Wbiec na szczyt

2015-05-15
2015-05-15
Krzysztof Krzyżanowski
bieganie zdrowie sport

Arthur Lydiard to jeden z lepszych trenerów biegów średnich i długich. Stworzył szkołę nowozelandzką i rozsławił ten niewielki kraj wychowując wielu wspaniałych biegaczy. Na pewno był pierwszym, który zbudował tak kompleksową metodę treningową, która przyniosła jego zawodnikom wiele sukcesów na zawodach najwyższej rangi łącznie z olimpiadą. Wystarczy wymienić choćby Petera Snella.
Jego metoda jest prosta, ale wymaga cierpliwości i zaangażowania, tu nie ma miejsca na skróty i kompromisy. Trzeba przepracować wszystkie etapy planu: baza tlenową, trening siły biegowej, etap treningów beztlenowych i etap przedstartowy. Razem ponad 20tyg pracy, która mnie nauczyła biegać szybciej, bezpieczniej i z większym komfortem nawet podczas maratonu.
Jego uczniem jest znany trener Philip Maffetone. Szczerze polecam!

Książka zawiera wiele ciekawostek na temat biegania i porad z nim związanych. Na pewno nie zamierzam trzymać się sugestii w niej zawartych jeden do jednego, bo jest wiele teorii na temat biegania, ale te co ciekawsze są na pewno warte uwagi. Książka ciekawa, przyjemna, więc jak ktoś chce zacząć przygodę z bieganiem lub też już biega amatorsko, to warto po nią sięgnąć i poznać podstawowe zasady i mechanizmy działania tego sportu :)

Przyszło nam żyć w czasach kiedy biega już niemal każdy, albo przynajmniej patrząc dookoła takie można odnieść wrażenie. Choć w szkołach zwolnienia z lekcji WF-u są jeszcze na porządku dziennym, to wartość joggingu doceniamy wraz z wiekiem. Bieganie jest aktywnością dla każdego to oczywiste, różnej maści doradców i samozwańczych ekspertów w tej branży też nie brakuje, ale aby wiedzieć jak uprawiać tę dyscyplinę mądrze, zawsze warto posłuchać kogoś z większym doświadczeniem lub sięgnąć po dobrą literaturę. Jedno i drugie można znaleźć wybierając z księgarskiej półki pozycję autorstwa wybitnego nowozelandzkiego trenera Arthura Lydiarda, który wychował wielu medalistów największych lekkoatletycznych imprez o niezwykle wymownym tytule „Wbiec na szczyt”.
Czytając jego rady zawarte w tej książce, można się z nim zgadzać lub nie, ale doświadczenia podpartego sukcesami jego podopiecznych – nie można mu zarzucić. W książce znaleźć można nie tylko odpowiedź na pytanie retoryczne dlaczego jogging jest wartościowy, ale także plany treningowe, dzięki którym autor stara się przygotować każdego do osiągnięcia wymarzonego celu w bieganiu. Dla jednych będzie to tylko świetna kondycja i dobre samopoczucie, a dla innych start w maratonie czy przekraczanie granic własnych możliwości i śrubowanie kolejnych rekordów.
Z książki czerpać mogą wszyscy. Początkujący biegacze dowiedzą się jak istotne jest dobranie odpowiedniego obuwia, które źle wykorzystywane stają się najczęstszym powodem kontuzji skutecznie uprzykrzających uprawianie ulubionej formy sportowej aktywności oraz jak dobrać odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały, z kolei bardziej zaawansowani biegacze co robić ze swoim potencjałem gdy dojdą do punktu, w którym uświadomią sobie, że samodzielnie nie zdołają osiągnąć dalszych postępów.
Pełna recenzja na:

• Sport & Fizjoterapia
  • Biografie
  • Bieganie
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Wbiec na szczyt