Niepowszedni. W potrzasku

Okładka książki Niepowszedni. W potrzasku Justyna Drzewicka
Okładka książki Niepowszedni. W potrzasku
Justyna Drzewicka Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Niepowszedni (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Niepowszedni (tom 2)
Jaguar
2016-09-14
2016-09-14

Niebezpieczeństwo czai się za rogiem

Trylogia książek autorstwa Justyny Drzewickiej pt.” Niepowszedni”.
Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi.
Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostały schwytane przez Okrutnych Złotników , bezwzględnych łowców Niepowszednich . Łowcy zamierzają dowieść dzieci na Targ Niewolników w Łoterskim Krańcu i tam je sprzedać . Razem z Samborem – Unikiem posiadającym wybitną zdolność walki, Źrenicznikiem Dalko, dostrzegającym najmniejszy szczegół z dużej odległości oraz Wodniczką, wytrzymującą pod wodą przez wiele minut, próbują wyrwać się z łap handlarzy zanim dotrą do miejsca, w którym prawdopodobnie czeka ich śmierć. Dzieci trafiają w wir przygód . Podróżują , uciekają , poznają nowych ludzi i nowe miejsca . Bohaterowie , już tracą wiarę . Wiedzą ,że jeśli chcą przetrwać muszą działać razem .
Niebezpieczeństwo, przygody , magia , przyjaźń i miłość a to tylko nieliczne niebezpieczeństwa.

Trylogia książek autorstwa Justyny Drzewickiej pt.” Niepowszedni”.

Cudowna kontynuacja pierwszego tomu trylogii Justyny Drzewickiej.
Nila i inni muszą kolejny raz zmierzyć się z Welesem i innymi łowcami. Fałszywie oskarżeni szukają sposobu, aby oczyścić się z zarzutów. Podczas przygody spotykają nowych przyjaciół, którzy stają się dla nich lojalnymi sojusznikami.

Cudowna kontynuacja pierwszego tomu trylogii Justyny Drzewickiej.

Niepowszedni W potrzasku, tak jak w przypadku pierwszej części, nie należy do najlepszych książek jakie czytałam, ale zdecydowanie ma potencjał. Tym razem pani Justyna Drzewicka popracowała nad fabułą, a dokładniej nad tym, by ta była o wiele bardziej wciągająca i mniej monotematyczna. Z tych też powodów czytało mi się ją zdecydowanie lepiej niż poprzedniczkę. Niestety w dalszym ciągu sporym minusem serii jest prowadzenie wątku miłosnego, który w moim odczuciu jest po prostu nudny (ale może to być wina mojego wieku – do młodzieży nie zaliczam się już od ładnego czasu). Bohaterowie i sama fabuła naprawdę dużo zyskiwała, gdy tylko postacie przestawały wdzięczyć się do siebie. Oczywiście w dalszym ciągu prześladuje je pech i ciągle wpadają w nowe tarapaty, ale są już dojrzalsi i próbują sami się z nich wydostać.

Niepowszedni – dzieci obdarzone niezwykłymi mocami, powracają w drugim tomie serii młodzieżowej, będącej jednocześnie debiutem pisarskim Justyny Drzewickiej. Jakie przygody czekają na Nilę, Allę, Sambora, Dalko i Flawię w stolicy księstwa? A co ważniejsze, czy ciążące nad nimi widmo Okrutnych Złotników odeszło na zawsze? I czy nietypowe umiejętności bohaterów okażą się wystarczające, by uniknąć kłopotów zgotowanych im przez los? Wszystkich ciekawych odpowiedzi na te pytania, a także tego jak rozwinął się warsztat pisarski autorki zapraszam do lektury recenzji.
Piątka Niepowszednich: Żniwiarka Nila, Bestiarka i Gwarek w jednym – Alla, Unik Sambor, Źrenicznik Dalko i Wodniczka Flawia wyruszają do stolicy Ferretum, gdzie na życzenie samego księcia mają rozpocząć służbę na jego dworze. W ten sposób władca chce wynagrodzić im krzywdy jakich doznali podczas porwania przez Okrutnych Złotników. Dzieci, co nikogo nie zdziwi, są zachwycone wyprawą do stolicy, która mieszkańcom małej wioski jawi się niczym inny świat. Nietrudno się jednak domyślić, że niezwykłe moce bohaterów ponownie przysporzą im kłopotów, a radość z przybycia do Ferretum zostaje zagłuszona nagłym wezwaniem przed oblicze sędziego. Okazuje się bowiem, że zagrożenie nie minęło, a Weles próbuje odzyskać swój cenny łup. Podszywając się pod posła Cesarstwa Gaspar przedstawia fałszywe oskarżenia obciążające Niepowszednich. Dzieci będą musiały użyć całego swojego sprytu, by wywinąć się przywódcy Okrutnych Złotników.
Niepowszedni. W potrzasku, choć stanowią kontynuację historii opisanej w Niepowszedni. Porwanie, mogą być spokojnie czytani przez osoby, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z poprzednim tomem. Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia się w fabule zostały podane w sposób jasny i konkretny, tak że osoby rozpoczynające dopiero przygodę z Niepowszednimi ani przez chwilę nie poczują się zagubione, zaś Ci, którzy już znają losy bohaterów nie będą narzekali na uczucie czytania któryś raz tego samego.
Bohaterowie są dużo bardziej dojrzali, niż w poprzednim tomie, widać iż minione wydarzenia odcisnęły na nich swoje piętno, a co ważniejsze wyniesione z nich doświadczenia nie poszły w las. Nadal otrzymujemy dość jasny podział na bohaterów dobrych i złych, znany czytelnikom z poprzedniego tomu. Historia jednak zdecydowanie bardziej wciąga, a ulice Ferretum okazują się nad wyraz interesującą scenerią.
Autorka po raz kolejny zachwyciła mnie przepięknym językiem, którym opowiada historię Niepowszednich. Bogate opisy, dbałość o szczegóły i przepiękna polszczyzna – to elementy, których niestety często brakuje w książkach młodzieżowych. Na szczęście nie wszyscy pisarze zapominają jak ważna jest również strona językowa powieści i Justyna Drzewicka zdecydowanie zalicza się do tego zacnego grona.
Wydanie stoi na bardzo dobrym poziomie. Okładka ładnie komponuje się z poprzednim tomem, a w środku, tak jak w przypadku poprzedniego tomu, na czytelników czeka mapa miejsc, które przyjdzie przemierzać bohaterom.
Niepowszedni. W potrzasku to bardzo dobra kontynuacja, którą czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością. Historia wciąga, opisy i język którym opisywana jest cała przygoda zachwycają, a Niepowszednich naprawdę trudno nie polubić. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że kolejne książki autorki będą równie udane.

