Życie i śmierć Anny Boleyn

2012-09-08
2012-09-08
Edyta Stępkowska
Anna Boleyn Tudorowie Henryk VIII

Dla amatorów historii interesujących się postacią Anny Boleyn jest to pozycja obowiązkowa. Ciekawie napisna, z masą cytatów z pism źródłowych i dokumentów z epoki. Osobom zainteresowanym postacią Anny polecam także serial "Dynastia Tudorów", który jak się przekonałam po lekturze tej książki, w dużym stopniu bazuje na przekazach historycznych.

Zainteresowanie losami dynastii Tudorów, szczególnie drugiej żony Henryka VIII, Anny Boleyn, wynikło z przypadkowego obejrzenia dokumentu na ten temat, na który trafiłam jakiś czas temu. Długo chodziło mi po głowie bliższe spotkanie z tą królową ze względu na jej niesamowicie złożone, pełne wzlotów, upadków, osobistych zwycięstw i porażek życie - w tym także intensywne trzy lata panowania u boku chyba jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych angielskich monarchów w historii.

O "Annie Tysiąca Dni" słyszał chyba niemal każdy. To dla niej Henryk VIII starał się o rozwód z pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską, a na skutek braku zgody papieża w tej sprawie, postanowił odłączyć się od Rzymu, mianując się głową nowo powstałego Kościoła anglikańskiego. Autor najlepiej napisanej, najbardziej dokładnej i drobiazgowej biografii Anny pozwolił mi poznać ją wyjątkowo dobrze. W trakcie lektury poznajemy jej dzieciństwo, środowisko, w jakim się wychowywała oraz motywy, którymi kierował się jej ojciec, Tomasz Boleyn - rządny jak najbliższej pozycji u boku króla i jego wpływów - by piąć się po kolejnych szczeblach kariery na dworze Henryka. Tak, dobrze zrozumieliście - robił to najpierw kosztem córki Marii, nazywanej później "królewską nałożnicą", a potem Anny. Resztę jej historii, zakończonej niesprawiedliwym oskarżeniem o zdradę stanu oraz kazirodztwo oraz ścięciem, z pewnością znacie.

Nie ukrywam, że lektura tej biografii była bardzo trudna. Pełno jest w niej historycznych niuansów oraz kwestii, które zmuszają czytelnika do głębokich analiz zachowania czy postępowania poszczególnych bohaterów. Niemniej jest ona niezwykle wartościowa i naprawdę godna uwagi, szczególnie dla wszystkich tych, którzy pasjonują się czasami Tudorów oraz ich upadkiem, do którego przyczyniła się Elżbieta I - córka Anny i Henryka VIII, jedna z najpotężniejszych monarchiń nie tylko w historii Anglii.

Wymagająca, nieco ciężka, ale z pewnością wyjątkowa. Eric Ives poświęcił znaczną większość swojego życia na studiowanie losów Anny Boleyn, a lektura owocu jego pracy może być z pewnością wspaniałym hołdem także dla samej Anny, pochowanej w Królewskiej Kaplicy pw. Świętego Piotra w Okowach na terenie Tower of London.

Historia Anny Boleyn, kobiety niezwykłej, której życie i śmierć ciągle fascynuje. Autor opowiada o niej w sposób bardzo drobiazgowy, z najdrobniejszymi informacjami np. o finansach, poszczególnych rachunkach. Mimo iż dostajemy interesujący wgląd w życie na dworze Tudorów, ta szczegółowość bywa momentami nużąca. Pozycja warta jest jednak polecenia.

Może za szybkie tempo, może za wiele od razu się dzieje i te przeskoki w czasie, niemniej - bardzo dobra pozycja!

Anna Boleyn - kochanka, żona, królowa, matka przyszłej królowej Anglii, Elżbiety I Tudor - kobiata kontrowersyjna, obdarzona niezwykłym, ognistym temperamentem i ciętym językiem, która zdołała owinąć sobie wokół palca króla Anglii, Henryka VIII Tudora.
Dzięki wrodzonej ambicji, sprytowi i inteligencji, Anna doprowadziła do upadku Katarzynę Aragońską, pierwszą żonę Henryka oraz potężnego kardynała Wolseya.
Dla niej król Anglii zerwał z papieżem i ogłosił się głową rodzącego się kościoła anglikańskiego.
Jednak los się od niej odwrócił z chwilą urodzenia córki, a nie upragnionego przez Henryka syna i dziedzica. Zaczął się powolny upadek Anny Boleyn.
Królowa została oskarżona o zdradę stanu, cudzołóstwo i kazirodztwo. Na szafot szła z godnością: "Dobrzy chrześcijanie, nie przyszłam tu głosić kazania. Przyszłam tu, by umrzeć".
Jej motto brzmiało: "The most happy" ("Najszczęśliwsza"),ale czy na pewno była?
Wspaniała, barwna, wyjątkowa i najobszerniejsza biografia Anny Boleyn, jaka się do tej pory ukazała. Dzięki tej książce poznacie życie fascynującej kobiety, która nie tylko wyróżniała się na tle swojej epoki, ale również "tworzyła historię".

Pasjonująca lektura.

Pasjonująca lektura.

Chociaż to prawdziwa cegła przeczytałam już chyba trzy razy. Prawda jest bardziej fascynująca od fikcji!

