Śmiertelny sen

Okładka książki Śmiertelny sen Philip Gooden
Okładka książki Śmiertelny sen
Philip Gooden Wydawnictwo: Mira Wydawnictwo Cykl: Kod Szekspira (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kod Szekspira (tom 1)
Sleep of Death
Mira Wydawnictwo
2015-03-18
2015-03-18
Jacek Żuławnik

Okładka książki Ciężkie czasy Charles Dickens, Philip Gooden
Ciężkie czasy Charles Dickens, Ph...
Okładka książki Magazyn osobliwości Charles Dickens, Philip Gooden
Magazyn osobli... Charles Dickens, Ph...
Okładka książki Nicholas Nickleby Charles Dickens, Philip Gooden
Nicholas Nickleby Charles Dickens, Ph...
Okładka książki Mała Dorrit Charles Dickens, Philip Gooden
Mała Dorrit Charles Dickens, Ph...

Może zacznę od pozytywów.

Bardzo podobał mi się styl pisania. Nie był jakiś wybitny, ale niezwykle pasował do głównego bohatera; byłam w stanie uwierzyć, że rzeczywiście w taki sposób by się wyrażał, nawet w myślach. Jednak była to narracja dość współczesna i nie współgrała w moim wyobrażeniem o okresie historycznym, choć ten miał znaczenie jedynie pod względem osadzenia Williama Szekspira jako jednego z bohaterów.
To wszystko dotyczy jednak perspektywy głównego bohatera; przy antagoniście nie było nic interesującego. Narracja była tam po prostu nudna.

Pisząc o stylu, nie mogę pominąć ważnego elementu, czyli częstego streszczania rozmów do form wręcz dramatycznych. Rozumiem, że miało to nawiązać może do przesłuchań, a może właśnie do formy dramatów szekspirowskich, jednak moim zdaniem wplecenie takich elementów było zbędne i nie wnosiło wiele; wyglądało bardziej tak, jakby autor nie miał pomysłu czy chęci do napisania prawdziwych dialogów.

Niestety, powieść była dość... naiwna. Nie wiem, jak to inaczej określić. Główny bohater, aktor, zachowuje się jak detektyw i wszyscy go tak traktują. Nie neguję możliwości zadawania pytań, nie trzeba być śledczym, by wiedzieć, o co pytać (oczywiście w pewnym zakresie) - jednak odniosłam wrażenie, że po prostu wszystko mu wychodzi. Że ludzie, których spotyka na swojej drodze, są tam postawieni tylko po to, by odpowiadać na pytania. Jeśli ktoś miał jakieś obiekcje, to tylko do tego, jaką profesją się para, po czym i tak odpowiadał. To nie było przekonujące.

Kolejne zastrzeżenie mam do samej fabuły. Na początku naprawdę sądziłam, że cały utwór będzie się w znacznym stopniu opierał na twórczości Szekspira. tak jednak nie było. O ile intryga jest wzorowana na "Hamlecie", tak później nie ma to żadnego znaczenia. Owszem, bohater często o tym mówi, często pojawiają się również cytaty. Ale nie ma to naprawdę żadnego wpływu na dalsze losy. To, że zbrodnia była podobna, w moim odczuciu było niewystarczające. Spodziewałam się czegoś znacznie bardziej zawiłego.

Może zacznę od pozytywów.

Według opisu książka zapowiadała się bardzo interesująco. XVI-wieczny Londyn i Szekspir, intrygująca okładka - same zachęty do czytania.
Niestety wykonanie zweryfikowało te plany.
Pan Philip Gooden to po prostu przeciętny pisarz, który najzwyczajniej zepsuł tę historię. W jego wykonaniu otrzymaliśmy zmiksowaną intrygę, kilka opisów historycznego tła, sporo potocznego języka (chyba aż za bardzo).
Właściwie najbardziej przyciągała mnie do czytania osoba Szekspira i opisy londyńskiego teatru Globe i spraw związanych z teatrem, bo ten temat rzadko bywa poruszany w książkach.

Zbrodnia wzorowana na Hamlecie i próba wyjaśnienia tej zagadki przez młodego aktora z detektywistycznym zacięciem - brzmi świetnie, prawda?
Nie dajcie się zwieść. Trzeba trochę zacięcia, by dokończyć czytanie tej książki, bo czar pryska już na początku.
Słaba intryga, kiepskie tło, może główny bohater nieco zabawny.
Właściwie nie znajduję powodów, by kogoś zachęcić do przeczytania. Przykre.
"Śmiertelny sen" po prostu usypia.

Niestety wykonanie zweryfikowało te plany.

