Trzynasty gość

Okładka książki Trzynasty gość Martin Widmark
Okładka książki Trzynasty gość
Martin Widmark Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Dawid & Larisa (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2015-06-24
Barbara Gawryluk
Katarina Strömgård Barbara Gawryluk

Okładka książki Nelly Rapp i sekret wodnika Christina Alvner, Martin Widmark
Nelly Rapp i s... Christina Alvner, M...
Okładka książki Tajemnica dinozaura Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica dino... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Szpinakowa Staruszka Emilia Dziubak, Emma Karinsdotter, Martin Widmark
Szpinakowa Sta... Emilia Dziubak, Emm...

Drugi tom przygód Davida i Larissy i bardzo mi siępodobał teraz mamy zagadke tego jak naprawić planete i uratować ją przed działalnością człowieka, a nad planem odbudowy główkują geniusza świata m.in. Leonardo da Vinci, Maria Skłodowska-Curie, Graham Bell i wiele innych, czy udało im się znaleźć sposób? Dowiecie się jak sięgniecie po tę historie 😊
Bardzo dobrze obserwuje się relacje naszych głównych bohaterów, detektywów którzy się rozwijają w poszukiwaniu przygód ale i w odkrywaniu swoich emocji.
Świetna książka i świetna rozrywka, idealna na jeden wieczór.

Bardzo dobrze obserwuje...

Uwaga: oceniam serię. Seria dla dzieci 13+
Pierwszy tom niby ok, ale kolejne coraz bardziej straszne. Tom 3 to junior-horror o domu wariatów. Do tego nietolerancyjne wstawki antychrześcijańskie, ośmieszanie ludzi wierzących.
Występują w serii: kosmici, szaleńcy, strzelanie z pistoletu, grożenie bronią, unicestwienie ludzkości, nagrobki, bezczeszczenie zwłok, co rusz ktoś chce kogoś zabić, wątki romantyczne w tym całowanie z języczkiem. Szwecki autor to jednak kiepska rekomendacja.

Uwaga: oceniam serię. Seria dla dzieci 13+

Gdy kończyłem poprzednią część nie wiedziałem, że kolejna jest jeszcze ciekawsza. Tu czuć było prawdziwy kryminał, ale tak samo jak w poprzedniej części dobre jest połączenie nauki oraz historii z zagadką kryminalną. Książka ponadto jest wciągająca i nie sposób się przy czytaniu tej pozycji nudzić.

Czy znacie Dawida i Larisę?
To bohaterowie serii dla młodszej młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
Serii science fiction z detektywistyczno-romantyczną domieszką.
Tom czwarty serii ukaże się pod koniec maja, a ja dziś o pierwszych trzech,
a są to (w odpowiedniej kolejności):
"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem",
"Trzynasty gość",
"Wyspa Obłąkanych".
Uwaga, książki należy czytać po kolei!

Córka twierdzi, że pierwszy tom przeczytała w pół godziny, podczas mojej nieobecności w domu,
bo (cytuję): "Jak coś jest ciekawe i dobrze napisane, to czyta się błyskawicznie!".
Nie sprawdziłam, czy faktycznie nie było mnie w domu tylko pół godziny. Mnie czytanie każdego tomu
zajęło nieco więcej czasu, a każdy tom ma prawie 200 stron*!

Dość długi początek pierwszej książki to budowanie tła do wszystkich historii, przedstawienie głównych bohaterów
i sytuacji, w jakiej się znaleźli: rodzice Dawida wyjeżdżają do Afryki, Larisa jest nowa w szkole (i kraju).
Najlepiej czyta się tom trzeci, tam akcja zaczyna się prawie od razu.
Trzeci tom jest chyba najbardziej mroczny, momentami nawet przerażający (pojawia się też śmierć).
W drugim tomie razem z bohaterami wstydzimy się za całą ludzkość. Ale i drugi tom nie jest bajeczką
dla małych dzieci.
Jeśli zejście do szybu napędziło mi strachu, a odkrycie w szafie siedmiu George'ów Mervilów odebrało mi oddech,
to to, co teraz zobaczyliśmy, było tak przerażające, że serce omal nie wyskoczyło mi z piersi!**

