Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet

Okładka książki Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet
Anna Moczulska Wydawnictwo: Znak Literanova historia
historia
Znak Literanova
2015-08-24
2015-08-24
literatura polska kobiety historia

"Gdy trwają ideologiczne wojny, inaczej definiuje się uczciwość i prawość. Nie ma to nic wspólnego z obroną własnych przekonań, choćby najszlachetniejszych, bo dopuszczalne są tylko te, które sankcjonuje władza"

Świetnie napisana, umiejętnie i udanie podrasowana historia z życia kilku książąt, królów i królewien. Czytało się bardzo dobrze i z ciekawością. Zawiedzeni mogą być ci,  którzy chcieliby w niej znaleźć stricte fakty historyczne, ponieważ ta książka absolutnie do pozycji historycznej nie pretenduje. Autorka w swojej przedmowie pisze:

"Wpisałam losy swoich bohaterów w scenariusze bajek, starając się unikać tego niezrozumiałego poczucia wyższości, jakie często towarzyszy publikacjom historycznym. Ta książka w najmniejszym stopniu nie rości sobie pretensji, by się do nich zaliczać. Owszem, opowiadam o prawdziwych ludziach, trzymam się faktów, nowych nie wymyślam, dołożyłam nawet na końcu bibliografię, ale akcenty rozmieszczam według własnego widzimisię."

Mamy więc tutaj opowieści o "kopciuszkach", takich jak na przykład Caryca Katarzyna I, która podobno była zwyczajną chłopką, historycy nie są co do tego faktu zgodni, ale z urodzenia miała też z polska brzmiące nazwisko. Zanim została Katarzyną, nazywała się Marta Helena Skawrońska

Są też historie o "śpiących królewnach", takich jak na przykład 3 siostry Jagiellonki z wawelskiego zamku, które ich matka, królowa Bona traktowała iście po macoszemu

Są też królewny śnieżki i złe macochy, tudzież teściowe. Piękne i bestie i księżniczki na ziarnku grochu. Te historie, choć prawdziwe przecież, czyta się rzeczywiście jak bajki. Niestety niektóre bajki bardzo smutne i tragiczne. Jak chociażby ta o Joannie Szalonej, która podróżowała po całym kraju z trumną swego męża, czy nieszczęsnej Lady Jane Grey, ledwie szesnastoletniej, której zapędy rodzinne "załatwiły" egzekucję na katowskim pieńku. Ale chyba najbardziej poruszyła mnie historia pewnej węgierskiej pięknej dwórki Klary, w której dość kluczową rolę odegrał nasz polski król Kazimierz zwany później Wielkim.

Splendoru książce dodaje również "wkładka" ze zdjęciami przedstawiającymi niektóre z opisywanych osób. Z dużym zainteresowaniem przeczytałam tę pozycję i uważam, że to był dla mnie, dobrze spędzony czas.

Jako dziecko lubiłaś bajki o królewnach i księżniczkach? Jako nastolatka marzyłaś o księciu na białym koniu? Współczułaś Dianie? Ciekawią Cię fakty i plotki związane z życiem współczesnych monarchów? A może interesujesz się historią?...
W każdym z tych przypadków możesz "w ciemno" sięgnąć po "Bajki, które zdarzyły się naprawdę". Poznasz kobiety, które zapisały się mniej lub bardziej znacząco w historii powszechnej, a jednocześnie stanowiły ucieleśnienie bohaterek tak dobrze znanych bajek. Autorka umiejętnie wykorzystała fakty, legendy związane ze swoimi bohaterkami, aby udowodnić, że ich życie mogłoby stanowić inspirację dla bajkopisarzy - "Śpiące królewny"(np. Anna Jagiellonka i jej siostry Zofia i Katarzyna), które ze stanu życiowego uśpienia/odrętwienia budzi nie zawsze wyśniony książe/król, ale zawsze "wyższa potrzeba" kraju, rodu..., Śnieżki, które z czasem mogą zmienić się w złe królowe/macochy (Sisi), złe królowe (aryksiężna Zofia, królowa Bona...) ukazane w nieco innym świetle. Do tego Kopciuszki, Księżniczki na ziarnku grochu, Piękne i Bestie.
Dobra lektura nie tylko na przedświąteczny czas.

Polecam

Polecam

Historia opowiedziana w nieco inny sposób - z lekkim przymrożeniem oka i "nagięciem" faktów. Pomysł ciekawy - taki, który jak najbardziej może się przyjąć, jednak wiele zależy od tego jak został zrealizowany.

