Następca tronu. Powieść o Franciszku Ferdynandzie

Okładka książki Następca tronu. Powieść o Franciszku Ferdynandzie
Ludwig Winder Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Der Thronfolger
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-04-16
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308055250
Tłumacz:
Ireneusz Maślarz
Tagi:
historia powszechna Austro-Węgry Habsburgowie
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
158
158

Na półkach:

Gdy Ludwig Winder, opublikował niniejszą pozycję w rodzinnej Austrii w 1937 roku, wywołał burzę. Do tego stopnia, że zabroniono mu publikacji jego dzieła pod karą wysokiej grzywny lub aresztu. Książka nie znalazła zrozumienia wśród rodaków, którzy tęsknili za dawną monarchią habsburską. Ówcześni Austriacy nie chcieli dostrzegać słabości dynastów, których błędy przyczyniły się do upadku monarchii austro-węgierskiej. A tymczasem literacka wizja przedstawiona przez Windera była niezwykle sugestywna…

Autor rozpoczyna swą narrację od opowieści o przodkach Franciszka Ferdynanda, on jest bowiem głównym bohaterem książki. Pierwsze rozdziały, mające formę rozbudowanego prologu, dotyczą matki głównego bohatera – Marii Annuziaty, kobiety chorobliwie ambitnej i nieszczęśliwej. Jej jedynym celem życia jest spłodzenie jak najliczniejszego potomstwa, które w przyszłości ma objąć trony Austro-Węgier. Umiera pozostawiając po sobie czwórkę dzieci.

Tymczasem Franciszek Ferdynand jest w książce przedstawiony jako postać tragiczna. Następca tronu Austro-Węgier ukazuję się czytelnikom jako postać zagubiona: jednocześnie porywcza i zakompleksiona, wciąż marząca o jak najszybszym objęciu tronu cesarskiego. Winder w mistrzowski sposób oddaje cechy charakteru arcyksięcia. Dokonuje tego przede wszystkim poprzez plastyczne opisy jego wewnętrznych przeżyć. Arcyksiążę jest przedstawiony jako postać wyniosła i dumna, która przez całe swoje życie musi zmagać się z różnymi przeciwnościami losu. W dzieciństwie walczy z dominującym młodszym bratem Ottonem. Gdy dorasta, zmaga się z grożącą mu gruźlicą. Natomiast kiedy jest człowiekiem dojrzałym i gotowym do objęcia władzy, nie potrafi jednoczyć wokół siebie ludzi. Zamiast podziwu, budzi w nich strach i obrzydzenie.

Szczególnie dużo miejsca poświęca autor relacjom jakie panowały pomiędzy arcyksięciem, a cesarzem Franciszkiem Józefem I. U Windera obydwaj Habsburgowie nawzajem się nie znoszą, a kontakty ze sobą ograniczają do niezbędnego minimum. Można odnieść wrażenie, że w świecie salonowych ról, dla Franciszka Ferdynanda jedynym szczęściem jakiego doznał w swoim życiu, było morganatyczne małżeństwo z Zofią von Chotek oraz ich liczne potomstwo.

Książka Windera to nie tylko barwna interpretacja życia Franciszka Ferdynanda, ale również wciągająca opowieść o władzy i jej oderwaniu od realnych problemów zwykłych ludzi. Prezentowani w książce bohaterowie łatwo ulegają pokusom władzy, niepohamowanej ambicji, żądzom, pysze czy chorobliwej zazdrości. Ciężko w książce jest znaleźć jakiekolwiek pozytywnego bohatera. Każda z występujących w książce postaci ma coś na swoim sumieniu. Czy zatem można się dziwić, że w końcu lat 30. Austriacy odtrącili taką książkę?

W powieści pojawia się cała plejada postaci historycznych, nazw geograficznych czy opisów historycznych wydarzeń, które potrafią przysłonić główny wątek dotyczący losów Franciszka Ferdynanda. Być może wśród czytelników znajdą się osoby, którym będzie to przeszkadzało. Mimo wszystko książka Windera to sprawnie napisana powieść historyczna, a nie podręcznik dziejów monarchii austro-węgierskiej.