Zaintrygowało Was powyższe?
Czytajcie dalej ;-)

Ja-dorosła osoba inaczej odbieram pewne rzeczy, niż młodzi czytelnicy, ale nie tylko ja (moja 13-letnia córka też)
zwróciłam uwagę na to, że Dawid nie jest zbyt oczytany / wykształcony / elokwentny...
Dawid ma 13 lat, jest synem naukowców, uczniem szwedzkiej szkoły, a nie słyszał nic o teorii ewolucji.
Ba, nazwisko Darwina nawet nie obiło mu się o uszy!
Dużo więcej wie Larisa, która całe swe 13-letnie życie spędziła w Petersburgu. Przy niej Dawid wypada
nad wyraz blado.
Zafascynowany spojrzałem na Larisę. Była jak chodząca encyklopedia i ciągle zaskakiwała mnie swoją wiedzą.**

Larisa układała olbrzymie puzzle, w których każdy kawałek wiedzy był puzzlem pasującym do reszty układanki.
(...) Domyślałem się, że jeśli układa się puzzle z milionów najróżniejszych kawałków wiedzy, to trzeba darzyć
uczuciem powstający z nich obraz. I dlatego chce się układać dalej.**

Na szczęście z każdą książką Dawid - przy Larisie - rozwija się ;-)
I kiedy zorientowałem się, jak mało wiem i jak pasjonujące jest odkrywanie, że wszystko w przyrodzie
i między ludźmi ma ze sobą związek, zdobywanie wiedzy stało się prawie jak lektura dobrego kryminału.**

Tych dwoje ma się ku sobie i nie zdradzam tu żadnej tajemnicy, bo Dawid o swoim zakochaniu mówi czytelnikowi
już na pierwszej stronie pierwszego tomu ;-)
Później będzie też o pierwszych pocałunkach, a w trzecim tomie o całowaniu do utraty tchu** ;-)

- Między wszystkimi ciałami, na przykład między planetami, występuję siła przyciągania. Po łacinie "przyciągać"
to "attrahere" - tłumaczył Melchior. - To stąd pochodzi słowo "atrakcyjny", czyli taki, który do siebie przyciąga.
Na przykład atrakcyjna dziewczyna.**

Dawid jest narratorem wszystkich trzech tomów. Opowiada o sobie, Larisie, o swoich uczuciach,
wspólnych niesamowitych przygodach, trochę o szkole.
W historie detektywistyczno-fantastyczne wplecione są prawdziwe informacje naukowe,
padają nazwiska uczonych np.: Darwin, Newton, da Vinci, Freud, Linneusz, Dirak,
pojawiają się takie hasła, jak: teoria ewolucji, układ okresowy pierwiastków, DNA,
klucz do oznaczania roślin, fizyka kwantowa, bieguny magnetyczne, antymateria.
Ale to raczej liźnięcie tematów, niż ich zgłębianie.
Mowa jest też o zmianach klimatycznych, klonowaniu ludzi i eliksirze młodości...

Bohaterowie w wieku czytelników,
trochę nauki, trochę fantastyki, trochę detektywistycznych przygód,
ciut romansu, odrobina strachu, kropla przerażenia i mnóstwo pisarskiego talentu autora - oto przepis
na udane książki dla młodszej młodzieży ;-)

Czy znacie Dawida i Larisę?
To bohaterowie serii dla młodszej młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
Serii science fiction z detektywistyczno-romantyczną domieszką.
Tom czwarty serii ukaże się pod koniec maja, a ja dziś o pierwszych trzech,
a są to (w odpowiedniej kolejności):
"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem",
"Trzynasty gość",
"Wyspa Obłąkanych".
Uwaga, książki należy...

