Sześc żon i wiele kochanek. Historie kobiet Henryka VIII

Okładka książki Sześc żon i wiele kochanek. Historie kobiet Henryka VIII Amy Licence
Okładka książki Sześc żon i wiele kochanek. Historie kobiet Henryka VIII
Amy Licence Wydawnictwo: Astra historia
historia
The Six Wives & Many Mistresses of Henry VIII. The Womens' Stories
Astra
2015-09-17
2014-10-19
Edyta Stępkowska

Historią dynastii Tudorów interesuję się od lat. Przeczytałam już kilka książek o konkretnych osobach z tego okresu, jednak twór "Sześć żon i wiele kochanek. Historie kobiet Henryka VIII" okazał się zdecydowanie najciekawszą pozycją. Dzieło to nie skupia się przede wszystkim na postaci króla, zaś na jego żonach i kochankach, co stanowi duży plus. Wiadomo która z kobiet Henryka została zapamiętana jako ta najgłośniejsza, i o której rozpisuje się naprawdę wielu historyków. Jednak w tej książce nie ma tylko Henryka i Anny, nie ma tylko Anny, ale są także Elżbieta Blount, Katarzyna Aragońska, Jane Seymour, Anna Kliwijska, Katarzyna Howard, Katarzyna Parr i wiele innych przewijających się przez życie władcy kobiet. Muszę przyznać, że autorka ma bardzo lekki język, przez tę książkę się wręcz płynie. Przeczytana w bardzo krótkim czasie, mimo że jest dość obszerna. Już nie wspomnę o wiedzy jaką ze sobą niesie, i która na długo zostaje w pamięci czytelnika. Polecam naprawdę każdemu.

Przez cztery dni byłam w szesnastowiecznej Europie.
Wspaniała książka, w której autorka prowadzi nas nie tylko po historii tamtego okresu, ale i obyczajach, konwenansach, zakulisowaych gierkach. Opiera się na faktach i dokumentach. Tam, gdzie ich brak, stara się obiektywnie przedstawiać warianty tego, jak mogło to wyglądać w tamtych czasach.
To zupełnie inny obraz Anglii niż dotąd miałam okazję poznać. Choć fakty się nie zmieniają.
Napisana pięknym językiem bez zbędnych obcych słów, które często towarzyszą takim pozycjom.
Zaskoczył mnie fakt niewyobrażalnego okrucieństwa Henryka VIII. Zastanawiam się, czy jest ono wpisane w charakter tej epoki, czy osobowość i charakter samego króla, a może niewiarygodnej determinacji związanej z chorobliwą wręcz obsesją na punkcie podtrzymania dynastii.
Patrząc jednak na naszego Zygmunta Augusta, teoria o charkterze wydaje się bardziej prawdopodobna.
No i to, co bardzo mnie poruszyło, to te zakulisowe gierki.
Nic się nie zmieniło!

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, abyśmy nauczyli się powściągać nasze nie zawsze uzasadnione ambicje na rzecz uczciwości wobec drugiego człowieka.

Przez cztery dni byłam w szesnastowiecznej Europie.
To zupełnie inny obraz Anglii...

Fantastyczny zbiór opowiadań o życiu kobiet które los połączył z Henrykiem VIII.Pełen historyczny przekaz o ich życiu i śmierci.
Każdy rozdział jest poświęcony innej królowej.
Ta książka tak naprawdę uświadomiła Mi iż schemat zalotów, wynoszenia na szczyt a później degradacji przez Henryka był praktycznie identyczny- w przypadku Anny Boleyn i Katarzyny Howard nie ma pewności czy faktycznie dane królowe zasłużyły na śmierć przez oskarżenia o zdradę.
Męczące były tylko opisy wydatków z królewskiego skarbca na różne ważne okoliczności (według Mnie w takiej książce było to niepotrzebne).

Każdy rozdział jest poświęcony innej królowej.

• Chcę mieć

Dodaj cytat z książki Sześc żon i wiele kochanek. Historie kobiet Henryka VIII