Sekrety mielizn

Okładka książki Sekrety mielizn Erskine Childers
Okładka książki Sekrety mielizn
Erskine Childers Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
The Riddle of the Sands
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2015-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377854556
Tłumacz:
Jerzy Łoziński
Tagi:
tajne operacje wojenne; żeglarstwo; marynistyka; szpiegostwo; przygoda; fikcja literacka; bliska przyszłość
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
147
147

Na półkach:

Interesująca jako świadectwo czasów. Ponad 100 lat temu, a żeglarstwo niewiele się zmieniło.
Nieco natomiast naiwna w zakresie planowania strategicznego.

Interesująca jako świadectwo czasów. Ponad 100 lat temu, a żeglarstwo niewiele się zmieniło.
Nieco natomiast naiwna w zakresie planowania strategicznego.

Pokaż mimo to

avatar
958
958

Na półkach:

Podoba mi się język tej książki. Można by go nazwać szlachetnym, arystokratycznym wręcz.
Jeden z niewielu pisarzy, którzy pisząc o morzu i żeglowaniu wiedzą, co piszą. Rzecz jasna od początku naszego wieku w technikach żeglowania sporo się zmieniło, niemniej czytało mi się dobrze najbardziej właśnie te żeglarskie opowieści.
Sam wątek szpiegowski jest taki sobie, na kolana nie powala, ale to literatura całkiem przyjemna w odbiorze.

Podoba mi się język tej książki. Można by go nazwać szlachetnym, arystokratycznym wręcz.
Jeden z niewielu pisarzy, którzy pisząc o morzu i żeglowaniu wiedzą, co piszą. Rzecz jasna od początku naszego wieku w technikach żeglowania sporo się zmieniło, niemniej czytało mi się dobrze najbardziej właśnie te żeglarskie opowieści.
Sam wątek szpiegowski jest taki sobie, na kolana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
26

Na półkach: ,

Desant wojsk alianckich na wybrzeże Normandii przeważył o wyniku II wojny światowej. Żołnierze, którzy w dość niekonwencjonalny sposób pojawili się na wybrzeżu francuskim 6 czerwca 1944 roku, zaskoczyli wroga i dzięki temu operacja, w której brali udział, zakończyła się sukcesem, zyskując miano największej pod względem użytych sił i środków operacji desantowej w historii wojen. A co gdyby podobny desant przeprowadzili Niemcy wcześniej, atakując podczas I wojny światowej wybrzeże Wielkiej Brytanii? Jak przebiegałyby przygotowania i z jakimi przeszkodami musieliby się liczyć? Tego dowiadujemy się z lektury pierwszego thrillera szpiegowskiego, gdzie akcja toczy się na morzu.

Książka autorstwa Erskine Childersa łączy fikcję z historycznymi faktami. Dopiero w epilogu możemy dowiedzieć się na ile to, z czym spotykamy się na kartach powieści, było prawdziwe, a na ile stanowiło wariant możliwy do realizacji. Jak zawsze w moich recenzjach postaram się nie zdradzać Wam zbyt wiele treści – tym bardziej że akurat w tym przypadku wszystko wyjaśnia się dopiero na końcu. Wcześniej, wspólnie z bohaterami, rozważamy różne rozwiązania – wszystkie wydają się możliwe, jednak ostateczne rozwiązanie szpiegowskiej intrygi zaskakuje.

Czytając „Sekrety Mielizn” z łatwością przyjmiemy, że to, co jest w niej opisywane stanowi prawdę. Wszystko dzięki niezwykle skrupulatnym i dokładnym opisom miejsc, w których rozgrywa się akcja. Dla mnie opisy wybrzeży czy samego „pływania” były nieco zbyt rozbudowane i powodowały znużenie, ale z drugiej strony pozwalały na bardzo dokładne rozeznanie w rzeczywistości fryzyjskiego wybrzeża oraz trudności, z którymi borykali się bohaterowie książki.

Powieść w ciekawy sposób przedstawia doktryny wojenne i założenia obowiązujące w przededniu I wojny światowej. Znajdziemy tutaj sporo komentarzy na temat kondycji i sytuacji, w jakiej znajdowała się będąca ówcześnie potęgą kolonialną Wielka Brytania, a także jakie działania prowadzili Niemcy przygotowujący się do walki o hegemonię w Europie i nie tylko. Tło historyczne stanowi bardzo cenny element książki i to na niego nakłada się szpiegowska układanka, w której udział biorą z jednej strony po części przypadkowi Anglicy, a z drugiej dość precyzyjnie wyselekcjonowani reprezentacji wrogiej strony.

