Sześć odcieni bieli i inne historie

Hanna Krall Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury literatura faktu
2015-05-06
1978-01-01
Dowody na Istnienie
literatura faktu
2015-05-06
Faktyczny Dom Kultury

Znakomity zbiór reportaży Hanny Krall. Nie mogłam się od nich oderwać i skończyłam książkę w dwie noce, obiecując sobie cały czas, że "jeszcze tylko jeden". Krall pisze bardzo oryginalnie, choć na jej tekstach trzeba być niezwykle skupionym, tak aby nie przeoczyć jakiegoś ważnego detalu. Na pewno sięgnę po jej inne publikacje.

Hanna Krall wielką reporterką jest, pochwała zwyczajności

Na półkach: , , , ,

Świadek to postać szczególna, która dysponuje indywidualnym sposobem postrzegania, zapamiętywania i odtwarzania wydarzeń i co najważniejsze, wolną wolę, która w decydujący sposób wpływa na losy i przebieg procesów.
Cytat z pierwszego reportażu;„Pani naprawdę myśli, że sąd wydaje wyrok? Wyrok wydają świadkowie”, stało się przyczynkiem do sięgnięcia po kanon literatury...

Smutne patologiczne historie. Napisane chaotycznie, aby połapać się kto w danym czasie mówi lub o kogo chodzi trzeba przeczytać rozdział kilkukrotnie. Żadnych morałów czy przydatnych nauk nie wnoszą te opowieści a i język nie uważam aby był wyjątkowo wybitny.

Niestety reportaże mnie nie zachwyciły. Doceniam nowatorski sposób pisania, wielką wirtuozerię językową, ale czytało mi się bardzo topornie i gubiłam się momentami, o kim/o czym mowa. I zabrakło mi dat powstania danych reportaży.

Fenomenalne.

Jak ona to robi?

Ilekroć zdarza mi się irytować, sarkać, a nawet bluzgać na innego człowieka, dogania mnie tzw. druga myśl, że przecież wyżywam się na człowieku za którym może stać jakaś historia, o której najpewniej nie mam pojęcia. Naturalnie nie biegnę za ofiarą moich złych emocji i intencji w celu przeproszenia, ale niewymownie głupio się z tym czuję. Nie kieruję się...

Blurb by Jerzy Urban. Rok 1978. Inna rzeczywistość.
Język reportaży i koncept ich budowy nietuzinkowy. Prostota. Bezpretensjonalność. Urok. Przekaz nie wprost, a mocno jednak zarysowany.
Reportaż Wielka Gra mnie uwiódł. Sprawa Pana Feliksa Praszczaka. Wygrał arcysławny teleturniej. Temat: wszystko o książce. Przeczytajcie. Koniecznie. Ale też inne, wszystkie te miniatury...

Wybitna, wyjatkowa Hanna Krall.
Reportaze tego zbioru dotycza szarego, zwyklego zycia, ale jak to jest napisane ! Jak autorka pochyla sie nad ludzkimi problemami !
Tu nie ma nadmiaru slow czy niepotrzebnych zdan, jest zas esencja czlowieczej egzystencji.
Krall wlasny tekst pisze slowami rozmowcow co czyni te historie wyjatkowo wiarygodnymi. Dzieki warsztatowi pisarskiemu...

Dyskusje

• Reportaż
  • Ebooki
  • 2020
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • 2016

Dodaj cytat z książki Sześć odcieni bieli i inne historie