Sześć odcieni bieli i inne historie

Okładka książki Sześć odcieni bieli i inne historie
Hanna Krall Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury reportaż
reportaż
Faktyczny Dom Kultury
Dowody na Istnienie
2015-05-06
1978-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To nie tylko styl, choć nietypowy i świetny.
To nie tylko historia, choć bardzo poruszająca (zwłaszcza dla urodzonych w PRL).
To Człowiek, który jest w każdej opowieści na pierwszym miejscu. Człowiek za którym stoi Jego historia. Ważna. Ciekawa. Unikatowa.
Też tak chcę patrzeć na ludzi.

To nie tylko styl, choć nietypowy i świetny.
Też tak chcę patrzeć na ludzi.

Hanna Krall jest najbardziej znaną polską reporterką. Nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie pojawił się tom zawierający reportaże z dwóch tomów „Sześć odcieni bieli” i „Trudności ze wstawaniem”.
Publikacje te zawierają wiele ważny myśli i spostrzeżeń. Czytając je możemy uświadomić sobie wiele ważnych spraw. Wiele z nich zanotujemy w swoim notesie „złotych myśli”. Hanna Krall w reportażach z lat siedemdziesiątych trafnie spogląda w losy bohaterów.
W reportażu „Nieuwiara” czytamy o przerażających wydarzeniach, które miały miejsce w noc wigilijną w Zrębinie. Hanna Krall z reporterską dokładnością ukazuje nam szczegóły śledztwa. I już na samym początku tomiku poznajemy historię wstrząsającą, zdającą się nie być prawdą.
Prawdę mówiąc, w każdym z trzydziestu reportaży Pani Hanna ujmuje nas stylem poruszania tematów. Istotą tych reportaży są nie tylko przedstawiane fakty, lecz przede wszystkim człowiek. Czytając niniejsze reportaże stajemy się świadkami poznawanych historii. Autorka w mądry i niezwykle trafny sposób ukazuje istotę poruszanych problemów. Choć są one trudne, pisze o nich z łatwością, trafiając do naszej świadomości.
Reportaż jest pewnego rodzaju sztuką pisania, sztuką składania słów, które w całości ukazują świat i ludzi. Hanna Krall czyni to w sposób niezwykły, wyjątkowy. Poznając historie ukazywane przez reporterkę znajdujemy się w samym centrum wydarzeń. Nie odbieramy ich jako suchych faktów, lecz analizujemy je, zastanawiamy się – myślimy! To ważne, aby reportaż nie był tylko ukazaniem wydarzeń. Ważne, aby trafiał do naszej świadomości, zmuszał do myślenia.
Bez wątpienia reportaże Pani Hanny Krall takie są. Ponadczasowe! Mądre! Przemyślane! Bez zbędnych słów! Z ważnym przekazem! Nie tylko treść, lecz przede wszystkim mądrość z nich płynąca są znakiem rozpoznawczym reportaży Pani Hanny Krall.
„Sześć odcieni bieli i inne historie” to tomik, który polecam każdemu z nas. A ja jako socjolog przyznaję, że reportaże autorki, to lektura obowiązkowa dla ludzi ciekawych świata i nas samych.
Tomik reportaży „Sześć odcieni bieli i inne historie” ukazał się nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie

Co tu dużo mówić... reportaże Hanny Krall mają w sobie to coś. Polecam.

Co tu dużo mówić... reportaże Hanny Krall mają w sobie to coś. Polecam.

Znakomity zbiór reportaży Hanny Krall. Nie mogłam się od nich oderwać i skończyłam książkę w dwie noce, obiecując sobie cały czas, że "jeszcze tylko jeden". Krall pisze bardzo oryginalnie, choć na jej tekstach trzeba być niezwykle skupionym, tak aby nie przeoczyć jakiegoś ważnego detalu. Na pewno sięgnę po jej inne publikacje.

