Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz

Okładka książki Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz Marcin Ciszewski
Okładka książki Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz
Marcin Ciszewski Wydawnictwo: Warbook fantasy, science fiction
Warbook
2015-06-17
2015-06-17
science fiction II Wojna Światowa historia alternatywna scenariusze filmowe

Dziwna pozycja. Są to scenariusze: 3 odcinków niezrealizowanego serialu na podstawie książki Ciszewskiego "www.1939.waw.pl", oraz filmu według "Majora". "Major film demo" można znaleźć na youtube. Dodatkiem jest krótka nowela "Porucznik Jamróz" - bezpośrednia kontynuacja książki "www.1944.waw.pl", mająca być wg. autora, rozwinięta w powieść w 2016 r.

Majora i 1939 czytałem krótko po wydaniu (ok. 2010). Scenariusze powtarzają ich treść. Jest ciekawie i widowiskowo. Dzieje się dużo. Adaptacja "1939" opisuje pierwsze walki z Niemcami, kończy się z rozpoczęciem drugiej dużej bitwy.

Wcześniej nie czytałem żadnego polskiego scenariusza. Jest to forma specyficzna, z właściwymi sobie didaskaliami, podziałem na sceny. Jednak nie przeszkadzało mi to w śledzeniu akcji.

Nowela jest niezła, ale dużo nie wnosi. Jeśli miała zaostrzyć smak na książkę - u mnie zaostrzyła.

W sumie nie wiem kogo mogła by zainteresować ta książka. Można by ją traktować jako próbkę cyklu "www", ewentualnie podejdzie miłośnikowi scenariuszy. Jednak moim zdaniem, lepiej po prostu przeczytać "1939" i "Majora".

Majora i 1939 czytałem...

„Scenariusze filmowe” to bardzo ciekawa pozycja dla fanów Marcina Ciszewskiego. Jednak dla osób, które po raz pierwszy sięgają po twórczość autora, może to być interesująca zachęta, aby sięgnąć po całą serię „www”, która jest rewelacyjna.

Znajdziemy tutaj scenariusz trzech odcinków opartych na pierwszym tomie cyklu oraz gotowy scenariusz całego filmu opartego na „Majorze”. Nigdy wcześniej nie miałem okazji czytać żadnego scenariusza filmowego, który mimo wszystko odbiera się troszkę inaczej niż książkę. Opisy są krótsze, a całość czyta się bardzo szybko. W porównaniu do książek część wątków jest nowa, niektóre są okrojone, a jeszcze inne całkiem zostały usunięte, co autor sam zaznacza we wstępie. Wiadomo, że wszystkiego w filmie nie da się pokazać i jest to zrozumiałe. Całość nadal czyta się bardzo dobrze i scenariusze wywołują bardzo dużo emocji. Szkoda, że są to tylko trzy pierwsze odcinki, bo niedosyt pozostaje, za to scenariusz „Majora” zdecydowanie tę pustkę uzupełnia.

Z niewiadomych przyczyn cały projekt niestety nie doszedł do realizacji i w najbliższym czasie prawdopodobnie nie uda się nakręcić ani serialu ani filmu. Jest to smutna wiadomość, bo wszystkie książki autora świetnie nadają się na porządne filmy. Jeśli jednak miałyby zostać nakręcone źle, z bardzo sztucznymi efektami i całym zapleczem (jak kilka naszych wiadomych produkcji) to może lepiej się stało, że na dużym ekranie tego nie zobaczymy. Mimo wszystko mam ogromną nadzieję, że wszystkie projekty zostaną zrealizowane. Marzy mi się polska produkcja będąca połączeniem „Szeregowca Ryana” i „Helikoptera w ogniu”. Myślę, że cała seria „www” idealnie się do tego nadaje.

Na deser zostaje nam nowela „Porucznik Jamróz”. Krótka, ale naładowana akcją, wywołująca duże emocje. Opisuje losy pozostałych bohaterów batalionu w trakcie wydarzeń znanych z „www.1944.waw.pl” i Powstania Warszawskiego. Trzyma poziom całej serii. Nie mogę się doczekać, aż nowela rozrośnie się do całej powieści, żeby dowiedzieć się, jaka będzie odpowiedź batalionu na kontynuację operacji „Jutrzenka”.

Moja recenzja pod linkiem --> http://trzynasty-schron.net/ie_ksiazki_ciszewski_scenariusze.htm

Czytało się dobrze. Nie przepadam za scenariuszami, ale tą pozycję przeczytałem z zainteresowaniem. Polecam

Książka dla której jedynym celem jest ukazanie scen batalistycznych. Do tego bezbarwne dialogi bohaterów, których zadaniem jest...no ja się nie dowiedziałem co jest.

• Marcin Ciszewski
  • Przeczytane 2016 roku