Król

Okładka książki Król Katarzyna Ryrych
Okładka książki Król
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2015-10-21
2015-10-21

Król" - Katarzyny Ryrych. Zmiana człowieka, ale czy na lepsze?

Patryk w jednej chwili traci cały świat - jego piękny dom przepada pod stertami długów, ojciec popada w alkoholizm, matka cierpiąc pogrąża się w pracy chcąc związać koniec z końcem. W takich okolicznościach, będąc totalnie zagubiony samemu uczy się pewnych zasad. Nie okazuj bólu, nie wychylaj się, bądź tacy jak oni. Z takim myśleniem właśnie poznaje Celestyna - bezdomnego ogarniętego miłością do literatury. Między dwójką naszych bohaterów pojawia się sympatia, przechodząca w przyjaźń a nawet w relacje ojciec-syn. Celestyn uczy chłopaka życia w nowym świecie pozbawionym zasad, pełnym różnego rodzaju nadużyć. Zmienia to totalnie Patryka, jego charakter, w pełnym momencie nawet wygląd. Ostatecznie książka kończy się otwartym na interpretacje, dobrym zakończeniem ale czy na pewno? Moim zdaniem Patryk kwalifikuje się do badania przez psychologa. Dziecko dosłownie jest wychowywane przez ulicę, a próba wyrwania go z tego przez babcie traktowane jest jako coś złego (zapewne przez pierwszoosobową narracje autorki).
Tak naprawdę cała fabuła książki uciagana jest przez Celestyna który niejednokrotnie kojarzył mi się z Włóczykijem z "Muminków". Kto wie, może to jakiś nowożytny archetyp tego typu postaci?

Moim zdaniem książka jest naprawdę dobrze napisana, mimo tematyki jaką przekazuje. Cieszę się że powstają książki które wyciągają czytelnika z jego strefy komfortu, narażając go ja bodźce których długo nie zapomni. Pomimo jednak pozytywnego odbioru, nie sądzę żebym z wielką ochotą wrócił do tej książki, polecić mogę ją natomiast osobą które są pod wpływem czytelniczego kaca po naprawdę dobrej powieści. Ode mnie książka dostaje 3.5 gwiazdki na 5.

PS. Pomimo wszystkiego uważam że ta książka mogłaby być zekranizowana i już jako ekranizacja mogłaby dostać ode mnie o wiele lepszą ocenę.

Król" - Katarzyny Ryrych. Zmiana człowieka, ale czy na lepsze?

"Król" Katarzyna Ryrych

Całkiem fajna pozycja; moim skromnym zdaniem jest to opowieść o nowych początkach; o wykorzystaniu kolejnej szansy. Wiadomym jest, że życie nie jest usłane różami; i choć dorosłym często bardzo ciężko jest przyzwyczaić się do nowej / gorszej sytuacji, tak dziecko, mimo wielu zmagań potrafi odnaleźć się w nowym świecie. Tak właśnie było z naszym tytułowym Królem - Patrykiem, który mimo wykluczeniu społecznemu znalazł przyjaciół i rozpoczął swoje życie na nowo.

"Król" Katarzyna Ryrych

Opowieść przede wszystkim o przyjaźni między dwoma pokoleniami, między dzieckiem a starcem. Niesamowita pozycja, bardzo lekka, jednak można z niej dużo wynieść. Wzruszająca książka.

Bardzo dobra powieść dla młodzieży, problemy są przedstawione bez nadęcia,realistycznie. Czyta się szybko, język autorki jest bardzo dobry. Postać Celestyna została przedstawiona z dużą dozą humoru. Problemy poruszone z ksiazce to :alkoholizmu,przemocy,biedy,dojrzewania.

Bardzo ciekawa i piękna książka przedstawiająca rodzinne i życiowe problemy. Przedstawia też ciężkie życie bankrutów i ludzi bezdomnych. W cudowny sposób pokazuje przyjaźń starszego człowieka z chłopcem oraz siłę autorytetu. Na końcu nie za bardzo podobało mi się zachowanie Patryka wobec swojej matki. Serdecznie polecam.