Niestety tutaj w mojej opinii wyszło słabo. Nie przypadł mi do gustu styl książki, który w moim odczuciu okazał się sztywny, pozbawiony lekkości i nuty gawędziarskiej, która sprawiłaby, że przeniosłam się do tamtych czasów. Nie odbyłam wycieczki w przeszłość. Nie rozbudzono mojej wyobraźni.

Do tego szablonowe i płytkie płytkie traktowanie tematów - takie pisanie na kolanie, bardziej notatki niżeli pełna treść. Za mało treści, ciekawostek i faktów. Takie rzucanie hasłami. Z kolei wszelkie podobieństwa i porównania do księżniczek znanych z baśni, naciągane i tak jakby na siłę.
Niemniej całość czyta się dość sprawnie. Ot takie czytadeł ko

W teorii pomysł na książkę i przybliżenie historii przez duże "H" bardzo dobry. W praktyce zbyt powierzchowne potraktowanie historii i osób jak z bajki mnie nie zaimponowało. Baśń aż się prosi o opowiadanie jej w sposób gawędziarski, z dużą ilością szczegółów, anegdot i dykteryjek. I tego właśnie zabrakło. Szkoda, bowiem początek był jak najbardziej zachęcający. Ogólnie: 5. Ani specjalnie nie przyciąga, ani tym bardziej nie odrzuca.

Lubię ten format ale ta pozycja mnie nie zachwyciła. Autorka ma styl pisania rodem z faktu lub superexpressu, taką taniością, kiczem i jakąś taką infantylnością mi to niestety zajeżdża. Daję 5 za wybór bohaterek i fakt, że o kilku z nich wcześniej nawet nie słyszałem a teraz będę mógł poszukać czegoś jeszcze na ich temat, bo niektóre z życiorysów mnie mimo wszystko zainteresowały. Autorka pisze np., że cesarzowa Elżbieta ponad połowę swojego życia spędziła na "bezużytecznej podróży po Europie zamiast skupić się na opiece nad dziećmi". Przykro mi, ale nie pani Moczulskiej to oceniać. Z tego co czytałem to nie miała Sisi absolutnie nic do gadania co do wychowania swoich dzieci, które przez lata były pod niemal wyłączną opieką jej teściowej, cesarzowej Zofii. Nic dziwnego, że potem kobieta miała dość wiecznej walki z autoratywną teściową i po wielu przegranych starciach po prostu odpuściła. Nie lubię takiej stronniczości autorów, dlatego po inne pozycje tej pani (o ile takie będą, w co wątpię) raczej nie sięgnę.

Jestem zachwycona.
Mini biografie, a czasem jedynie wycinki z życia dawnych władców i arystokratów. Podzielone tak aby dopasować je tematycznie do znanych baśni. Czasem te skojarzenia były od razu widoczne, czasem nieoczywiste, ale moim zdaniem zawsze trafne.
Baśniowy sposób narracji mnie oczarował, a fakty i daty dodawały pikanterii. Myślę, że ta książka spodoba się najbardziej osobom, które mają niewiele do czynienia z historią. Znawcy i koneserzy mogą czuć się nieco zawiedzeni, ponieważ, opowiadania są naprawdę krótkie i z pewnością można by do nich dodać o wiele więcej szczegółów. Jednak wtedy nie byłyby to już tytułowe "bajki", a właśnie ta bajkowość mnie w tych historiach najbardziej urzekła.
Zdecydowanie polecam.

Jestem zachwycona.

Bardzo fajnie napisana, przyjemna i ciekawa.

O wielu historiach nie miałam pojęcia, co mnie mile zaskoczyło.

Bajki dla dorosłych kobiet.

Bardzo fajnie napisana, przyjemna i ciekawa.

O wielu historiach nie miałam pojęcia, co mnie mile zaskoczyło.

Bajki dla dorosłych kobiet.

No w sumie to przeczytało się tyle tego typu książek, że jak nie jest coś "WOW" to się gubi w pamięci.
I na półce też.

I na półce też.

Kolejne populistyczne czytadło... Z jednej strony dobrze, że w przystępny sposób przybliża czytelnikom historię i postacie niekiedy ciut zapomniane... Ale z drugiej założenie znalezienia analogii z baśniami (nie bajkami - jak ktoś mógł taki błąd na okładce przepuścić?) nieuchronnie prowadzi do spłycania pewnych kwestii i wybiórczości tak, by pasowały do przyjętej narracji.

Dodaj cytat z książki Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet

Ciekawostki historyczne