Czwartkowe wdowy

Okładka książki Czwartkowe wdowy
Claudia Piñeiro Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
literatura piękna
Las viudas de los jueves
Sonia Draga
2015-09-23
2015-09-23
Tomasz Pindel
Tomasz Pindel

Nie do końca to czego się spodziewałam. Klasa średnia, zamknięte osiedle i tajemnicza śmierć trzech mężczyzn. Im dalej tym nudniej: mnogość bohaterów, wśród których łatwo się pogubić, migawki z ich życia i rozwiązanie zagadki z początku, o której w trakcie czytania zdążyłam już zapomnieć.

Największą wartością książki jest uniwersalizm. Nie każdemu autorowi się to udaje. Czytając książkę czułam, że jestem wraz z bohaterami w Argentynie, ale i w Polsce, Francji, Niemczech, po prostu wszędzie. 200 tysięcy hektarów ogrodzonych siatką od zewnętrznego świata, a w środku raj. To mieszkania dla elity, dla tych, którzy mają dużo pieniędzy, zajmują eksponowane stanowiska. Muszą bardzo się starać, aby nie wypaść z obiegu, kiedy przestają zajmować stanowiska prezesów, nie mogą przyzwyczaić się do innego życia. Dlatego w raju tak często właściciele eleganckich domów się zmieniają.

Książka ma dobre zadatki, ale niestety jest nudna. Nawiązanie do Hitchcocka na okładce to jakaś pomyłka.
Bardziej adekwatne jest skojarzenie z "Wielkimi kłamstewkami", jednak brak tutaj pazura, ciętego języka. Mnogość historyjek, przez które nie przebija się wyraźny wątek, powoduje, że nie ma mowy o zbudowaniu jakiegokolwiek napięcia.

Na półkach: , , , ,

Książka zdecydowanie nie dla mnie. Niesamowicie NUDNA. Ledwo dobrnęłam do połowy, ale dalsza męka nie ma sensu.

Bardzo dobry dramat społeczno- obyczajowy. Napisany oszczędnym stylem, ale przejmujący. O życiu argentyńskiej klasy średniej w zamkniętym, luksusowym osiedlu na przedmieściach Buenos Aires. W dobie kryzysu argentyńskiego. O iluzji doskonałego życia i wiecznego dobrobytu. Dzieje się w Argentynie w 2000 roku, ale poruszane tematy są uniwersalne. Takie rodziny są na całym świecie. U nas też. Postaci są prawdopodobne psychologicznie, problemy rodzinne również. Nie jest to zwykle czytadło dla zabicia czasu, ale powieść skłaniająca do głębszej refleksji. Przeczytałam z satysfakcją.

Na półkach: , , , ,

Na początku zaznaczę, że mimo iż może wskazywać na to opis książki, raczej nie jest to kryminał. Z pewnością nie każdemu ta powieść przypadnie do gustu, a być może nawet znudzi.

Niemal od początku wiemy, że trzech bogatych mieszkańców zamkniętego osiedla pod Buenos Aires zginęło porażonych prądem w basenie. Do domu cało wraca tylko ten czwarty. Nie spodziewajcie się jednak spektakularnego śledztwa wyjaśniającego, co się właściwie stało.

Claudia Piñeiro skupia się na retrospekcjach, i to właśnie w ten sposób poznajemy ofiary, ich żony, rodziny, znajomych i dowiadujemy się, co doprowadziło do tego, że trzy z kobiet zostały pewnego feralnego dnia wdowami. Autorka kreśli bogaty obraz życia w Argentynie na przełomie XX i XXI wieku oraz tego, jak zmiany polityczne i gospodarcze wpłynęły na życie obywateli - głównie tych zamożnych.

A mieszkańcy luksusowego osiedla Altos de la Cascada zdają się czasem niemal kompletnie oderwani od rzeczywistości. Mimo zmian starają się za wszelką cenę zachować pozory zamożności i utrzymać życie na takim poziomie, na jakim było wcześniej. A tymczasem do głosu dochodzi brutalna rzeczywistość: redukcja etatów, bezrobocie, hazard, lewe interesy, przemoc czy problemy z narkotykami...

Osiedle jest kompletnie odseparowane od reszty świata: chronione 24 godziny na dobę, z pięknymi domami, luksusowymi polami golfowymi i kortami tenisowymi, własną szkołą czy sklepami, bo mieszkańcy nie robią nawet zakupów w sklepach znajdujących się "na zewnątrz". Ludzie z zewnątrz, tacy jak pomoc domowa czy ogrodnicy, są nawet inaczej traktowani: wchodzą osobnym wejściem itp. Do tego osiedle posiada coś w stylu własnego kodeksu karnego - jeśli coś stanie się "wewnątrz", to jest to wykroczenie; bo przecież na takim osiedlu nie ma prawa stać się nic poważnego, a zewnętrzne prawo ich nie dotyczy...

Opis życia zamkniętej zamożnej społeczności. Nie wychodzi niestety poza schematy, a samo zakończenie trochę jednak niedorzeczne.

W książce zawarto bardzo interesujący opis bogatych Argentyńczyków mieszkających na jednym z zamkniętych osiedli niedaleko Buenos Aires. To obraz społeczności, w której liczą się tylko pieniądze, i prawie każdy jest gotów zrobić dużo, aby zatrzymać przynajmniej pozory zamożności. A jest często o nią trudno, bo to Argentyna lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Czasy polityczno-gospodarczo bardzo niestabilne, w których szybko można było osiągnąć wysoki status materialny, ale jeszcze szybciej wszystko stracić.
Zaskakiwać może, że mimo kilku specyficznych cech właściwych dla Argentyny, to w tej historii można doszukać się wielu zachowań właściwych również dla części polskiego społeczeństwa mieszkającego w zamkniętych osiedlach, pełnych kamer, strażników i niechętnego wobec innych, którzy nie są odpowiednio zamożni lub nie mają odpowiedniego pochodzenia.
W książce pojawiają się trupy, ale to nie jest klasyczny kryminał.
Książka jest dobrze napisana i przetłumaczona. Warto ją przeczytać a później chociaż przez chwile pomyśleć i podyskutować!
Recenzja z http://mercadoevy.blogspot.com/2018/01/claudia-pineiro-czwartkowe-wdowy.html

"Wielkie kłamstewka" po argentyńsku. Fasada bije złotem po oczach a za nią schowane zgroza i strach.

Mizeria

Mizeria

Dodaj cytat z książki Czwartkowe wdowy