Hanna Krall wielką reporterką jest, pochwała zwyczajności

Hanna Krall wielką reporterką jest, pochwała zwyczajności

Na półkach: , , , ,

Świadek to postać szczególna, która dysponuje indywidualnym sposobem postrzegania, zapamiętywania i odtwarzania wydarzeń i co najważniejsze, wolną wolę, która w decydujący sposób wpływa na losy i przebieg procesów.
Cytat z pierwszego reportażu;„Pani naprawdę myśli, że sąd wydaje wyrok? Wyrok wydają świadkowie”, stało się przyczynkiem do sięgnięcia po kanon literatury reportażowej, na której dzisiejsi - współcześni się wzorują, oczywiście nie pomijając wielkiego Kapuścińskiego.
W latach 70. XX wieku Hanna Krall uczestniczyła w jednej z najbardziej spektakularnej powojennej sprawie polskiej kryminologii tzw. sprawa połaniecka. Kanonem klasyki jest to reportaż Wiesława Łuki "Nie oświadczam się", który warto znać za wybitny tekst i spektrum zmowy milczenia polskiego Twin Peaks. Hanna Krall jest świadkiem swojej epoki, bystrym obserwatorem rzeczywistości i czytania pomiędzy wierszami, tam gdzie inni nie docierają i nie dostrzegają ważnych tematów i człowieka, ona z mistrzowskim piórem wkracza i zapełnia białą kartkę słowami.
Wchodzimy w niezwykły świat Hanny Krall, która ważne zjawiska dostrzega w zwykłych miejscach i ludziach, pochyla się nad człowiekiem, to człowiek jest ważnym i nieodłacznym elementem świata.
Okładka urzeka prostotą, bielą i czcionką, która wprowadza nas w metaforyczny, zawoalowany, wyróżniający słowno - sensowny tytuł dla każdego z reportaży (NIEUWIARA, STABAT MATER, WZOROWE ŻYCIE MASZYNISTY CUDNEGO, PORTRET RODZINY Z. WE WNĘTRZU, A JAK SIĘ PAŃSTWU W OGÓLE ŻYJE?, JA NIE CHCĘ WIELE, ALE NIE MNIEJ NIŻ WSZYSTKO, MARZENIE O SIEDEMNASTEJ BILI, ARTIS, DOPEŁNIACZ OD ARS, DOLLY KOREWA, HAJ NABYTY, NOWE NIE CAŁKIEM), gdy się zagłębimy, wgryziemy w tematy, dosłownie wejdziemy, to odczujemy i zrozumiemy fenomen Krall, która tylko relacjonuje to dla nas z poziomu człowieka - świadka, zabieg, który obiektywnie oddaje realizm i wartość epoki, wartość prowincji i wartość prostego człowieka, nic wyszukanego, a jakże spójnego w tej prawdzie socrealizmu.
Dzisiaj możemy czytać to dzieło, ale gdybyśmy się cofneli do poprzedniego ustroju, to historia zataczą krąg o cenzurę, zakaz wydawania , zniszczenie nakładu ale też skład drukarski przetopiono. Wydanie z 2015 roku wzbogacone jest o relację z sprawy połanieckiej i połaczenie "Sześć odcieni bieli" oraz "Trudności ze wstawaniem".
Socrealizm to przekrój polityczno - ekonomiczno - kulturalno - socjologiczno - społeczny Polski i Polaków, obnażanie wad i przywar, tożsamości i patriotyzmu, antysemityzm,światopogląd, podporządkowanie władzy i "donosicielska życzliwość" ludzka, konsumpcjonizm i komercjalizm, tradycjonalizm i obyczajowość z nagięciem Michaliny Wisłockiej.
Kalejdoskop przenosi nas w wydarzenia marcowe 1968 roku czy spotkamy Annę Walentynowicz, która stoi u progu wydarzeń sierpionych 1980 roku, co ciekawe, to minie 40 lat i zostanie wydana książka o w/w bohaterce- pomniku Solidarności w bardzo ludzkim wymiarze "Anna szuka raju" i pojawi się rysa, osąd zostawiam dla każdego, kto przeczyta i sam sobie odpowie na pewne pytania. Wyjazdy rodaków od zawsze na tzw. saksy nadal cieszą się dużą popularnością, ale stereotypami powielanymi o zjawisku traktowania się rodaków poza granicami naszego kraju. Człowiek, który marzy o lepszej egzystencji, kolorycie, zasmakowaniu i uniesieniu w przestworzach, spojrzenia co jest po drugiej stronie tęczy czy lustra...ale jak to odkryć w siermiężnej pereelowskiej rzeczywistości, cenzurze, szarych ubraniach, radzieckich filmach co środę, butelce mleka przed drzwiami, brakiem mieszkania itd...
Hanna Krall sportretowaną epokę ubiera w piękną polszczyznę, ozdabia detalami i relacją człowieka - świadka, prawda i fakt, punktowanie, ironia i puentowanie.
Majstersztyk warsztatu pisarskiego.

Smutne patologiczne historie. Napisane chaotycznie, aby połapać się kto w danym czasie mówi lub o kogo chodzi trzeba przeczytać rozdział kilkukrotnie. Żadnych morałów czy przydatnych nauk nie wnoszą te opowieści a i język nie uważam aby był wyjątkowo wybitny.

Niestety reportaże mnie nie zachwyciły. Doceniam nowatorski sposób pisania, wielką wirtuozerię językową, ale czytało mi się bardzo topornie i gubiłam się momentami, o kim/o czym mowa. I zabrakło mi dat powstania danych reportaży.

Fenomenalne.

Fenomenalne.

Klasyka polskiego reportażu. Pozycja obowiązkowa szczególnie dla fanów tego gatunku.

Dodaj cytat z książki Sześć odcieni bieli i inne historie