Tuż za rogiem

Zysk i S-ka
2015-06-23
2015-06-23
miłość zdrada wypalenie

Zapowiadało się hucznie, acz obiecująco. Zapowiadało się zarwanie długiego wieczoru i części nocy. Zapowiadało się niebanalnie, a i niebanalnie się owe zapowiedzi zakończyły. A w czym rzecz?

„Tuż za rogiem”, powieść napisana przez dwójkę pisarzy: kobietę i mężczyznę. Jej pogmatwane patrzenie plus jego proste postrzeganie. Jej wrażliwość plus jego oschłość. Jej analiza plus jego prostota odbioru. Same kontrasty wynikające choćby z racji płci, co dobrze wróżyło. Jednakże moje oczekiwania szybko się rozwiały, co zweryfikowała sama treść czytanego tekstu. Poznajemy Monikę i Tomasza w chwili kryzysu małżeńskiego. On, bawidamek, miłośnik dobrego seksu i eleganckich kobiet, to biznesmen obracający milionami. Ona, kura domowa, nadużywająca alkoholu, była malarka, była artystka, była… Bo teraz nie jest nawet żoną. Monika, to odstawiona na boczny tor kobieta, która pewnego dnia bliżej poznaje Jędrzeja, wspólnika Tomasza, zainteresowanego kupnem jej obrazów. Ich przyjaźń przeradza się w zauroczenie, a to szybko kończy się w łóżku. A łóżko? Łóżko niszczy wszystko, choć akurat w przypadku Moniki, przynosi dobre tego skutki. Zmienia się bowiem w kobietę. Trzeźwieje. Zaczyna dbać o siebie, o swój wygląd i o otoczenie. Zaczyna odczuwać wartość samej siebie. Lecz życie komplikuje to, co już i tak jest skomplikowane. Ich córka ulega wypadkowi i trafia do szpitala. Teraz wszystko się zmienia. Czy zacząć ponownie, jeszcze raz, wszystko od zera? Czy wybaczyć i ponownie złapać się wspólnie za ręce? Czy jest sens walczyć o to, co się straciło?
Marzenia marzeniami…
Życie życiem…
Przeszłość kroczy tuż za plecami…
A teraz?
I choć fabuła jest ciekawa, dobrze przemyślana i niemalże dopracowana, tak efekt ogólny dość marny. Monika to pusta kobieta. Żyje chwilą. Jest małostkowa. Pije i nagle, w ciągu jednego dnia ten alkohol odstawia. Nie musi walczyć z sobą, nie czuje pragnienia, jej myśli nie krążą wokół butelki. Spojrzenie nowego mężczyzny daje jej nowy wiew życia. Mąż to wrak, przy nim wysiadło zasilanie wesołego miasteczka, skończyły się emocje rodem z lunaparku. Ale ktoś obcy?
Tomasz, to znacznie lepiej skrojony bohater. Konkretny, wie, po co sięgnąć, do czego dążyć. Nie boi się porażek. Walczy o swoje targując się zarówno z życiem, jak i kontrahentami. Ale Tomasz to też tupeciarz i drań. W furii nie liczy się ze słowami i często w niekontrolowanych emocjach, obraża. Bluźni patrząc komuś prosto w oczy. Nie idzie na kompromisy. Dlatego zaskakuje tu jego szybka zgoda na zawarcie umowy śmieciowej, w jaką wciągnął go znajomy. Biznesmen daje się wciągnąć w słowne gwarancje bez zabezpieczenia finansowego? Podchodzi komizmem, tym bardziej, że zawsze jest dokładny i skrupulatny. Tu autorzy nieco przekoloryzowali jego postać. Choć i tak dobrze, że postać samego Tomasz pojawia się w tej powieści, bo tylko dlatego można ją czytać.
Wiele scen jest niepotrzebnych. Wiele dialogów zapycha ilościowo kartki nic nie wnosząc do treści. Wielostronicowy, przegadany tekst nudzi. Gdyby skrócić treść, książka zyskałaby na wartości. Pod rozwagę należałoby też wziąć scenerię powieści. Strefa bogaczy i wszędobylskiego luksusu. Czyż nie lepiej czytać o kimś sobie podobnym? O „średniakach”, których jest najwięcej? O ludziach korzystających z komunikacji miejskiej, poszukujących bodźców do życia, żyjących normalnie, bez zdrad windujących ich poziom ego pod sypialniane sufity?