Nili, Alli i reszcie Niepowszednich udało się uciec od handlarzy ludźmi. Weles oraz pozostali Okrutni Złotnicy nie dają jednak za wygraną. Za wszelką cenę próbują dorwać niezwykłe i obdarzone darami dzieci. Przywódca złoczyńców, podając się za posła cesarskiego, przedstawia fałszywe oskarżenia dotyczące młodych przyjaciół. Niepowszedni ponownie stają w obliczu niebezpieczeństwa. Mogą ufać tylko sobie nawzajem, bo ktoś z ich bliskiego otoczenia okazał się zdrajcą i informatorem Welesa. Przyjaciele na szczęście natrafiają na nieoczekiwanych sprzymierzeńców i zawierają nowe przyjaźnie.
W recenzji pierwszej części narzekałam głównie na nijakich bohaterów, bardzo długie opisy i brak akcji. W drugim tomie doszło kilku nowych bohaterów, pojawiło się też więcej akcji, a opisy były krótsze. Wspomniałam przed chwilą o nowych bohaterach, chciałabym napisać trochę więcej o jednym z nich, a konkretniej o Jaksie, synu stolarza. Chłopak jest bardzo utalentowany muzycznie, ale chciałby być taki jak ojciec, który uratował niegdyś wielu ludzi podczas pożaru. Nie wie jednak, że jego rodzic skrywa szokującą tajemnicę. Jaksa, zagubiony między swoim marzeniem a chęcią bycia bohaterem zostaje kimś zupełnie innym, wplątuje się w złe towarzystwo i zaczyna kraść. Na szczęście główni bohaterowie w porę odnajdują chłopaka i postanawiają mu pomóc odnaleźć właściwą drogę w życiu. Bardzo ciekawa była przemiana, która zaszła w zachowaniu Jaksy, chłopak zmienił się i postanowił zawalczyć o swoje marzenia. Dlatego stał się moim ulubionym bohaterem, a książkę przeczytałam o wiele szybciej niż pierwszy tom, chcąc poznać do końca historię niezwykłego chłopaka. Mam nadzieję, że w ostatniej, trzeciej części również będę mogła śledzić los tego bohatera.
Podsumowując, drugi tom serii "Niepowszedni" był lepszy od pierwszego, ale i tak nie był doskonały. Miał zarówno wady jak i zalety. Początek powieści był bardzo nudny, na szczęście akcja po jakimś czasie nabrała tempa. Do głównych bohaterów dołączyła jedna postać, bardzo ciekawa i niezwykła. Uważam, że styl pisania autorki znacznie się poprawił, oby było tak dalej w kolejnym tomie. Ciekawa jestem jak wypadnie trzecia, ostatnia część po słabym pierwszym tomie i nieco lepszej kontynuacji.

No nareszcie przeczytałam kolejną część Niepowszednich i się nie zawiodłam. Na początku akcja może być troche zawiła, ale z każdą następną stroną jest coraz łatwiej zrozumieć co się dzieje. Akcja jest czsami, aż tak fantastyczna, że aż śmieszna. Dzieciaki na szczęście uciekły, ale zostały oskarżone. Bohaterowie muszą mierzyć się ze strachem przed Walesem, ale również wymiarem sprawiedliwości, który nie jest sprawiedliwy. Następnz część jest jeszcze lepsza od poprzedniej.Już nie moge doczekać się kiedy kupie następną część.

Po przeczytaniu trylogii mam mieszane uczucia. I część świetna, trzymająca w napięciu, ciekawa i porywająca, jednak II i III część dla mnie odrobinę nużące- można było je połączyć i zrobić ciekawszą duologię. Byłam już zmęczona tym uganianiem się Weles-Nila Nila-Weles i reszta.

Nie spodziewałam się, że kolejny tom będzie lepszy od poprzedniego!
Taj jak pierwsza część jest bardzo wciągająca.
Pojawiają się nowe postacie i przygody. Tempo akcji rośnie z każda następną stroną!
Nic tylko czytać!

Nie spodziewałam się, że kolejny tom będzie lepszy od poprzedniego!
Taj jak pierwsza część jest bardzo wciągająca.
Nic tylko czytać!

Podobnie jak pierwszy tom, ten też mi się bardzo podobał, momentami nawet bardziej. Z przyjemnością śledziłam dalsze losy bohaterów. Chętnie jeszcze nie raz wrócę do tej pozycji.

9,5!

9,5!