Młody, aspirujący do wielkiej kariery aktor, Nick, staje przed zadaniem rozwikłania zagadki tajemniczej śmierci bogatego londyńczyka. Zbieżność rzeczywistości ze sztuką Szekspira zaskakuje młodego artystę. Zapowiadało się ciekawie. A wyszło… No właśnie.

Patrząc po okładce i opisie wydawcy, można było się spodziewać zamaszystego pióra - awanturniczych wątków, prowadzonych z humorem i polotem, nietuzinkowych postaci oraz połączenia świata teatru z londyńskimi ciemnymi uliczkami. Niestety, oczekiwania rozminęły mi się z rzeczywistością. Otrzymałam ciężkostrawną mieszankę – mało zapadające w pamięć postacie, akcję, która okazała się pomieszaniem z poplątaniem, a to wszystko okraszone mnóstwem nawiązań do seksu. Wulgarnym językiem, w niesmacznym stylu. Z całej tej książki najlepsza jest okładka. A szkoda, bo pomysł na fabułę to była szansa na sukces.

Przeczytane 200 stron z 301. I tak nie wiem jakim cudem tak wiele udało mi się przeczytać. Książka która na początku wydawała się być przyjemna lekturą ze strony na stronę męczyła coraz bardziej.

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają.” – szekspirowski cytat, choć na pierwszy rzut oka banalnie ponadczasowy, w nowym kryminale historycznym Philipa Goodena pt. „Śmiertelny Sen” nabiera dwoistego znaczenia. To właśnie twórczość Szekspira staje się kluczem do rozwiązania kryminalnej zagadki powieści.

Akcja „Śmiertelnego Snu” toczy się w szesnastowiecznym Londynie, gdzie teatr to zarówno główna rozrywka jak i obiekt szyderstw. Aktorzy przez jednych kochani, przez drugich porównywani są do kobiet lekkich obyczajów. Smaku owej sławy i niesławy ma okazję doświadczyć Nick Revill, aktor z prowincji, poszukujący swojego miejsca w branży i na ziemi. W wyniku ciągu niespodziewanych wydarzeń główny bohater trafia do domu państwa Eliotów, nad którym wisi wciąż jeszcze świeża tajemnica niedawnej śmierci głowy rodziny. Syn zmarłego, William, wyczuwając ingerencję osób trzecich w tajemnicze zejście ojca w zakazanym ogrodzie, prosi Nicka o pomoc w rozwiązaniu zagadki.

Choć główny bohater kryminału Goodena wchodzi do rezydencji nie wiedząc, czego szuka, i czy jest czego szukać, w dość szybkim tempie orientuje się, że zdarzenia wokół zbrodni wiele wspólnego mają z biegiem wydarzeń „Hamleta”. Pojawia się jednak wiele pytań, a w szczególności jedno: kto zabił? Wskazówkami do rozwiązania zagadki „Śmiertelnego Snu” staje się fabuła, postaci czy sama sztuka – która to nie wiadomo, czy tworzona przez Szekspira na podstawie prawdziwych zdarzeń z domu Państwa Eliot, czy odwrotnie, inspirująca cały przebieg morderczej intrygi. Przez długi czas nieodkrytym pozostaje, czy w tym przypadku świat jest teatrem czy teatr jest światem…

Philip Gooden bardzo zwinnie buduje napięcie, mieszając narrację detektywa-amatora z krótkimi, naznaczonymi szaleństwem zapiskami samego mordercy, który to prawie do samego końca pozostaje anonimowy. „Śmiertelny Sen” ukazuje realia szesnastowiecznego Londynu, równocześnie pokazując zmagania młodego człowieka na drodze do spełnienia. A wszystko to opatrzone sztuką i zawiłym wątkiem kryminalnym. Jest to pozycja nie tylko dla fanów teatru i Wiliama Szekspira, ale także dla tych, którzy cenią sobie dreszczyk emocji towarzyszący rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek.

Akcja „Śmiertelnego Snu” toczy się w...

Powieść Pana Goodena zapowiadała się niesamowicie - okładka perfekcyjna, czuć intrygę i tajemnicę na sam jej widok, opis z okładki tylko podsyca zainteresowanie - nic tylko czytać!
I tak oto wymęczyłam 300 stron jak dla mnie kiepskiej historii. Zapowiadało się – wow, ale niestety cały zapał przepadł po kilkunastu stronach.

Bohater to młody, sprytny i inteligentny początkujący aktor z zamiłowaniem do rozwiązywania zagadek. Połączenie detektywa i artysty? Z początku podeszłam do tego z zaciekawieniem, a nóż, widelec może się to udać, jednak moim zdaniem nie udało się tego autorowi uratować. Może zbyt krytycznie podchodzę do samej powieści, ale jeśli czytając dowiaduję się o przebiegu sztuki Szekspira pomiędzy jednym a drugim okrzykiem zachwytu głównego bohatera, bowiem ten zabawia się z kurtyzaną, wtajemniczając przy tym swą lubą w przebieg tragedii Hamleta.