„Tuż za rogiem” to poniekąd próba łączenia „Dynastii” z „Przeminęło z wiatrem”, co się jeszcze nikomu nie udało. Tu też nie. A szkoda.

"Tuz za rogiem" to doskonale napisany dramat,który skupia się na damsko męskich relacjach oraz na zagubieniu,które popycha bohaterów do mniej czy przemyślanych działań.Mąż-Tomasz,dzięki pracowitości dochodzi do pozycji biznesmena ,który szuka rozrywki w związkach z innymi kobietami.Żona-Monika,niedoszła artystka,zaniedbywana przez Tomasza odnajduje swą kobiecość w ramionach innego mężczyzny.Dwoje ludzi niegdyś szaleńczo zakochani,z biegiem czasu oddalają się od siebie,a wręcz można powiedzieć,że są rozczarowaniu życiem i dokonanymi w przeszłości wyborami.
Czy jest szansa na powrót do siebie?Czy mogą liczyć ponownie na zrozumienie i odbudowanie szacunku?Jaką rolę odegra w tej małżeńskiej przepychance tajemniczy nieznajomy w długim płaszczu?
Magdalena Kawka i Robert Ziółkowski doskonale zbudowali portret bohaterów.Dwoje ludzi o różnych osobistościach,każdy co innego preferuje są jak ogień i woda.Dwa przeciwstawne źródła a łączą się idealnie w całość.
Autorzy stworzyli niesamowita fabułę,która jest dopracowana w najmniejszym calu.Można by rzec,że stworzyli historię,która mogłaby się zdarzyć na prawdę ,taka z pierwszych stron gazety.Dzięki "Tuz za rogiem"przekonujemy się jak mało wiemy o sąsiadach,o ludziach mieszkających tuż za rogiem, gdzie nie dostrzegamy tego co dzieje się pod naszym okiem.Powieść na prawdę zaskakuje,bo historia ,która wydaje się tak oczywista to tu nic nie jest tak przewidywalne.
Jak na autorkę,która napisała już kilka książek i byłego policjanta to wspólne pisanie wyszło im genialnie,bo książkę czyta się z każdym rozdziałem coraz szybciej i chce się więcej.

,,Tuż za rogiem" to historia opowiedziana przez niesamowity duet pisarki, dzięki któremu możemy spojrzeć na małżeński kryzys z dwóch kompletnie różnych stron. Monika i Tomasz to para z długoletnim stażem, którą coraz więcej dzieli niż łączy.
Czy w natłoku codziennych zajęć i obowiązków odnajdą siebie czy przeciwnie, zrezygnują z walki o dawne uczucie, bo może tak będzie lepiej...
Nadchodzi czas próby i nowych doświadczeń, a na bohaterów spada również lawina nieszczęść. Jak to wszystko się zakończy… .

Opowieść bez zbędnego romantyzmu napisana językiem prostym, niekiedy wulgarnym, ale także kryjąca ogrom prawdy i refleksji pod każdym zdaniem...

Powieść „ Tuż za rogiem „ zaczyna się jak typowy kryminał, ale daję słowo, że nim nie jest. To świetna, niepokojąca proza obyczajowa, a właściwie dramat. Pomimo, że jest niezwykle pasjonującą lekturą, której nie sposób odłożyć, nie da jej się przeczytać lotem błyskawicy, tu każde słowo, każdy opis ma znaczenie. Nie ma taniego sentymentalizmu, ani historii chwytającej za serce, wyciskającej łzy. Bardzo emocjonalna, trudna w odbiorze, a mimo to niebywale wciągająca.

