Ilustracji literatura piękna
literatura piękna
Mistrzowie Ilustracji
A Little Princess
Dwie Siostry
2015-12-01
2015-12-01
Wacława Komarnicka
Wacława Komarnicka Antoni Uniechowski

Po czasie stwierdzam, że ta książka jest zła (nie wiem, dlaczego oceniłam ją 3/5 choć mnie irytowała). Sara jest tzw. "bananowym dzieckiem", jest bogaczką, jest najlepsza, najładniejsza, najmądrzejsza i dostaje to, co chce. Z pewnego powodu staje się posługaczką (na krótki czas) - jak to jest napisane w opisie. Przebywa wśród dzieci, które są biedne i pracują w dokładnie ten sam sposób, co Sara, ale to przecież ona jest najbardziej pokrzywdzona, bo kiedyś nie musiała tego robić. Z tego co pamiętam był fragment o tym, że Sara dostała od kogoś jakąś piękną sukienkę, bo ona jest "księżniczką". Jezz, to jest tak złeee.

Przepiękna! Mało która książka z literatury dziecięcej jest tak świetnie zbalansowana między marzeniami, a samym życiem. Lekka, a jednocześnie skłaniająca do refleksji

Kocham tę książkę

Kocham tę książkę

✨9,5✨
Ta książka to miód na moje serce 💕

✨9,5✨
Ta książka to miód na moje serce 💕

Zarówno historia, jak i oprawa książki jest przepiękna i przeurocza. Bardzo przyjemnie czytało się o tej małej szlachetnej dziewczynce, która choć wiele w życiu przeszła, nie załamała się. Często z głową w chmurach, jednocześnie twardo stąpała po ziemi.
Wcześniej znałam jej losy tylko z filmu, jednak kiedy zobaczyłam tak śliczne wydanie Wydawnictwa MG, wiedziałam, że muszę mieć tę książkę.

Bardzo lubiłam jako mała dziewczyna i lubię nadal jako dorosła kobieta! Klasyka, która wzrusza, pięknie napisana, skłaniająca do refleksji.

2028
1971

Bardzo kopciuszkowe, bardzo dla małych księżniczek. Może niezgodna ze współcześnie wpajanymi dziewczynkom wartościami, za to jaka przyjemna bajkowa lektura.

Kiedy moje córeczki dostały tę książkę w prezencie od naszych Sąsiadów, wiedziałam, że szybko po nią sięgnę. Tę książkę polecała Diana z @bardziejlubieksiazki, a wiadomo, wszystkie książki, które poleca Diana, są świetne. Tym razem było tak samo, co nie powinno nikogo dziwić 😊
Kilka lat temu odświeżałam sobie "Tajemniczy ogród" F. H. Benett, ale jakoś nigdy nie czytałam "Małej księżniczki", a jest to przecież niezaprzeczalny klasyk literatury dziecięcej!
Historia małej Sary Crewe - dziewczynki roztropnej, szlachetnej i dobrej jest ciepła, wzruszająca i bardzo wartościowa. Pokazuje, że dobro dane zawsze wróci. Pokazuje siłę wyobraźni i własnej wartości. Pokazuje, że nie wolno się nigdy poddawać. Pokazuje, co w życiu jest i zawsze będzie najważniejsze. Przepiękna! 💖💖💖 Nie mogę się doczekać, by przeczytać ją moim córeczkom 😊

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Książka mojego dzieciństwa, więc ocena automatycznie wysoka, bo tak. Z niejakim zażenowaniem wyznaję, że silnie się utożsamiałam z główną bohaterką ze względu na zainteresowania, ale także wygląd. Urzekała mnie egzotyczna atmosfera, silne emocje, baśniowy kontrast między nędzą a przepychem. Cóż chcieć, to po prostu działa.

Wiele można powiedzieć o nieprawdopodobieństwie fabuły, o sentymentalizmie i karykaturze wiktoriańskiego systemu szkół z internatem. Ale czyż czasem życie nie potrafi i takich przypadków jak Sary Crewe stwarzać? Dla mnie, dziewczynki zakochanej w innej lekturze tejże autorki, „Tajemniczym ogrodzie”, sięgnięcie po „Małą księżniczkę” było naturalnym wyborem. Tym bardziej, że kiedy byłam młoda w TV można było oglądać świetne anime „Sara, mała księżniczka”, które doprowadzało mnie do łez. Dziś znowu mogę rozkoszować się tą historią.
Dziś, czytając ją jako dorosła, zaciskałam pięści ile razy Miss Minchin rugała Sarę, ocierałam łzy, kiedy marzła na poddaszu i wyobrażała sobie ciepło z piecyka albo kiedy rozmawiała z tatusiem, który zostawiam ją, małą dziewczynkę, w szkole z internatem w dalekiej Anglii. Choć jest to historia dla dzieci, skradła i moje, dorosłe serce.

Więcej na: https://konfabula.pl/mala-ksiezniczka-frances-hodgson-burnett/