Warto kilka słów napisać o samym wydaniu książki. Od strony technicznej prezentuję się ona znakomicie (twarda oprawa, wygodny do czytania format). Natomiast trochę brakuje (tym bardziej, że jest to drugie polskie wydanie książki) jakiekolwiek posłowia czy komentarza historycznego ze strony wydawnictwa. Tym niemniej, książka Windera pozwala w beletrystycznej formie spojrzeć na postać arcyksięcia w innym świetle – i dlatego jest warta lektury.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Ludwig-Winder-Nastepca-tronu-recenzja-11554

Gdy Ludwig Winder, opublikował niniejszą pozycję w rodzinnej Austrii w 1937 roku, wywołał burzę. Do tego stopnia, że zabroniono mu publikacji jego dzieła pod karą wysokiej grzywny lub aresztu. Książka nie znalazła zrozumienia wśród rodaków, którzy tęsknili za dawną monarchią habsburską. Ówcześni Austriacy nie chcieli dostrzegać słabości dynastów, których błędy przyczyniły...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
984
392

Na półkach:

To prawdziwy chichot historii, że arcyksiąże Franciszek Ferdynand, większą część swojego życia marzył o panowaniu i wojnie, a tymczasem to jego śmierć zapoczątkowała wojnę, która zmiotła z tronu jego rodzinę i doprowadziła do upadku całe imperium austriackie. Otwartą kwestią pozostaje, czy wojna wybuchłaby, gdyby nie doszło do zamachu w Sarajewie. Albo, gdyby arcyksiąże Ferdynand prowadził inną politykę wobec ludności południowej Europy.
Na początku XX wieku w całej Europie przecież wrzało. Do głosu dochodziły ruchy nacjonalistyczne, a jakby tego było mało, wielkie imperia rozsadzali od środka także socjaliści i komuniści. Tak, czy inaczej Austro-Węgry, Prusy i Rosja musiały więc chyba zniknąć. Nie pasowały do czasów, które nadchodziły.

To prawdziwy chichot historii, że arcyksiąże Franciszek Ferdynand, większą część swojego życia marzył o panowaniu i wojnie, a tymczasem to jego śmierć zapoczątkowała wojnę, która zmiotła z tronu jego rodzinę i doprowadziła do upadku całe imperium austriackie. Otwartą kwestią pozostaje, czy wojna wybuchłaby, gdyby nie doszło do zamachu w Sarajewie. Albo, gdyby arcyksiąże...

więcej Pokaż mimo to

10
avatar
785
671

Na półkach:

Na tylnej okładce możemy przeczytać, że kiedy książka ukazała się w Austrii w 1937 roku została uznana za obrazoburczą i niedługo potem zakazano jej rozpowszechniania. I nie ma się co dziwić. Powieść Ludwiga Windera jest zdecydowanie antyhabsburska, a obraz arcyksięcia jest bardzo negatywny. Jakże różni się on od tego, co można przeczytać w pracy Kinga i Woolmans "Zabić arcyksięcia". Książka Windera to typowy produkt tamtej epoki, Franciszek Ferdynand to złośliwy, zazdrosny, pełen kompleksów człowiek, którego jedyną pasją jest polowanie i zabijanie zwierząt. Zofia Chotek z kolei jest przedstawiona jako ambitna i żądna zemsty kobieta. Obiektywnie rzecz biorąc trzeba przyznać, że książkę czyta się po prostu świetnie. Można powiedzieć, że jest to powieść biograficzna arcyksięcia. Zaczyna się od dzieciństwa matki Franciszka Ferdynanda, Marii Annuncjaty, a kończy się na zamachu w Sarajewie. W środku mamy opisane życie dynastii habsburskiej, życie dworskie, dzieciństwo oraz młodość arcyksięcia i jego rodzeństwa, a później walkę między arcyksięciem a cesarzem. Mimo, że jest to tylko powieść, to jest tutaj sporo faktów z życia dynastii, w książce cały czas przewijają się nazwiska polityków jak Gołuchowski, Biliński, Tisza oraz dworzan jak Montenuovo, Brosch czy Wurmbrand. Być może osobom, które mają ukształtowany inny, pozywtyny obraz arcyksięcia ukształtowany przez nowszą historiografię, książka ta właśnie wyda się obrazoburcza, jednak trzeba podkreślić, że powieść jest fascynująca i świetnie oddaje klimat Austro-Węgier.