Utwór napisany z dwóch różnych perspektyw, gdzie prym głównie wiedzie płaszczyzna psychologiczna. Fantastyczna historia pary z długoletnim stażem małżeńskim, na zewnątrz pozornie wyglądającej na szczęśliwą i idealną, ale tak naprawdę jest to dramat dwóch osób. Małżeństwa, które już dawno się ze sobą nie dogaduje.

On – Tomasz, dzięki swojej pracowitości, ze zwykłego faceta zmienia się w biznesmena, szukającego potwierdzenia swojej męskości w związkach z młodszymi kobietami.
Ona – Monika, niespełniona artystka, odrzucona przez własnego męża, zaczyna odkrywać swoją stłamszoną kobiecość i seksualność, przeglądając się w oczach innego mężczyzny.

Pobrali się w brew rodzicom, sadząc, że ich miłość to coś wyjątkowego, ale że życie pisze różne scenariusze, bohaterowie książki zamiast darzyć się uczuciem, zaczęli między sobą walczyć i wzajemnie się upokarzać. Po kilkunastu latach przekonali się, że zawarcie związku małżeńskiego nie oznacza, iż zawsze będzie dobrze. Niestety upływający czas zabrał im nie tylko młodość, ale i magię miłości, następuje rozpad relacji, a od miłości do nienawiści już niedaleka droga. Czy ich związek nieuchronnie chyli się ku upadkowi, czy nieoczekiwana tragedia spowoduje, że zupełnie inaczej spojrzą na swoje życie i na siebie nawzajem?

Magdalena Kawka i Robert Ziółkowski stworzyli szalenie niepokojącą wywołującą burzę emocji historię. „ Tuż za rogiem „ jest świetną, zgraną książką, z zaplanowaną fabułą, gdzie autorzy bardzo dobrze się uzupełniają, przedstawiając każdy swój punkt widzenia. Gniew Tomasza jest tak samo namacalny, jak bierność i nieporadność Moniki. W wyważony sposób przedstawiają kolejne etapy oddalania się małżonków, wzajemne pretensje. Nie wybielają żadnego z bohaterów, ocenę pozostawiają czytelnikowi, można stanąć po czyjeś stronie lub nie.

Wydawałoby się, że tak kontrowersyjny duet, delikatnej i melancholijnej kobiety z twardym facetem po szesnastu latach służby w policji, (jak sami twierdzą, nie wyobrażali sobie stworzenia razem książki),mogli napisać tak świetną powieść, której nie da się zaszufladkować. Z połączenia tego duetu autorów wyszła oryginalna, nieprzewidywalna, mądra książka. Opowieść o rozpadzie małżeństwa, o pozorach, małostkowości, ale przede wszystkim o męskości i kobiecości.

Powieść raczej dla dojrzałego czytelnika, młodszej części, żyjącej jeszcze ideałami, trudno będzie zaakceptować, że po ślubie nie jest już tak idealnie jak sobie wyobrażali. Polecam, jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam, szkoda tylko, że tak słabo promowana. Jestem usatysfakcjonowana całą treścią, jak i zakończeniem, przyznam, że autorom udało się wyprowadzić mnie w pole.

„ Bo miłość nie wyraża się w potrzebie uprawiania seksu, tylko w pragnieniu wspólnego snu. „

Książkę rozpoczyna zabójstwo dwojga ludzi w dotychczas spokojnej bogatej dzielnicy. Policjanci, którzy przybywają na miejsce, podejrzewają wzajemne zabójstwo skłóconego małżeństwa, co w znaczący sposób wpływa na odbiór całej powieści.

Kolejne rozdziały przedstawiają sytuację Moniki i Tomasza, małżeństwa z długim stażem. Ich 23-letnia córka studiuje w Lozannie kolejny kierunek po tym, gdy poprzedni się jej znudził. Jest typową "córunią tatunia", od którego potrafi wyciągnąć ponadplanowe kieszonkowe, jeśli tylko potrzebuje więcej pieniędzy.