Poza wątkami marynistycznymi czy geograficznymi, których na kartach powieści jest wiele, mamy również wątek miłosny, dodający dramatyzmu, jednak nie poznajemy jego zakończenia. Stanowi to znak, że jest on tylko elementem towarzyszącym głównej historii, która skupia się na wykryciu przez przebywających na fryzyjskim wybrzeżu Anglików tajemnych działań prowadzonych przez Niemców. Tylko pojawienie się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie głównych bohaterów powieści pozwala na zdemaskowanie planu, którego realizacja dzięki tajemnicy, niekonwencjonalności i zaskoczeniu realnie zagrażałaby Wielkiej Brytanii i jej pozycji w Europie.

Dla mnie osobiście najciekawszy element stanowi epilog książki, w którym, już po zakończeniu wątku fabularnego, odkrywane są karty związane z samymi działaniami wojennymi oraz opisem z jednej strony rzetelnych i mozolnych przygotowań wojsk niemieckich do ofensywy, a z drugiej opisem kondycji, w jakiej znajdowała się flota i wojsko Wielkiej Brytanii w przededniu wybuchu I wojny światowej. Z pewnością wartości książce dodaje fakt, że z czasem jej druku zbiegło się umocnienie wskazywanych na jej kartach odcinków wybrzeża brytyjskiego, czy spełnienie w rzeczywistości podnoszonych w powieści postulatów dotyczących chociażby powołania Floty Morza Północnego, utworzenia Komitetu Obrony Narodowej czy Komisji Werbunkowej, które miały zwracać uwagę nie tylko na podtrzymanie statusu quo czy ofensywne przygotowanie Anglików, ale również zabezpieczenie przed ewentualną ofensywą ze strony np. Niemiec.

Książka pokazuje poza tym wszystkim mozolność i dokładność, z jaką Niemcy przygotowywali się do wszelkich działań wojennych. Ich organizacja pracy nadal towarzyszy stereotypowemu obrazowi Niemca – i powieść Childersa potwierdza to, że sam zapał, miłość do ojczyzny, duma i nadzieja nie są wystarczające – szczególnie w przypadku planowanej ofensywy. Wówczas potrzeba czegoś więcej – i zarówno szpiegowskie „Sekrety Mielizn”, jak i przykłady wielu zwycięskich i przegranych wojen wielokrotnie tego dowodziły.

Recenzja: http://zkamerawsrodksiazek.pl/sekrety-mielizn-recenzja/

Desant wojsk alianckich na wybrzeże Normandii przeważył o wyniku II wojny światowej. Żołnierze, którzy w dość niekonwencjonalny sposób pojawili się na wybrzeżu francuskim 6 czerwca 1944 roku, zaskoczyli wroga i dzięki temu operacja, w której brali udział, zakończyła się sukcesem, zyskując miano największej pod względem użytych sił i środków operacji desantowej w historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1116
1112

Na półkach:

Childers prowadzi narrację w bardzo wymowny sposób. Widać jego pasję w tekście i choć nie jest to lekki styl, bo zawiera mnóstwo technicznych opisów, to nawet przez moment nie jest w stanie znudzić czytelnika, który niekiedy może wręcz poczuć bryzę wiejącą po twarzy i sól na ustach. Co najbardziej zaskakujące, to fakt, że cała ta wspaniała powieść jest dziełem amatora. Utalentowanego człowieka, który dopiero rozpoczął przygodę z pisarstwem i tym samym stworzył piękną, niebezpieczną, a chwilami romantyczną przygodę, która jak morska bryza w każdej chwili może zmienić losy nie jednego człowieka. Polecam

Cała recenzja: http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/02/recenzja-sekrety-mielizn.html

Childers prowadzi narrację w bardzo wymowny sposób. Widać jego pasję w tekście i choć nie jest to lekki styl, bo zawiera mnóstwo technicznych opisów, to nawet przez moment nie jest w stanie znudzić czytelnika, który niekiedy może wręcz poczuć bryzę wiejącą po twarzy i sól na ustach. Co najbardziej zaskakujące, to fakt, że cała ta wspaniała powieść jest dziełem amatora....

więcej Pokaż mimo to

avatar
241
185

Na półkach: ,

Nietety, przyznaję się, przez 20 lat nie byłem w stanie przez to przebrnąć. Najpierw w oryginalnej wersji angielskiej. Ze 2 lata temu kupiłem to tłumaczenie.
Bez zmian.

Nietety, przyznaję się, przez 20 lat nie byłem w stanie przez to przebrnąć. Najpierw w oryginalnej wersji angielskiej. Ze 2 lata temu kupiłem to tłumaczenie.
Bez zmian.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    7
  • 1001 książek
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 0000 Plan B
    1
  • E-booki do kupienia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 1001 książek które trzeba przeczytać
    1
  • Espionage
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sekrety mielizn


Podobne książki

Przeczytaj także