King Lear

Okładka książki King Lear
William Shakespeare Wydawnictwo: HarperCollins Seria: Collins Classics utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Collins Classics
HarperCollins
2011-12-01
Data 1. wydania:
2011-12-01
angielski

więcej Więcej

Genialny dramat. Aktualne, mimo upływu lat, przesłanie.

Kiedy pierwszy raz zasmakowałem Williama Szekspira muszę przyznać, że byłem wniebowzięty. Bardzo mi się spodobały jego dramaty i przyrzekłem sobie, że nie zakończę na nich. Przy najbliższej okazji wypożyczyłem "Króla Lira" ciesząc się w duchu na myśl, że spędzę miły wieczór w towarzystwie Szekspirowskich wyrobów. Tutaj ponownie świetnie trafiłem. Chyba tego było mi trzeba....

Dużo emocji i trudne charaktery ludzi.
Bardziej zrozumiałe było dla mnie tłumaczenie Barańczaka, z trudem skończyłam czytać w tłumaczeniu Słomczyńskiego.

Arcydzieło!

Chyba ulubione Wiliama

Poemat Williama Szekspira napisany w jego tradycyjnym stylu. Uważam, że w tej kreacji spisał się naprawdę przyzwoicie. Król Lear to dziewięciozgłoskowiec, podobnie jak "Iliada" oraz "Odyseja" Homera. Główny bohater przeżywa, podobnie jak Hamlet swoje "być albo nie być". Dlatego każdy powinien cokolwiek przeczytać z twórczości angielskiego wieszcza. William Szekspir powinien...

Król Lear to kolejny dramat Shakespeare’a którego nie mogłam sobie odmówić. Nie jest on lepszy od mojego faworyta „Snu nocy Letniej” ale polecam go bardzo. Przeczytałam go w jedną noc, tak bardzo wciągnęła mnie fabuła, a bohaterowie stali się w jakis sposob częścią mnie. U każdego miłośnika Shakespeare’a to pozycja obowiązkowa

Na półkach: , , , , ,

Na początku podobało mi się, czytało się przyjemnie. Potem było trochę gorzej, miałam też wrażenie, że na końcu było trochę za dużo trupów. Ale podobało mi się kilka cytatów i przesłanie, o tym, że tak naprawdę liczą się czyny, a nie słowa.

Zajęła mnie dużo mniej niż Hamlet czy też Otello, trzeba jednak przyznać że to też jedna z najważniejszych tragedii Shakespeare'a . Traktuje ona o psychicznej zapaści człowieka i o tym jak koreluje ona z jego otoczeniem. Shakespeare'a niezwykle cenię za to że jako jeden z pierwszych zaczął pisać bardziej introspektywnie i skupił się na psychice człowieka.

"Król Lear" to mroczna, pesymistyczna tragedia.
Jak chyba zawsze u Szekspira mnóstwo w niej intryg, ludzkiej podłości i zakłamania.
Można znaleźć tu także wiele mądrych słów jak i nieco komentarzy do tamtych czasów.
Mamy tu sporo gorzkiego humoru, szczególnie w dialogach błazna i Króla Leara.
Akcja toczy się w miarę szybko i w sposób nieprzewidywalny.

Zaczyna się od...

2 851