Kup teraz - 12 ofert w cenie od 6.99 zł do 24.31 zł

Wielki przypływ

Jarosław Mikołajewski Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska literatura faktu
Dowody na Istnienie
uchodźcy Lampedusa Europa
literatura faktu
Seria Reporterska
uchodźcy Lampedusa Europa

Przejmująca. Poetyckie obrazy, przerażająca rzeczywistość.

wrażliwość autora przebija z każdej strony. minimalistyczna, skromna książka, która zostawia z ogromną ilością przemyśleń i poruszeń.

Autor wygrywa stylem i wrażliwością. Początkowo minimalizm książki działa, jednak im bliżej końca, tym łatwiej odnieść wrażenie, że minimalizm nie jest tu do końca wyborem artystycznym, lecz koniecznością. Jakby autorowi w połowie książki zabrakło paliwa i treści, by dowieźć dzieło skończone. Wciąż jest bardzo dobrze, bo empatia, spostrzegawczość i mistrzowski warsztat...

Mikołajewski jest dla mnie mistrzem, jego wrażliwość w podejściu do Włoch nie ma sobie równych. Potrafi z subtelnością pisać o dramatach, wie, co przemilczeć, wie, kiedy nie udawać eksperta. Uwielbiam wszystkie jego osobiste obserwacje. Nie wspominając o stylu, który jest równocześnie powściągliwy i tworzy piękne obrazy. Według mnie perełka i must-read dla wielbicieli Włoch.

Wielkie rozczarowanie. Z tej książki powstałby jeden bardzo dobry reportaż. Niestety nie ma tu materiału na książkę. Odnosi się wrażenie, że autor spędził na wyspie tydzień, wyjechał i napisał.

O Lampedusie, która zmaga się z problem uchodźców, ale i samych mieszkańcach tej malutkiej wyspy, którzy starają się zachować człowieczeństwo, tam, gdzie jest go już niewiele. Mikolajewski, pomimo, że porusza tak trudny i kontrowersyjny temat, robi to w sposób stonowany, nieco poetycki, ale jednak wstrząsający. Polecam.

mogło być lepiej.

Na półkach: , , , , ,

Przypływ wielkich serc

Lampedusa jest małą wyspą, turystycznym centrum z najpiękniejszą plażą świata – to jeden punkt widzenia. Drugi to taki, że najpiękniejsza plaża może być nie tylko wymarzonym miejscem odpoczynku, ale również (złamaną?) obietnicą zupełnie nowego świata – i właśnie tak patrzą na nią bohaterowie "Wielkiego przypływu". Zacznijmy więc jeszcze raz:...

Współczesny imigrant nie ma lekko biorąc pod uwagę fakt jaki jego wizerunek utrwalił się w świadomości wielu ludzi. W opinii wielu (wśród wielu moich znajomych także) istnieje krzywdzący stereotyp osoby, która z całą rodziną ładuje się do danego kraju, domaga się mieszkania, bogatego pakietu socjalnego, miga się od pracy a do tego dokonuje gwałtów, rozbojów i detonuje...

• Reportaż
  • Literatura faktu