Mała księżniczka

1968-01-01
Data 1. wydania:
1905-01-01
Józef Birkenmajer

Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec - książka dla dzieci.

Książka mojego dzieciństwa. Numer 1. Nie żaden tam „Mały książę”, „Alicja…”, miś o bardzo małym rozumku, czy rudowłosa Ania. Tylko opowieść o uczciwej i roztropnej dziewczynce o szlachetnym serduszku, która nie poddała się, gdy w jej życiu nastały koszmarne dni. Bez względu na okoliczności i rozczarowując swych wrogów, pomna obietnicy danej ojcu, starała się zachowywać jak prawdziwa księżniczka. Tak dużo radości sprawiały mi epizody niosące Sarze trochę wytchnienia! Ciepłe bułeczki od piekarza, małpka, przyjaciółka, metamorfozy na strychu. Oj, krzepiące to były fragmenty. A potem to cudowne zakończenie.

I żyła długo i szczęśliwie, wyszła za mąż, miała córkę dentystkę i wnuczkę Hermionę - dziewczynkę o magicznych predyspozycjach, która trafiła do Hogwartu i razem z Harrym i Ronem uratowała również mugolski świat. Czasy i wiek się zgadzają, Londyn też. Cechy babki i wnuczki, jako że dziedziczne także są podobne, nie tylko hart ducha, ale niezłomność, pęd do wiedzy, zdolności, pracowitość. To może mogło tak być? Taki scenariusz wymyśliły kiedyś moje dzieci, będąc pod wrażeniem i Sary, i Hermiony, czyli swoich dwóch ulubionych postaci dziewczęcych.

Każda mała księżniczka powinna mieć swój własny egzemplarz powieści. W mojej szeroko pojętej rodzinie dbam o to ja, ofiarowując „Małą księżniczkę” wszystkim siedmiolatkom w dniu ich urodzin. Mam nadzieję, że dzięki Sarze wyrosną z nich dziewczyny kochające czytanie.

Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec - książka dla dzieci.

Wspaniała książka, wzruszająca i ciekawa, ale moim zdaniem Sara jest trochę zbyt wspaniała w porównaniu z jej koleżankami.

Na półkach: , , , ,

Bardzo mądra książka, z ważnym przesłaniem, idealna dla małych czytelników. Niektóre postacie w mojej ocenie były trochę niewiarygodne, ale to książka dla dzieci, więc myślę, że można to wybaczyć.

Wspaniała książka! Żałuję, że nie wiedziałam o niej gdy byłam młodsza, bo tak wiele można z niej wynieść, tak wiele nauczyć. Młodzi czytelnicy nie zwlekajcie, tylko czytajcie czym prędzej <3

Ta historia jest po prostu piękna! Każde dziecko i osoba dorosła, która nie miała okazji tego przeczytać za dzieciaka powinna to przeczytać!

Klasyka literatury. Ważny krok w kształtowaniu gustów czytelniczych młodych dam :)

Frances Hodgson Burnett to angielska powieściopisarka. Autorka takich powieści jak: „Tajemniczy ogród” czy „Młody lord Funtleroy”. „Mała księżniczka” to książka napisana w 1905 roku. Główną bohaterką jest mała, siedmioletnia dziewczynka o imieniu Sara. Sara Crewe straciła matkę zaraz po swym urodzeniu, więc nie pamiętała jej wcale, nie tęskniła za nią. Ojciec – młody, przystojny i bogaty rozpieszczał córeczkę i traktował jak księżniczkę. Bawili się zawsze razem i kochali ogromnie. Sara miała bardzo dużo zabawek i zwierzątek, lecz wiedziała, że kiedyś musi nastąpić ten dzień, gdy wyjedzie wraz z ojcem do Indii.

Klimat tak dzikiego kraju jest bardzo niezdrowy dla małych dzieci Europejczyków, a zwłaszcza dla dziewczynek, więc ojciec postanowił przywieźć córkę do Anglii. Zawsze mówił małej Sarze: "Zamieszkasz w pięknym domu, gdzie będzie dużo małych dziewczynek, z którymi będziesz się bawiła, a ja ci będę przysyłał mnóstwo różnych książek i zanim się obejrzysz, staniesz się na tyle duża i mądra, by wrócić do tatusia, by zaopiekować się nim na stałe...” Jednak stało się inaczej. Ojciec szybko zmarł, a Sara będąc w pensjonacie dla panienek u Miss Minchin początkowo była traktowana jak księżniczka, później natomiast stosunek opiekunki diametralnie się zmienił.

„Mała Księżniczka” to z pewnością klasyk literatury dziecięcej, zaraz obok „Tajemniczego ogrodu” oraz „Dziewczynki z zapałkami”. Powieść ta, mimo niekiedy smutnych momentów jest o miłości, dobroci, szlachetności i wielkim sercu. Opowieść o małej księżniczce w łachmanach, która bardzo wnikliwie przygląda się twarzy człowieka głodnego, bardzo szybko stała się ulubieńcem najmłodszych. Tematyka, pomimo iż tak bardzo dawna, nadal jest aktualna, porusza istotne kwestie, jak i również wartości, które w życiu młodego człowieka dopiero się rozwijają. Która dziewczynka będąc bardzo bogatą zachowa szlachetność i skromność, wykazuje hart ducha, aby pomagać potrzebującym.

Książka jest przepięknie wydana w twardej oprawie, wydanie ilustrowane, które świetnie nadaje się na wymarzony prezent np. dla dziewczynki.
Polecamy: Dobre Recenzje

Przepiękna! Nie mogę się doczekać, by przeczytać ją swoim dzieciom.

Przepiękna! Nie mogę się doczekać, by przeczytać ją swoim dzieciom.

Pokochałam tę książkę z miejsca. Piękna, wzruszająca historia o dziewczynce, której niczego w życiu nie brakuje. Ale wszystko do czasu! Życie jak się okazuje potrafi być bardzo przewrotne.

Super

Super