Wielki przypływ

Okładka książki Wielki przypływ
Jarosław Mikołajewski Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska reportaż
reportaż
Seria Reporterska
Dowody na Istnienie
2015-10-09
2015-10-09
uchodźcy Lampedusa Europa

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (47) 2021 Juliusz Ćwieluch, Jacek Dehnel, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Michał Książek, Karolina Lewestam, Jarosław Mikołajewski, Rafał Milach, Ania Morawiec, Redakcja magazynu Pismo, Marcin Wicha
Ocena 7,5
Pismo. Magazyn... Juliusz Ćwieluch, J...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 8,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...

Przejmująca książka o kryzysie humanitarnym jaki rozgrywa się na włoskiej wyspie Lampedusa. To reportaż o tej wyspie
i jej mieszkańcach w tym o księdzu, lekarzu, opiekunce żółwi.... Książka Jarosława Mikołajewskiego jest dojmującym świadectwem milionów uchodźców widzących w Europie "ziemię obiecaną" .

Bardzo ciekawy opis realiów panujących na Lampedusie. Historia migrantów przybywających do wyspy oraz tragedii na morzu, gdzie wielu z nich umarło. Niestety ciekawa jest tylko pierwsza połowa książki, potem Autor trochę odpływa, aby poetycko zapychać resztę książki.

Ocena 6,9 zdecydowanie za niska. Piękny reportaż, z niezwykłym poematem zamykającym książkę. Warto przeczytać, zwłaszcza, że to lektura na max. kilka godzin!

Zasada działania biznesu na uchodźcach od tamtych czasów działa nadal. Dość aktualny obraz dzisiaj (sytuacja na froncie Białoruś-Polska/Litwa), tylko bardzo w kierunku politycznych rozgrywek, pionkami są żywi ludzie. Przedstawiony rys wyspy Lampedusy i jej czołowych mieszkańców, pomagających przeżyć uchodźcom, docierającym na wyspę lub towarzyszący w ich ostatniej drodze po katastrofie. Warto przeczytać ten krótki reportaż.

Autor wygrywa stylem i wrażliwością. Początkowo minimalizm książki działa, jednak im bliżej końca, tym łatwiej odnieść wrażenie, że minimalizm nie jest tu do końca wyborem artystycznym, lecz koniecznością. Jakby autorowi w połowie książki zabrakło paliwa i treści, by dowieźć dzieło skończone. Wciąż jest bardzo dobrze, bo empatia, spostrzegawczość i mistrzowski warsztat (fakty wymieszane z poetycką frazą), ale mogła być z tego prawdziwa perła literacka, a skończyło się na bursztynie,

Mikołajewski jest dla mnie mistrzem, jego wrażliwość w podejściu do Włoch nie ma sobie równych. Potrafi z subtelnością pisać o dramatach, wie, co przemilczeć, wie, kiedy nie udawać eksperta. Uwielbiam wszystkie jego osobiste obserwacje. Nie wspominając o stylu, który jest równocześnie powściągliwy i tworzy piękne obrazy. Według mnie perełka i must-read dla wielbicieli Włoch.

Wielkie rozczarowanie. Z tej książki powstałby jeden bardzo dobry reportaż. Niestety nie ma tu materiału na książkę. Odnosi się wrażenie, że autor spędził na wyspie tydzień, wyjechał i napisał.

wrażliwość autora przebija z każdej strony. minimalistyczna, skromna książka, która zostawia z ogromną ilością przemyśleń i poruszeń.

Przejmująca. Poetyckie obrazy, przerażająca rzeczywistość.

Przejmująca. Poetyckie obrazy, przerażająca rzeczywistość.

Ciekawa książka poruszająca, o dziwo po raz kolejny w ostatnich latach, bardzo aktualny temat uchodźców.