Na tylnej okładce możemy przeczytać, że kiedy książka ukazała się w Austrii w 1937 roku została uznana za obrazoburczą i niedługo potem zakazano jej rozpowszechniania. I nie ma się co dziwić. Powieść Ludwiga Windera jest zdecydowanie antyhabsburska, a obraz arcyksięcia jest bardzo negatywny. Jakże różni się on od tego, co można przeczytać w pracy Kinga i Woolmans...

więcej Pokaż mimo to

16
Reklama
avatar
2728
1473

Na półkach: , , ,

http://kasiek-mysli.blogspot.com/2015/06/nastepca-tronu-powiesc-o-franciszku.html

http://kasiek-mysli.blogspot.com/2015/06/nastepca-tronu-powiesc-o-franciszku.html

Pokaż mimo to

6
avatar
105
101

Na półkach:

Urodził się 18 grudnia. Otrzymał imię dawnego cesarza Austrii Franciszka, pradziadka ze strony ojca, i imię Ferdynand, po Re Bombie, dziadku ze strony matki.
Franciszek Ferdynand.

Pierworodny syn Karola Ludwika i następca austro-węgierskiego tronu. Kiedy się urodził, lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Jego matka owładnięta potrzebą władzy zaklinała siebie i przeznaczenie, aby mały Franciszek Ferdynand przeżył. Widziała w nim godnego i jedynego następcę urzędującego Franciszka Józefa. Gorące modlitwy Marii Annunziaty zostały wysłuchane, ale ona sama zmarła wydając na świat czwarte dziecko.

Od początku swojego życia był nadmiernie poważny i przewrażliwiony. Dorastał w cieniu przebojowego młodszego brata, Ottona, co powodowało ogromne kompleksy. Porywczy i wyniosły Franciszek Ferdynand zazdrościł bratu radości życia i bycia ulubieńcem ojca. Ambicja matki trwała w nim, powodując nie mniejsze niż u niej pragnienie władzy. Całe życie zgorzkniały i nieszczęśliwy w żaden sposób nie potrafił zjednać sobie ludzi. Jedyną jego radością były polowania. Kiedy strzelał, jego męskość wdzierała się w łono natury, a żądza tryskała mordem i śmiercią. Sam dla siebie był tyranem, zadręczając się każdym, nawet najdrobniejszym problemem. Kiedy jesienią 1894 roku udał się na przyjęcie do namiestnika Czech, nie spodziewał się, że znajdzie tam swoje największe szczęście, będące jednocześnie przyczyną jego upadku. Konflikt z Franciszkiem Józefem na tle różnic politycznych, pogłębił się za sprawą zawarcia przez Franciszka Ferdynanda małżeństwa morganatycznego z hrabianką Chotek. Zabójstwo arcyksięcia, którego dokonał serbski nacjonalista Princip, paradoksalnie było bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej, choć sam następca tronu był wojnie przeciwny.

Kiedy w 1937 roku w Austrii pojawiło się pierwsze wydanie Następcy tronu, w krótkim czasie wycofano książkę ze sprzedaży, powołując się na ochronę tradycji. Ludwig Winder bez skrupułów i bardzo drobiazgowo opisał Franciszka Ferdynanda, wystawiając jednocześnie całej monarchii opinię słabych, ogarniętych obsesją władzy i zupełnie nie świadomych potrzeb społeczeństwa ludzi. Z perspektywy czasu powieść Windera jest doskonałą podróżą przez ludzką psychikę i czyta się ją jak cudowną, wielowątkową opowieść o życiu cesarskiej rodziny. Rodziny z jej problemami i radościami, tak bardzo odległymi od spraw przeciętnego człowieka.