Tomasz jest poznańskim biznesmenem-nuworyszem. Wywodzi się z typowej robotniczej rodziny. Jego ojciec był kolejarzem i uczestnikiem walk o wolność w czasach komunistycznych. Nie wykorzystał tego, by się dorobić na podobieństwo innych.

Ojciec Moniki zajmuje wysokie stanowisko w środowisku akademickim, m. in. dzięki zapisaniu się do partii.

Rodzice obojga byli przeciwni małżeństwu Moniki i Tomasza, ale młodzi postawili na swoim. Tomasz wychowany w domu, gdzie rodzinę utrzymywał ojciec, zmienił pracę i wkrótce dorobił się sporego majątku i świetnie prosperującej firmy prowadzonej wspólnie z Jędrzejem. Monika zatem nie musiała pracować i poza wychowaniem córki i prowadzeniem domu oddawała się malowaniu obrazów, które nie do końca ją satysfakcjonowały, a Tomasz uważał za bohomazy.

Z czasem ich małżeństwo zwyczajnie się wypaliło, wzajemna bliskość zanikła. Monika miała za złe Tomaszowi, że spędza za dużo czasu w firmie. Tomasz z kolei zauważył oziębłość ze strony żony, jej zamknięcie się w sobie i brak ambicji. To spowodowało, że kontaktu fizycznego zaczął szukać u innych kobiet. Monika z kolei uciekła w alkohol.

Małżonkowie oddalili się od siebie, miłość i wzajemna fascynacja zanikły. Każde z nich poszło w swoją stronę, mijając się od czasu do czasu w domu. Jednak oboje nie godzą się z obecną sytuacją i coraz częściej dochodzi między nimi do kłótni.

W książce pojawiają się sytuacje, w których można znaleźć punkt zaczepienia i poszukać porozumienia. Pewne znaczenie ma tu tajemniczy, bezdomny mężczyzna. Czy uda im się znaleźć zaginioną miłość?

Książka jak dla mnie jest dość nużąca, choć przez innych wysoko oceniana. Historia sama w sobie jest interesująca i przejmująca, jednak dla mnie zbyt długa.

"Tuż za rogiem" to niezmiernie ciekawa i wciągająca książka obyczajowa. Mimo, że rozpoczyna się sceną brutalnego morderstwa, to nie jest to kryminał. Historię Moniki i Tomasza - małżeństwa z 20-letnim stażem, które gdzieś "po drodze" zagubiło miłość i zrozumienie, odkrywamy powoli jak elementy zajmującej układanki.
Muszę przyznać, że jestem szczerze zaskoczona, że ta książka wzbudziła aż tak wiele emocji we mnie. Nie potrafiłam się od niej oderwać.
Polecam!

Muszę przyznać, że jestem szczerze zaskoczona, że ta...

nie mam pojecia czemu ma taka wysoka ocene (powod dla ktorej sie a nia zabralam) , przeczytalam ponad polowe, przerwalam bo ksiazka jest w zasadzie o niczym, jakies problemy bogatych, nie interesujace wcale, przerywane opisami seksu co chwile . Myslalam ze cos sie w koncu wydarzy, ale nie wydarzylo sie praktycznie nic przez 300 stron

Nie jest to książka akcji ale mnie do skor samego końca trzymała w napięciu.

Nie jest to książka akcji ale mnie do skor samego końca trzymała w napięciu.

Na początku mnie zniechęcała do siebie ta książka, jednak i dalej tym ciekawiej. Ukazuje ona obraz zmian jakie w nas zachodzą, i jak dużo wysiłku musimy w to włożyć.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Jest dość wciągająca , to fakt , ale jak dla mnie przesadna ilość wulgaryzmów... Nie jest to literatura wysokich lotów , atutem jest dość zaskakujące zakończenie.

• 2015
  • Powieść obyczajowa