Sama tajemnica traci na wartości, bo już z góry zakładamy, jak potoczą się losy bohaterów – sam autor sugeruje nam, że to po prostu zbrodnia wzorowana na tej z Elsynoru. Zwrotów akcji jest niewiele, a sam punkt kulminacyjny dość nierealny. Powieść pisana jest w taki sposób, że mamy wrażenie, że bohater opowiada nam ją dodając swój komentarz, więc nie musimy się zbytnio silić na samodzielne rozwiązywanie zagadki morderstwa.

Emocje, które zapowiadają się na samym wstępie szybko ulatują, wprost proporcjonalnie do ilości stron, które przed nami, co jest niestety największym minusem Śmiertelnego snu.

Książka osobiście mnie nie zachwyciła, ale z pewnością znajdą się Ci, którym przypadnie ona do gustu. Może już ktoś z Was zapoznał się z tą historią, jeśli tak, jakie są Wasze wrażenia? :)

Zapraszamy na: books-culture.blogspot.com

Bohater to młody, sprytny i inteligentny...

Śmiertelny sen to 1. tom trylogii historyczno-kryminalnej. Akcja rozgrywa się w XVI-wiecznym Londynie. Bohaterem jest Nick Revil, początkujący aktor z prowincji, jeszcze jakiś czas temu dorabiający jako wędrowny grajek, aktorzyna na jarmarkach. 2 lata temu udało mu się znaleźć mieszkanie i pracę w Londynie. Para się głównie drobnym aktorstwem, chociaż często robi obecnie także za chłopca na posyłki. Jedną z jego licznych funkcji jest m.in. doręczanie damom liścików od kawalerów. Jednego wieczoru po spektaklu ma doręczyć wiadomość do loży zamożnych Eliotów. Zupełnym przypadkiem zostaje wplątany w intrygę niczym z szekspirowskiego dramatu. Philipowi Goodenowi udało się napisać bardzo średni kryminał historyczny i o wiele lepszą powieść obyczajowo-historyczną w jednym. Lekkim piórem ze sporą dawką poczucia humoru autor snuje przed czytelnikiem ciekawą historię, którą czyta się z przyjemnością o ile odsunie się na bok oczekiwania dot. kryminalnej akcji. Co prawda śledztwo, zbrodnie i inne kryminalne aspekty przewijają się w treści wiele razy, jednak nie tak często i nie na takim poziomie, jakiego oczekiwałam. Nie ukrywam, blurb książki zapowiadał o wiele bardziej atrakcyjną lekturę. Oczekiwałam czegoś w klimacie np. ...S.J. Parris. Niestety te oczekiwania nie zostały spełnione. Aczkolwiek Śmiertelny sen to niezła powieść, ale powieść - nie kryminał.
Tym, co najbardziej przypadło mi w książce do gustu (i co zdecydowanie wpłynęło na moją wyższą ocenę książki niż na początku planowałam) jest tło historyczne. Bardzo ciekawie odmalowany jest Londyn z podziałem na części zamożniejsze i biedniejsze, ludność miasta, różne grupy zawodowe, budowle, najsłynniejsze osoby ówczesnego okresu, obyczaje, życie codzienne etc. Ciekawym jest także fakt, iż same zbrodnie doskonale zgadzają się z tymi z Hamleta, a całość opowieści podzielona jest na prolog, 5 aktów i epilog.
Dużym minusem był bardzo trudny początek. Nie ukrywam, że w książkę trzeba się wczytać, dać jej szansę, odrzucić kryminalne oczekiwania. Jeżeli szukacie lekkiej, sympatycznej lektury na jeden wieczór, to warto. Jeżeli jednak szukacie pełnokrwistego historycznego kryminału, wybierzcie inną książkę.

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/smiertelny-sen/

Ogólnie rzecz biorąc „Śmiertelny sen” to dość ciekawa propozycja. Akcja jest ciekawa, na tyle, że potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika. W zasadzie jedynym minusem jaki znajduję w tej książce jest to, że autor chce umieścić akcję w średniowieczu, jednak oddanie klimatu tych czasów idzie mu raczej marnie.

Całość recenzji pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/smiertelny-sen/

Po pierwszej części nie mam ochoty na pozostałe. Nie dla mnie.

Po pierwszej części nie mam ochoty na pozostałe. Nie dla mnie.

Niezbyt wciągająca, nieciekawa, napisana zbyt, jak dla mnie, wulgarnym językiem. nie tego oczekiwałam. Z przeczytania kolejnych tomów rezygnuję.

• 2015
  • Kryminał
  • Przeczytane 2017

Dodaj cytat z książki Śmiertelny sen