Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach

Okładka książki Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach Mariola Pryzwan
Okładka książki Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach
Mariola Pryzwan Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2015-04-29
2015-04-29
Halina Poświatowska

Poezję Haliny Poświatowskiej pokochałam w czasach licealnych, czytałam co nieco o tej poetce, lecz większą wiedzę o niej zyskałam dopiero teraz dzięki książce Marioli Pryzwan. Ponieważ ja też jestem pacjentką kardiologiczną obawiałam się czy ta książka mnie nie zdołuje, ale nie żałuję jej przeczytania. Doszłam do wniosku,że Haśka bardzo przypomina mi inną ulubioną poetkę, Marię Pawlikowską -Jasnorzewską. Podobne poczucie humoru-nieco złośliwe , nieprzeciętna inteligencja, wrażliwość, wyjątkowa dbałość o urodę i potrzeba miłości, to wspólny mianownik tych dwóch niezwykłych kobiet. Halinę Poświatowską wspominają jej najbliźsi , przyjaciele, krewni i osoby które miały z nią styczność. Pośrednio wiele szczegółów dotyczących jej życia, charakteru, zapatrywań poznajemy poprzez listy od Haśki i do Haśki , całość dopełniają liczne fotografie poetki . Myslę,że ta książka długo posiedzi w mojej głowie, polecam.

Halina Poświatowska to kobieta nieuchwytna, wręcz nierealna. Zazwyczaj nie sięgam po książki autobiograficzne, lecz przez moją bezgraniczną miłość do Haśki, jej poezji- wybór był oczywisty. Nie da się oceniać tego typu książek- to wspomnienia, cudza korespondencja. Polecam zasiąść do niej z wiedzą na temat Poświatowskiej- treść będzie bardziej przejrzysta. Cóż mogę dodać. Nikt tak pięknie nie potrafi pisać o miłości jak nasza Hasia. Wyryła w moim sercu trwały ślad i niech tak pozostanie.

Jestem niezwykle szczęśliwa, że przeczytałam tę książkę i posiadam ją we własnej kolekcji. Historię Haśki czułam całą sobą, aż ciężko było mi się oderwać od czytania. Chciałam wiedzieć więcej i więcej. Niezmiennie pozostaję pod wrażeniem pracy pani Marioli Pryzwan. Zgromadziła ona ogromny materiał, a przy okazji jest cudowną osobą, która Haśkę nosi w sercu i mówi o niej z wielką pasją. Spotkanie z nią było czystą przyjemnością.
Polecam jak mało co! :)

Pięknie wydana, wspomnienia posegregowane w odpowiedni sposób, w miarę chronologicznie. ukazują Haśkę jako całość.

Bardzo miła i ciepła książka, przepełniona wspomnieniami o utalentowanej dziewczynie, która pisaniem przekazywała swoje emocje. Warto sięgnąć, aby dowiedzieć się o Halinie czegoś nowego

Pięknie udokumentowana opowieść o dziewczynie, która kochała życie nade wszystko. Warto.

Pozycja obowiązkowa dla miłośników poezji Haliny Poświatowskiej. Jest oknem na jej świat. Pozwala spojrzeć na nią z bliska.

Gorąco polecam "Haśkę" osobom, które znają już trochę poetkę i jej twórczość. Biografia złożona jest z listów i wspomnień o czym informuje autorka w przedmowie. Trudno poskładać fakty, jeśli w ogóle nie zna się biografii Poświatowskiej. Pozycja jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy na temat życia poetki. Ukazuje ją oczami wielu ludzi, którzy pozostawali z nią w mniej lub bardziej zażyłych relacjach. Nieocenionym źródłem wiedzy o Poświatowskiej są jej własne listy, które dają pogląd na sposób myślenia autorki oraz jej relacje z innymi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Poświatowską, polecam zacząć od biografii Kaliny Błażejowskiej "Uparte serce".

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Bardzo piękna, o niezwykłym sposobie bycia, z poczuciem humoru, czasami złośliwa - tak wspominają Halinę Poświatowską ci, którzy się z nią zetknęli osobiście. Wiele interesujących wypowiedzi, także samej poetki, znajdziemy w biografii "Haśka".

Ze wspomnień, których w książce odnajdziemy wiele, z listów oraz ze zdjęć wyłania się fascynujący i wielobarwny portret Haliny Poświatowskiej. Na koniec ze zdumieniem możemy odkryć zdjęcia okładek jej wierszy wydanych pośmiertnie po niemiecku, po włosku, w języku rosyjskim, a nawet ... hebrajskim. Poświatowska - poetka nadal żyje i to życiem wielokrotnym.

całość na blogu:

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG