Red Rising Tom 2 Złoty Syn

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Red Rising Tom 2 Złoty Syn
Pierce Brown
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Red Rising (tom 2) fantasy, science fiction
Red Rising (tom 2)
Golden Son
Drageus Publishing House
2015-11-19
2015-11-19
Małgorzata Koczańska
Inne

Astro-Rzymianie z Marsa vol. 2

Nadal dobra, choć tym razem to tylko odgrzewany kotlet z pierwszej części. Kolejna gra, tylko arena większa, niż poprzednio.
Miłośnicy wartkiej akcji będą uszczęśliwieni, natomiast ja czuję się tylko wynudzona natłokiem walk i zawiedziona faktem, że w przeciwieństwie do pierwszego tomu w tej powieści między wojennymi podchodami nie jest zawarta żadna głębsza treść, żadne nowe rozterki bohaterów, cały czas do znudzenia powtarzane są tylko wojna i rebelia, rebelia i wojna. No, może gdzieś tam na horyzoncie zamajaczy na moment jakiś wątek zemsty czy osobistej tragedii, ale zaraz odchodzi w niebyt na rzecz wojny i rebelii. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wśród całych tych rozgrywek, mordobicia i taktyki całkiem gubi się zainteresowanie tak losami postaci, jak i powodzeniem powstania.
Po tym tomie zobojętniałam zarówno na los bohaterów, jak i na los ich walki o wolność i raczej nie widzę siebie czytającej kolejną część serii.

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części. Czyta się szybko, a akcja nie zwalnia ani na chwilę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytelnicy mieli rację - drugi tom jest jeszcze lepszy od pierwszego! Dodaję książkę i jej autora do ulubionych. Tak mi przypadł do gustu ten cykl, że zamierzam przeczytać czwarty tom (który jeszcze nie został przetłumaczony na polski) po angielsku. A na razie biorę się za trzeci, który kupiłam na Allegro w miękkiej oprawie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

11/10! Jeszcze lepsza od poprzedniego tomu. Czekam na więcej. Poproszę trzeci tom szybciej niż wrzesień!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna druga część, w niczym nie ustępuje Czerwonemu Świtowi.

Kocham Sevro, Victrę, Mustang. Uwielbiam Darrowa, lubię to, że popełnia błędy, że powątpiewa w swoje decyzje, że tak naprawdę zaszedł tak daleko dzięki swoim przyjaciołom. Dzięki temu jest, w moim mniemaniu, jednym z najbardziej ludzkich bohaterów o jakich czytałam.
Ale za ten cliffhanger na końcu to mam ochotę udusić autora.

Świetna druga część, w niczym nie ustępuje Czerwonemu Świtowi.

Ale za ten cliffhanger na końcu to mam...

To co mówili było prawdą. Gdy pierwsza część była dobra druga jest niesamowita. Byłem strasznie wciągnięty i naprawdę wyśmienicie się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwszy tom serii "Red Rising" nieszczególnie przypadł mi do gustu - ot, kolejna teen dystopia będąca kalką kalki starego dobrego "Battle Royale".

Ale, jako że zakończenie było całkiem przyzwoite, a kolejne tomy są dostępne na Audible za darmo do końca miesiąca, pomyślałem, że dam tej serii jeszcze jedną szansę.

I faktycznie - okazuje się, że Pierce Brown umie w książki, kiedy trzeba już napisać w miarę oryginalny sequel zamiast zrzynać klasyk sprzed ćwierć wieku. Wciąż nie jest to może sci-fi najwyższych lotów, ale jest dużo, dużo lepiej.

Świat jest lepiej nakreślony, polityka brudna, a postacie poboczne zyskały na osobowości. I to by było na tyle jeśli chodzi o plusy.

Z minusów - plot armor Darrowa osiągnął w tym tomie wartości absurdalne. W zasadzie do ostatniego rozdziału jego akcje nie mają praktycznie żadnych negatywnych konsekwencji większych niż okazjonalny foch przyjaciół. Na każdą ryzykowną sytuację jest albo idealnie przygotowany, albo zostaje uratowany przez niespodziewany plot twist. Od pewnego momentu, mimo masy akcji, napięcie kompletnie znika - bo Darrow idzie przez fabułę niczym wysokopoziomowa postać przez poziom tutorialowy i z góry wiadomo, że nic poważnego mu nie grozi.

Kończy się to dopiero w ostatnim rozdziale, jednak tym razem zakończenie nie jest nawet w połowie tak zgrabne, jak w pierwszej części - ot, typowy "kup kolejną część" cliffhanger.

I w sumie nie wiem czy dalsze losy Darrowa interesują mnie na tyle, by kontynuować serię.

I faktycznie - okazuje się, że Pierce Brown umie w...

Świetny drugi tom. "Złoty syn" nie cierpi na syndrom drugiej części trylogii. Choć kończy się cliffhangerem. Zamyka wiele ważnych wątków, daje odpowiedzi na liczne pytania, nie zostawia poczucia niedosytu. W przeciwieństwie do pierwszego tomu nie polega na schematach dystopii YA (choć robił to w zupełnie nie przeszkadzający sposób). Wciąż nie przekonałem się do głównego bohatera, ale postacie dookoła i pomysły autora wynagradzają to z nawiązką.

Są takie cykle fantastyczne, które od razu przypadają nam do gustu. Są jednak i takie, które nie wpisują się w nasze upodobania. Ja mam tak z cyklem Red Rising, pomimo tego, że nie jest zły, mi czytało się opornie, nie mogłem odnaleźć się w wykreowanym uniwersum.
Plusy:
- przeniesienie akcji z Marsa na inne planety i przestrzeń kosmiczną;
- walki pomiędzy potężnymi rodami o dominację na świecie;
- gierki polityczne są tak samo ważne, jak bezpośrednie starcia;
- przemiana młodego chłopaka w odpowiedzialnego młodzieńca;
- dobrze wykreowani bohaterowie Darrow, Sevro ze swoimi zaletami i wadami;
- nikt nie jest idealny, każdy ma skłonność do słabości, ale w potrzebie potrafi wznieść się na wyżyny swoich możliwości;
- każdy popełnia w życiu błędy, za które musi płacić wysoka cenę;
- przed człowiekiem zawsze stają trudne wybory, musi zaufać sumieniu.
Minusy:
- lubię dynamiczną akcję, ale jej nadmiar nie oznacza, że jest lepiej;
- irytuje mnie kończenie książki w ten sposób, że zakończenia nie ma i trzeba sięgnąć po kolejny tom.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- przeniesienie akcji z Marsa na inne planety i przestrzeń kosmiczną;
- walki pomiędzy potężnymi rodami o...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

• Audiobooki