"Próbowałem wstać, ale nie mogłeś się ruszyć. Wiedziałem, że musimy uciekać. Że musimy ostrzec ludzi na Ziemi i usunąć te przerażające ampułki z masztów telefonicznych."

Witajcie w świecie Dawida i Larisy. W świecie przepełnionym przygodami, niebezpieczeństwami i młodzieńczą miłością.
Jeśli pragniecie zostać detektywami i odkryć wiele tajemnic, to zdecydowanie trafiliście idealnie.
Dziś bohaterowie zabiorą was w kolejną podróż. Tym razem musicie wybrać się głęboko pod ziemię, do kopalni, w której dzieją się dziwne rzeczy. Zostaniecie wielokrotnie zaskoczeni.
Miejcie się na baczności, bo za rogiem może czyhać na was wróg.

Dawida i Larisę poznałam podczas czytania książki "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem". To tam właśnie oboje poznali się i rozpoczęły się ich niesamowite przygody. I chociaż nie są realne, to jednak bardzo miło spędza się czas podczas czytania.
Tym razem do odkrycia jest sprawa w kopalni. Jest to kolejna okazja na bliższe poznanie bohaterów, a także zabawienie się w detektywa. Dawid i Larisa muszą zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami, a ich życie jest ponownie zagrożone. Młodzież z całą pewnością spędzi miło czas podczas wędrówki z bohaterami.

"Dotykanie obcej osoby wydawało mi się niestosowne, nawet jeśli nie żyła. Jednak gdy chwyciłem ostrożnie jego dłoń, zrozumiałem reakcję Larisy."

Martin Widmark jest autorem, który przedstawia w bardzo ciekawy sposób przygodę dwójki młodych bohaterów, tym samym zaszczepiając u młodszych czytelników miłość do książek, które zawierają elementy detektywistyczne. Jego książki przepełnione są tajemnicami oraz napięciem. Nie brakuje także emocji. Z każdą stroną historia staje się barwniejsza.
Bohaterowie są bardzo inteligentni, a ich pomysłowość jest godna podziwu. Zdecydowanie są mądrzejsi niż niejeden dorosły.
Dodatkowym atutem jest powoli rosnąca młodzieńcza miłość, między Dawidem, a Larisą. Oboje są niesamowicie uroczy. Piękne jest ich okazywanie uczuć, takie niewinne i słodkie.

"Trzynasty gość" to nie tylko interesująca książka detektywistyczna, ale także piękna historia, pokazująca najważniejsze wartości życiowe, takie jak miłość i przyjaźń. Każda strona przynosi niezapomniane wrażenia oraz gwarantuję kawałek historii. Razem z bohaterami poznajemy naukowców, którzy mieli ogromny wpływ na nasze codzienne życie.
Atutem są również piękne ilustracje, które przykuwają wzrok.
Gwarantuję wam, że spędzicie miło czas podczas czytania.

Jeśli pragniecie zostać detektywami i odkryć wiele tajemnic, to zdecydowanie...

Detektywistyczna książka ,raczej dla starszych dzieci, bo są tu pierwsze zaczątki miłości.
Fajna historia, choć nieprawdopodobna.W porównaniu do małych detektywów Mai i Lassego tego samego autora, ta opowieść jest bardziej zagmatwana i kryje się w niej wiele niebezpieczeństw. Miłośnicy książek detektywistycznych nie będą zawiedzeni.

Bardzo ciekawa seria, przeczytałem w dwa dni.

Bardzo ciekawa seria, przeczytałem w dwa dni.

Super :)

Super :)

Bardzo fajna :)

Bardzo fajna :)

To chyba moja jedna z najbardziej ulubionych serii Martina widmarka polecam

To chyba moja jedna z najbardziej ulubionych serii Martina widmarka polecam

• Dla młodzieży
  • Widmark Martin

Dodaj cytat z książki Trzynasty gość