Tajemnice korony

Okładka książki Tajemnice korony Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
Okładka książki Tajemnice korony
Adam Jay EpsteinAndrew Jacobson Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Chowańce (tom 2) fantasy, science fiction
Chowańce (tom 2)
Secrets Of The Crown
Iuvi
2015-09-23
2015-09-23

Piękna jak poprzednia

Piękna jak poprzednia

Drugi tom serii Chowańce - tak samo dobry jak pierwszy. Nie nudzi, a ciekawi zabierając czytelnika w świat magii i przygód. Chowańce wyruszają na poszukiwania Korony Śnieżnej Pantery, aby przywołać Ruchomy Zamek i uchronić Bezkresję przed zniszczeniem. Gilbert oczywiście wymiata :) Aldwyn odkrywa rodzinną prawdę, a swoją tajemnicą dzieli się też z przyjaciółmi Skylar. Droga zaś prowadzi Chowańce na północ... Mnie się podobała, więc polecam, nie tylko dzieciom, nie tylko młodzieży, ale i dorosłym, którzy mają dość dzisiejszej szarej rzeczywistości

Kolejna wspaniała przygoda z dzielnymi chowańcam Aldwynem, Skylar i Gilbertem niestety dobiegła końca(ale,ale następne już czekają:) ). Troje zwierząt po uwolnieniu swych ludzkich opiekunów musi wypełnić kolejną misję: odnaleźć koronę śnieżnej pantery, która potrafi przywrócić magiczne moce odebrane ludziom przez rządną władzy zajęczyce Paksaharę. Czy im się to powiedzie? Czy uratują królestwo i swych zaufanych? Tego musicie dowiedzieć się sami. Bardzo polecam, gdyż to urocza opowieść o sile przyjaźni i poświęceniu!

Dalej przewidywalna, ale także ciekawa.

Dalej przewidywalna, ale także ciekawa.

Książka jest genialna, nawet lepsza od poprzedniego tomu. Dowiadujemy się w niej sporo o rodzinie i przeszłości Aldwina, co jest motywem wiodącym. Również tym razem mamy do czynienia z wędrówką i przygodami, gdzie jedne kończą się szczęśliwie, inne przyprawiają o łzy, a książka nie ma happy endu. Podobnie mamy ze spójnością fabuły, gdzie nawet najdrobniejsze wydarzenie ma z nią związek wcześniej czy później. Aby dowiedzieć się o dalszych losach chowańców i Bezkresji, należy sięgnąć po kolejny tom, gdyż przygoda się urywa. Powieść nie jest liniowa, niby przyjaciele nieraz okazują się wrogami, a istoty wrogie śpieszą z pomocą, więc nigdy nie wiadomo, kim w rzeczywistości jest dany bohater. Żarty Gilberta nadal śmieszą, a Skylar nieraz irytuje. Językowo jest lepiej niż poprzednio, występuje mniej łopatologii. Zdarzały się jednak mocne wpadki wynikające z przeoczenia czy braku wiedzy, jak mówienie "ok" w świecie fikcyjnym czy pisanie, że od chluśnięcia wodą ptak jest mokry, kiedy ptak nie ma prawa się zamoczyć z powodu gruczoły kuprowego. Nie przekonuje mnie także postać "słitaśnego, ale złego zwierzaka", które chce zabijać i dąży do władzy, bo to już było, jak i wciąż jest wykorzystywane, jak chociażby w "Nowych szatach króla" czy "Tajemnym życiu zwierząt domowych". Mimo wszystko tę lekką książkę polecam osobie w każdym wieku.

Niebanalna książka, oj nie. Tajemnica mrok, i... zdrada. Czy Aldwyn to p o p r o s t u kot z Maidennmeru? Jaką tajemnice kryje obrączka na nodze Skylar? Czy Gilbert potrafi korzystać ze swoich wizji? I czy ktoś może się powstrzymać od przeczytania następnej części?!

super książka

super książka

Jest bardzo fajna!

Jest bardzo fajna!

