Red Rising Tom 2 Złoty Syn

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Red Rising Tom 2 Złoty Syn
Pierce Brown
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Red Rising (tom 2) fantasy, science fiction
Red Rising (tom 2)
Golden Son
Drageus Publishing House
2015-11-19
2015-11-19
Małgorzata Koczańska
Inne

Astro-Rzymianie z Marsa vol. 2

Świetny drugi tom. "Złoty syn" nie cierpi na syndrom drugiej części trylogii. Choć kończy się cliffhangerem. Zamyka wiele ważnych wątków, daje odpowiedzi na liczne pytania, nie zostawia poczucia niedosytu. W przeciwieństwie do pierwszego tomu nie polega na schematach dystopii YA (choć robił to w zupełnie nie przeszkadzający sposób). Wciąż nie przekonałem się do głównego bohatera, ale postacie dookoła i pomysły autora wynagradzają to z nawiązką.

Są takie cykle fantastyczne, które od razu przypadają nam do gustu. Są jednak i takie, które nie wpisują się w nasze upodobania. Ja mam tak z cyklem Red Rising, pomimo tego, że nie jest zły, mi czytało się opornie, nie mogłem odnaleźć się w wykreowanym uniwersum.
Plusy:
- przeniesienie akcji z Marsa na inne planety i przestrzeń kosmiczną;
- walki pomiędzy potężnymi rodami o dominację na świecie;
- gierki polityczne są tak samo ważne, jak bezpośrednie starcia;
- przemiana młodego chłopaka w odpowiedzialnego młodzieńca;
- dobrze wykreowani bohaterowie Darrow, Sevro ze swoimi zaletami i wadami;
- nikt nie jest idealny, każdy ma skłonność do słabości, ale w potrzebie potrafi wznieść się na wyżyny swoich możliwości;
- każdy popełnia w życiu błędy, za które musi płacić wysoka cenę;
- przed człowiekiem zawsze stają trudne wybory, musi zaufać sumieniu.
Minusy:
- lubię dynamiczną akcję, ale jej nadmiar nie oznacza, że jest lepiej;
- irytuje mnie kończenie książki w ten sposób, że zakończenia nie ma i trzeba sięgnąć po kolejny tom.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- przeniesienie akcji z Marsa na inne planety i przestrzeń kosmiczną;
- walki pomiędzy potężnymi rodami o...

Świetny. A dalej jest jeszcze lepiej.

Świetny. A dalej jest jeszcze lepiej.

Ogólnie utrzymany poziom poprzedniczki, jednak dłużyła mi się bardziej, stąd o gwiazdkę mniej. Middle book syndrome, być może, albo też kwestia skali. Walki między nastolatkami łatwiej było sobie wyobrazić i wczuć się niż milionowe armie ścierające się w kosmosie.

Za mało akcji, za dużo gadania. Nuuuuudy.

Za mało akcji, za dużo gadania. Nuuuuudy.

To jedna z tych książek, w której od panującego okresowo napięcia można się spocić podczas czytania:)
Bogata w zwroty akcji, ale też pod pewnymi względami dość przewidywalna, bo autor w tej serii zdołał przez swoje działania przyzwyczaić czytelnika, że główny bohater będzie upadał często, a pozorne rzadkie chwile zwycięstwa tym bardziej oznaczają, że w kolejnych etapach szczęście się skończy. Nie oznacza to oczywiście, że książka jest zła, a wręcz przeciwnie jest bardzo dobra, a od mnogości zwrotów akcji i panującego napięcia musiałem sobie kilka razy robić przerwy w czytaniu, aby wszystko przetrawić.

Świetna kontynuacja świetnej pierwszej części.

Świetna kontynuacja świetnej pierwszej części.

Swietna! Rewelacyjna! Sevro jest the best :)

Swietna! Rewelacyjna! Sevro jest the best :)

Słyszałem tyle pozytywnych opinii na temat kontynuacji Red Rising, że powątpiewałem w cały ten hype. Poprzednia część podobała mi się bardziej niż powinna, więc po tej spodziewałem się co najwyżej podobnych odczuć. A jednak patrzę w monitor i nie wiem co napisać. Niewiele jest książek, które wywołały we mnie fizyczne reakcje. Tutaj było wszystko - w pewnym momencie rzuciłem książką (spokojnie, ja ucierpiałem bardziej niż ona) i zrobiłem kilka kółek wokół pokoju żeby się uspokoić, po czym grzecznie usiadłem i czytałem dalej. Ta seria przekracza wszystkie moje oczekiwania. Sam nie wiem czego się spodziewałem, ale mogę tylko żałować, że tak długo zwlekałem z jej zaczęciem.

• Audiobooki