Kto choć raz w swoim życiu nie słyszał historii Anny Boleyn, musiałby chyba żyć w całkowitej izolacji od świata, historii, kina, literatury i kultury. Wszyscy... No dobrze, zawęzimy krąg do europejczyków. Tak więc wszyscy bez mała europejczycy musieli kiedyś usłyszeć to nazwisko. Być może nie przywiązywali do niego wagi, całkiem możliwe, że zbagatelizowali je i zajęli się innymi, ciekawszymi i bardziej współczesnymi problemami, ale przynajmniej niewielki procent słuchaczy z pewnością zafascynował się opowieścią o kobiecie, która sprawiła, że Anglia definitywnie zmieniła swe oblicze religijne i polityczne.

Anna Boleyn od lat pozostaje postacią tak kontrowersyjną jak i tajemniczą. Nie tylko przeciętni odbiorcy czy twórcy filmowi, ale nawet historycy różnie oceniają tę niezwykłą kobietę i na wiele sposobów interpretują jej postępowanie. Równie często ukazywana jest w niekorzystnym świetle jako pazerna harpia czyhająca na zaszczyty i profity finansowe, jak i jako niewinna ofiara intryg politycznych. Jaka jest jednak prawda o tragicznej królowej? Czy była nieczułą kusicielką, która owinęła sobie króla wokół palca czy raczej niezależną kobietą, zagrażającą interesom dworskich urzędników, którym przeszkadzała jej pozycja na dworze i niezaprzeczalny wpływ na Henryka VIII?

Eric Ives próbuje odpowiedzieć na wiele pytań, nasuwających się wszystkim miłośnikom historii a z jego relacji wyłania się obraz kobiety z krwi i kości. Kobiety mądrej, świadomej swej wartości, upartej, czasami bezwzględnie rozprawiającej się z wrogami, ale jednocześnie potrafiącej rozkochać w sobie bez pamięci „pogromcę serc niewieścich”, za jakiego lubił się uważać władca Anglii. Autor patrzy na Annę z niekłamaną sympatią i podziwem, choć jednocześnie stara się obiektywnie ocenić nieliczne dostępne źródła i relacje, a następnie poddać je krytyce często zarzucając im mijanie się z prawdą, stronniczość, bądź powielanie zwykłych plotek. Jego praca, ze względu na niezwykle skromny „materiał dowodowy” w wielu momentach przypomina policyjne dochodzenie, gdzie należy posłużyć się dedukcją, połączyć z pozoru mało znaczące fakty a następnie wyciągnąć wnioski, prowadzące nas do niezwykłych odkryć. Dochodzenie to jest na tyle żmudne, iż nie wystarczy zestawienie ze sobą odpowiednich faktów, ale należy w nim brać pod uwagę realia epoki, powiązania i prawa jakimi kierował się angielski dwór.

Anna Boleyn nie żyła w oderwaniu. Mocno zakorzeniona była w swojej epoce i epoka ta wywarła niemały wpływ na jej losy, choć karierę i ogromny sukces polityczny zawdzięczała jedynie sile swojego charakteru. Przyszła królowa od zawsze zdecydowanie wyróżniała się wśród ówczesnych kobiet oczytaniem, ogładą polityczną oraz zainteresowaniem sprawami społecznymi. Nawet po poślubieniu Henryka VIII, nie wystarczały jej typowe zajęcia kobiece a swoją wysoką pozycję wykorzystała dla propagowania bliskich jej idei. Nie bez powodu w książce Ivesa tak wiele miejsca poświęca się omówieniu znaczenia Anny Boleyn dla rozwoju reformacji, jej sympatiom, stronnikom oraz wrogom. W pierwszej połowie XVI wieku koncepcje Marcina Lutra dopiero zaczynały docierać do świadomości społeczeństwa europejskiego a bez pojawienia się na scenie Anny Boleyn i jej związku z Henrykiem VIII być może nie narodził by się nigdy anglikanizm.

Niejednokrotnie, nie tylko w nawiązaniu do zmiany wiary przez króla Anglii, autor podkreśla wyjątkowość związku Anny i Henryka VIII. Fakt, iż było to małżeństwo z miłości ma nie tylko znaczenie sentymentalne, ale należy go brać pod uwagę podczas analizy posunięć politycznych oraz wyciągając wnioski z postanowień samego króla. Związek taki był ewenementem w ówczesnej Europie i jako taki wymaga nieco innego spojrzenia. Anna nie miała poparcia, jak jej poprzedniczki, na dworach zachodnich. Nie była skoligacona z rodzinami panującymi, a jej sprzymierzeńcem była jedynie siła uczucia jakim obdarzył ją król. Ciągle drżała o swoje miejsce u jego boku a jednocześnie nie potrafiła usunąć się w cień i wieść życia przeciętnej europejskiej władczyni, bo też przeciętna pod żadnym względem nie była.

Nie jestem w stanie przywyknąć do opisów autora który w jednym zdaniu opisuje Annę przed poznaniem Henryka i za moment dalej po.
Historia , według Mnie powinna zostać opisana tak, jak się toczyła- powoli i po kolei.

Myślałam, że o Annie wiem już wszystko, a jeśli nie - to bardzo dużo. Dzięki tej książce nie tylko dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, ale poznałam królową z innej, nieco prywatnej strony. Miejscami bardzo szczegółowa, ale nigdy nie nużąca, świetnie napisana książka.

• Biografie
  • Historia Anglii