Dzisiaj, kiedy żyją już tylko nieliczni potomkowie Habsburgów, a świat zmierza w zupełnie innym kierunku, książka przestaje mieć wydźwięk obrazoburczy, za to staje się obrazem człowieka bardzo trudnego we współżyciu, zagubionego i obsesyjnie pragnącego być najważniejszą personą dla Austrii, jeśli nie dla całego świata. To również przekrój przez psychikę człowieka zmęczonego własną obsesją i niemocą. A miał ambicję stać się wielkim władcą i uczynić szczęśliwymi ludy wielkiego państwa. Ponieważ jednak nie zwracał uwagi na ludzi i nie znał ich, nie przyszło mu na myśl, że ma tylko jednego nieprzejednanego wroga, który go nieustannie dręczy i wodzi za nos; wroga, który go pozbawia każdej radosnej godziny, każdego sukcesu i każdego szczęścia. Tym wrogiem był on sam.
http://ksiazkapolapkach.eu/

Urodził się 18 grudnia. Otrzymał imię dawnego cesarza Austrii Franciszka, pradziadka ze strony ojca, i imię Ferdynand, po Re Bombie, dziadku ze strony matki.
Franciszek Ferdynand.

Pierworodny syn Karola Ludwika i następca austro-węgierskiego tronu. Kiedy się urodził, lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Jego matka owładnięta potrzebą władzy zaklinała siebie i...

więcej Pokaż mimo to

8
avatar
239
44

Na półkach:

Kim jest arcyksiążę Ferdynand w pamięci historycznej ucznia nie interesującego się zbytnio dawnymi dziejami?
A... to ten, co dał się tak głupio zabić w Sarajewie i przez niego wybuchła pierwsza wojna światowa.
Taki stereotyp funkcjonuje w myśleniu większości ludzi. I na tym też wiedza o człowieku się kończy. Trochę więcej wiadomo o samym cesarzu Franciszku Józefie, a przede wszystkim o jego pięknej żonie Sissi.
Arcyksiążę, tak jak większość męskich członków rodziny cesarskiej nosił pierwsze imię Franciszek. Czytając książkę można się pogubić - prawie każdy to Franciszek, różnią się dopiero drugim imieniem.

Książka Windera to opowieść o całym życiu Franciszka Ferdynanda, począwszy od dzieciństwa i młodości jego matki - księżniczki Marii Annuncjaty z sycylijskiej linii Burbonów, aż do momentu śmierci wieloletniego następcy tronu w wyniku zamachu w 1914 roku. To opowieść o samotności, życiu w izolacji dworskiej złotej klatki, o nie spełnionych ambicjach, spalaniu się w żądzy władzy, ciągłym konflikcie z cesarzem i politycznymi przeciwnikami, o przemijaniu życia w oczekiwaniu na ...
Czytelnika może szczególnie drażnić całkowity brak zrozumienia dla obywateli tego wielkiego państwa, wręcz pogarda wynikająca jedynie z wyższości urodzenia i pozycji w hierarchii.

Więcej na blogu: http://notes-czytelniczy.blogspot.com/2013/11/nastepca-tronu-winny-swiatowej-wojny.html

Kim jest arcyksiążę Ferdynand w pamięci historycznej ucznia nie interesującego się zbytnio dawnymi dziejami?
A... to ten, co dał się tak głupio zabić w Sarajewie i przez niego wybuchła pierwsza wojna światowa.
Taki stereotyp funkcjonuje w myśleniu większości ludzi. I na tym też wiedza o człowieku się kończy. Trochę więcej wiadomo o samym cesarzu Franciszku Józefie, a przede...

więcej Pokaż mimo to

6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Następca tronu. Powieść o Franciszku Ferdynandzie


Reklama

Ciekawostki historyczne

W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
awatar
Julian Sancton
Czytaj więcej
zgłoś błąd