Poprzez historię kilkuletniego chłopca, książka pokazuje siłę przyjaźni oraz to, jak duży wpływ może wywierać na człowieka jego otoczenie. Bardzo dobrze mi się ją czytało. Była ciekawa i wciągająca.

Piękna książka. Nie lubię powieści dla młodzieży, zazwyczaj odstrasza mnie nuda i banał. Tu tego nie było. Treść smutna, ale równocześnie przesycona wiarą w ludzkie siły. Język oszczędny, ascetyczny, oryginalny.

Bardzo, bardzo, bardzo polecam. Niby książka dla młodzieży, ale nie infantylna. Przeciwnie. Podnosi ważny temat i sobie z nim radzi. Złoszczą mnie książki, które udają, że rzeczywistość jest inna niż jest. "Król" należy do tych pozycji, które są prawdziwe. Super, że weszła do kanonu lektur w szkole podstawowej.

Świetna

Świetna

Patryk ma tylko osiem lat, ale w swoim życiu doświadczył już wiele. Ojciec chłopca w wyniku przekrętu współpracownika traci firmę i wszystko, co miał, a rodzina zostaje zmuszona, by przenieść się do odrapanego dwupiętrowego bloku na „Brooklynie”. Ojciec chłopca popada w nałóg alkoholowy, stosuje przemoc wobec bliskich i tafia do szpitala psychiatrycznego. W przeciwieństwie do Patryka mama chłopca nie może przyzwyczaić się do zmian, które zaszły w życiu rodziny. Kobieta niedawno zatrudniała panią do sprzątania, a teraz zarabia w ten sam sposób, całymi dniami nie ma jej w domu.

Chłopiec szybko zapomina o dawnym życiu, starych znajomych, luksusach i przyzwyczajeniach, przystosowując się do życia w „Brooklynie”. Podczas samotnie spędzanych wakacji na betonowym podwórku przed blokiem Patryk poznaje Celestyna. Mężczyzna jest białowłosym bezdomnym, na głowie nosi koronę zrobioną z gazety, a na plecach ma wytatuowane skrzydła. Dziecko szybko zaprzyjaźnia się z bezdomnym, który staje się jego jedynym przyjacielem i mentorem. Zaletą Celestyna jest przede wszystkim to, że po prostu jest, opiekuje się Patrykiem, ma dla niego dużo czasu i dba o to, żeby miał co jeść. Bezdomny uczy chłopca jak przetrwać w nowym środowisku, umie słuchać i rozmawiać z dzieckiem. To dzięki Celestynowi Patryk staje się pewny siebie, panuje nad emocjami, a także umie pływać, czy ma nowe książki do czytania. Bezdomny nie mówi wiele o sobie, ale jest dobrym przyjacielem. Nawet kiedy Patryk odkrywa, że książki Celestyna są pożyczone z Biblioteki Bezdomnych, a jego zaproszenia do restauracji to tylko zwykłe talony obiadowe z MOPSu dalej przyjaźni się z Celestynem i w ogóle mu to nie przeszkadza.

Co tak naprawdę jest w życiu ważne? Jak przetrwać w miejscu takim jak „Brooklyn”? Czy warto oceniać ludzi po pozorach?

Powieść Katarzyny Ryrych to krótka, ale poruszająca bardzo ważne tematy książka. Autorka mówi o sile prawdziwej przyjaźni, ocenianiu ludzi po pozorach i samotności, a także przewrotnych kolejach losu. Katarzyna Ryrych pokazuje również, że nie wszystko jest takie, jakim nam się wydaje w pierwszej chwili. Polecam tą powieść każdemu, kto szuka krótkiej książki poruszającej ważne i trudne sprawy.

• Dla młodzieży
  • Dyskusyjny Klub Książki