Dom letni z basenem

Okładka książki Dom letni z basenem Herman Koch
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dom letni z basenem
Herman Koch Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
Gorzka Czekolada
2014-06-03
Iwona Mączka
literatura holenderska

Underwood pierwszego kontaktu

Rozśmieszały mnie przemyślenia głównego bohatera i jego czarny humor postrzegania rzeczywistości.
Jeszcze bardziej bawią mnie opinie które tu czytam, jaki to zły człowiek, bo my przecież w naszych codziennych życiach jesteśmy tacy idealni i dobrzy zawsze dla drugiego człowieka?

Świetna powieść! Wypatruję kolejnego tytułu tego autora, ale coś nie widzę...

Świetna powieść! Wypatruję kolejnego tytułu tego autora, ale coś nie widzę...

Dawno tak nie wsiąkłem! Przeczytana już dawno temu, ale nadal pamiętam, że czytałem z wypiekami na twarzy. Znakomita, pełna pełzającego napięcia, a wszystko pod płaszczykiem niepozornej powieści obyczajowej. "Kolacja" też pyszna, ale jednak "Dom..." o kilka pięter lepszy! Panie Koch, napisz Pan coś jeszcze!

Niezła chociaż chwilami boleśnie trudna w odbiorze.

Niezła chociaż chwilami boleśnie trudna w odbiorze.

Początek był intrygujący a potem takie rozczarowanie...nuda,bałagan i niesmak

Początek był intrygujący a potem takie rozczarowanie...nuda,bałagan i niesmak

Czy wszyscy lekarze i ludzie związani z medycyną są takimi cynikami i patrzą na człowieka przez pryzmat biologii? Coś chyba w tym jest, bo znam biologa, który myśli dość podobnie. Z całym szacunkiem dla nauki, której kwestionować nie zamierzam – człowiek to jednak coś więcej niż stworzenie napędzane biologią, pędem do przetrwania. W odróżnieniu od zwierząt mamy rozum i uczucia. Nasze zachowania są więc bardziej skomplikowane.

Marc, główny bohater powieści i zarazem narrator, drażnił mnie od samego początku. Już na pierwszych stronach poznajemy jego styl bycia oraz myśli, co pozwala wyrobić sobie opinię – uprzejmy i kulturalny na zewnątrz, w głębi duszy odpychający, zarozumiały, pogardliwy, cyniczny. A później lista jego występków znacząco się wydłuża (nie będę spoilerować). Mimo wszystko, mimo oburzenia i odrazy, jakie wzbudzały we mnie działania Marca, pod koniec książki byłam niejako po jego stronie, w sensie że chciałam, aby uszło mu na sucho – być może dlatego że inni bohaterowie są równie paskudni lub jeszcze gorsi...

Książka bardzo wciągająca, dość bolesna, niektóre sceny mogą lekko zniesmaczyć kogoś nadwrażliwego, mnie raczej zasmuciła – nie tyle ze względu na wiele zła, które się wydarzyło, co ze względu na prezentowany przez postacie sposób myślenia.

Świetna. Szkoda, że Koch ma na swoim koncie tak mało napisanych książek :/

Świetna. Szkoda, że Koch ma na swoim koncie tak mało napisanych książek :/

Ciekawa, ale taka jakaś brudna, obleśna. Dopóki czytałam, była ciekawa, ale jak odłożyłam, nie chciało mi się do niej wracać ze względu na klimat. Nie dokończyłam.

Dobry wieczór Mole,
Po wakacjach zostało kilka pamiątek i przede wszystkim wspomnienia uwiecznione na zdjęciach. „Dom letni z basenem” wydawał mi się tytułem wakacyjnym, więc z entuzjazmem wcisnąłem go do walizki.

U lekarza pierwszego kontaktu, Marca Schlossera, leczy się znany niderlandzki aktor. Niespodziewanie aktor umiera, a Marc zostaje oskarżony o niedopełnienie obowiązków lekarskich. Herman Koch od razu też sygnalizuje, że nie o tym będzie książka, bo zaraz otrzymujemy zapis wydarzeń poprzedzających śmierć aktora.

Przechodzimy przez nie bardzo płynnie, mając na uwadze ciągle gęstniejącą atmosferę. Z każdą stroną da się wyczuć narastające napięcie, które prowadzi do jakiejś bliżej nieoczekiwanej tragedii.

Poza tym na uwagę w kolejnej książce autora świetnej „Kolacji” z pewnością zasługuje styl. Pierwszoosobowa narracja w postaci ton bezuczuciowości, cynizmu i sarkazmu staje się paradoksalnie głosem rozsądku niderlandzkiego społeczeństwa. Przypomina mi nawet w tych swoich monologach Houellebecqa, bo podobnie jak on, nie boi się nazywać rzeczy po imieniu.

Od 7 lat mieszkam w Królestwie Niderlandów. Jedną z takich cech Holendrów jest bezpośredniość i to czuję się w tej książce. Mocna, dobra obyczajówka o pragnieniach, zdradach i zemście z głosem niderlandzkiego społeczeństwa.

Dobry wieczór Mole,

Za styl literacki wystawiam 8 za wymowę książki wystawiam 3, więc podciągam na 5.
Podobał mi się sarkastyczny, cyniczny styl w jakim prowadzi autor narrację, ale końcowe wydarzenia są dla mnie trochę odrzucające i chyba celowo pogmatwane, aby ukryć przerażające przesłanie jakie pod spodem ma ta książka. Jak się dobrze przyglądnąć to jest w niej coś naprawdę chorego, od czego robi mi się niedobrze. Raczej książka poleci na sprzedaż, bo nie kusi mnie zostawianie jej w domu.