Wielki przypływ

Okładka książki Wielki przypływ Jarosław Mikołajewski
Okładka książki Wielki przypływ
Jarosław Mikołajewski Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
reportaż
Seria Reporterska
Dowody
2015-10-09
2015-10-09
uchodźcy Lampedusa Europa

Krótki, ale ciekawy reportaż o Lampedusie. Relacje z rozmów z mieszkańcami, będącymi świadkami niemal codziennych tragedii, ich przyczyn i konsekwencji dla przyszlosci wyspy. Książka pozostawia niedosyt, a jednocześnie porusza i pobudza do refleksji.

To xiążka o największym wynalazku w historii ludzkości.
A największym wynalazkiem w historii nie jest koło, proch czy internet ale wyparcie. To dzięki wyparciu radzimy sobie, funkcjonujemy i żyjemy w miarę komfortowo.
Wszyscy wypierają. Mieszkańcy Lampedusy wypierają obrazy wyrzuconych na plaże topielców. Uchodźcy wypierają świadomość, że rejs na byle czym setki mil przez morze to niechybna śmierć a nie bezpieczne życie w Europie. Zaś mieszkańcy oddalonych o tysiące kilometrów od Lampedusy rubieży Unii Europejskiej (np. Polski) wypierają myśl, że chrześcijaństwo to coś więcej niż pacierz i przekazanie znaku pokoju z sąsiadem podczas niedzielnej mszy.
Ocenę obniża ostatni rozdział, który jest dla mnie bełkotem niezwiązanym w żaden sposób z resztą xiążki. Autor równie dobrze mógłby w tym miejscu podać jakiś przepis na włoskie danie albo zamieścić biografię Ciccioliny. Byłoby tak samo na miejscu.

To xiążka o największym wynalazku w historii ludzkości.

ampedusa, wyspa raj, ale nie dla uchodźców. Reportaż o wyspie i jej mieszkańcach, o cierpieniu, o setkach ofiar, tysiącach uchodźców, szukających ratunku, próbujących dostać się do Europy. Patrzymy na problem oczami Jarosława Mikołajewskiego, poety, skromnego, empatycznego, wrażliwego człowieka. Który opisując swój pobyt na wyspie, przedstawia swoje spojrzenie na tą tragedię, daje głos świadkom: m.in. księdzu, lekarzowi, ale przede wszystkim skłania nas do przemyśleń, także nad naszym stosunkiem do uchodźców. Niewielki, ale poruszający utwór.

Przejmująca książka o kryzysie humanitarnym jaki rozgrywa się na włoskiej wyspie Lampedusa. To reportaż o tej wyspie
i jej mieszkańcach w tym o księdzu, lekarzu, opiekunce żółwi.... Książka Jarosława Mikołajewskiego jest dojmującym świadectwem milionów uchodźców widzących w Europie "ziemię obiecaną" .

Bardzo ciekawy opis realiów panujących na Lampedusie. Historia migrantów przybywających do wyspy oraz tragedii na morzu, gdzie wielu z nich umarło. Niestety ciekawa jest tylko pierwsza połowa książki, potem Autor trochę odpływa, aby poetycko zapychać resztę książki.

Ocena 6,9 zdecydowanie za niska. Piękny reportaż, z niezwykłym poematem zamykającym książkę. Warto przeczytać, zwłaszcza, że to lektura na max. kilka godzin!

Zasada działania biznesu na uchodźcach od tamtych czasów działa nadal. Dość aktualny obraz dzisiaj (sytuacja na froncie Białoruś-Polska/Litwa),tylko bardzo w kierunku politycznych rozgrywek, pionkami są żywi ludzie. Przedstawiony rys wyspy Lampedusy i jej czołowych mieszkańców, pomagających przeżyć uchodźcom, docierającym na wyspę lub towarzyszący w ich ostatniej drodze po katastrofie. Warto przeczytać ten krótki reportaż.

Ciekawa książka poruszająca, o dziwo po raz kolejny w ostatnich latach, bardzo aktualny temat uchodźców.

Przejmująca. Poetyckie obrazy, przerażająca rzeczywistość.

Przejmująca. Poetyckie obrazy, przerażająca rzeczywistość.

wrażliwość autora przebija z każdej strony. minimalistyczna, skromna książka, która zostawia z ogromną ilością przemyśleń i poruszeń.

• Reportaż
  • Literatura faktu