W Bezkresji magia była na porządku dziennym. Czarodzieje przy jej pomocy bronili królestwo i wraz ze swoimi towarzyszami chowańcami pomagali ludziom. Gdy pewnego dnia okazuje się, że ludzka magia straciła swą moc, kraina i jej mieszkańcy są w obliczu wielkiego zagrożenia. Na szczęście na wysokości zadania staje po raz kolejny troje chowańców: kot Aldwyn, modrosójka Skylar, oraz rzekotka Gilbert. Aby ocalić królestwo muszą odnaleźć tajemniczą koronę śnieżnej pantery. Wyruszają więc w niebezpieczną podróż w nieznane. Okazuje się, że jakiś czas temu korony poszukiwał ojciec Aldwyna i trójka przyjaciół podąża jego śladami. Czy uda się ocalić Bezkresję? Czy ludzka magia powróci? W jakim celu ojciec Aldwyna poszukiwał korony śnieżnej pantery?

Świat wykreowany przez pisarzy poznałam podczas lektury pierwszej części serii o chowańcach i tylko kwestią czasu było sięgnięcie przeze mnie po kolejny tom. Okazał się on równie interesujący, a nawet stwierdziłabym, że pochłonęłam go znacznie szybciej.

Po raz kolejny grupa zwierzęcych przyjaciół wyrusza w drogę. Tym razem od wyniku ich poszukiwań zależy los całej krainy, gdyż bez ludzkiej magii nie będzie możliwa jej obrona. Łatwo się domyślić, kto stoi za tą klątwą, gdyż wróg nadal pozostał ten sam – Paksahara. Różnią się natomiast znacznie środki, przy pomocy których chce osiągnąć swój cel. Postać z wyglądu dosyć niepozorna, ale o bardzo mrocznym sercu i złych zamiarach. Aby przerwać klątwę chowańce muszą odnaleźć swojego wroga i się z nim zmierzyć. Nikt nie wie, w którym dokładnie miejscu obecnie przebywa. Wskazówkę stanowi korona śnieżnej pantery. O niej jednak także niewiele wiadomo. Jak rozwikłać tę łamigłówkę? Gdzie należy rozpocząć poszukiwania?

Muszę przyznać, że autorzy dobrze poradzili sobie z kontynuacją serii o chowańcach. W tej części czytelnik wraz z trójką zwierząt wyrusza na Drugą stronę. Miejsce to jest pełne nowych, ciekawych i niebezpiecznych istot oraz przyciąga świeżością. Do rozwiązania jest też zagadka, w której nic nie jest takie, jakim się wydaje na początku.

Główni bohaterowie wzbudzają sympatię i są dobrze wykreowani. Nawet z początku nieco przemądrzała Skylar ukazuje inne oblicze. Aldwyn nadal ma wiele szczęścia i czasem w niewiarygodny sposób unika zagrożenia, ale przecież to bardzo sprytny kot. W tej części musi się także zmierzyć z przeszłością i rodzinnymi tajemnicami. Daje znać o sobie schowane głęboko poczucie porzucenia i samotności. Czy wszystko faktycznie wyglądało tak, jak myślał? Bohater stopniowo składa w jedną całość pojawiające się informacje o swoim ojcu, a wynik tego jest mocno zaskakujący. Serce roztkliwia nieporadny Gilbert. Co rusz coś mu się nie udaje, chociaż teraz na jego drodze, w dosyć nietypowych okolicznościach staje nowy towarzysz. Kto nim jest? Przekonajcie się sami.

Na nudę w żadnym wypadku narzekać nie można. Nowych wydarzeń jest wiele, a akcja płynnie sunie do przodu. Pojawia się także sporo świeżych postaci, oraz niespotykanych wcześniej istot, takich jak przykładowo rumliny, szkliwerna, ogary. Zainteresował mnie także wątek związany ze strumieniem czasu.

„Chowańce. Tajemnice korony” to udana kontynuacja ciekawej serii dla młodzieży. Wyobraźnia autorów jest bardzo bogata i dzięki temu nie brak nowych postaci, magii, tajemnic i niebezpieczeństw. Aldwyn, Skylar, Gilbert to trójka chowańców, których umiejętności i cechy charakteru świetnie się uzupełniają. Nie sposób się przy nich nudzić. Wzbudzają sympatię, dzięki czemu wciąż chce się śledzić ich losy. Na szczęście przede mną kolejny tom cyklu z następną porcją ich przygód. Skusicie się na tę serię?

Tajemnicza kraina, nieznane potwory i tajemniczy zanik ludzkiej magii... Jaką role zagra tu korona śnieżnej pantery? Czy nasi wierni chowańce podołają swemu przeznaczeniu? Fantastyczna kontynuacja ,,Gwiazd Przeznaczenia"!

• Pożyczone
  • Dla dziecka
  • Przeczytane w 2015 roku
  • Nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Tajemnice korony