Szary Mag. Sahi

Okładka książki Szary Mag. Sahi Jarosław Prusiński
Okładka książki Szary Mag. Sahi
Jarosław Prusiński Wydawnictwo: Self Publishing Cykl: Szary Mag (tom 2) fantasy, science fiction
Szary Mag (tom 2)
Self Publishing
2015-02-25
2015-02-25
fantastyka walka

Drugi tom przygód Szarego Maga i przyjaciół. Bardzo wciągająca lektura. Polecam.

Doskonała powieść fantasy.

Doskonała powieść fantasy.

Rewelacyjna powieść fantasy. Autor wykreował ciekawe universum, pełne magii i brutalnych, bratobójczych walk. Bardzo dynamiczna akcja, jednocześnie gdzieś między wierszami dużo materiału do przemyśleń nt. walki, wojen, bratobójstwa. Wiele wątków obyczajowych dotyczy samotności, przyjaźni, miłości i ich wielu obliczy. Doskonałą książka.

Tą część trylogii przeczytałam jako ostatnią. To była niezwykła przygoda. Gdybym miała wybrać ulubioną część serii, to byłaby nią właśnie książka "Szary Mag. Sahi." Jest w niej wszystko czego oczekuję od dobrej książki: dynamicznie rozwijająca się akcja, barwników bohaterowie, szeroka paleta emocji. Myślę, że będę wracać.

Pisarz między wersami ukrył gorący i niestety nadal aktualny apel o zaprzestanie bratobójczych walk: „Nie wolno zabijać. Nie ma na świecie tak ważnego powodu, dla którego można by to zrobić. Żadnego”. Wojny rodzą tylko śmierć i cierpienie, nie mając nic wspólnego z miłością.

Cała opinia na stronie: http://pieninyinfo.pl/kultura/szary-mag-trylogia-jaroslawa-prusinskiego-recenzja-iwony-niezgody-4701

Cała opinia na stronie:...

"Szary Mag. Sahi", to druga część przygód Szarego Maga i Vivian. Ciekawie opowiedziany konflikt w tym bitwy i starcia sił nadprzyrodzonych, wielu bohaterów złych i dobrych, więzy rodzinne i przyjaźnie. To wszystko gwarantuje ciekawe chwile z lekturą.
Niezakończone wątki wskazują, że autor przewidział ciąg dalszy.....i bardzo dobrze, czekam z niecierpliwością.
Polecam.

Polecam.

Jeszcze nie zdarzyło mi się być pierwszą osobą oceniającą książkę na LC. Nie mam jak odnieść się do innych opinii i czuję brzemię odpowiedzialności (no, trochę jednak przesadzam;)).
Do rzeczy. „Szary mag. Sahi” to powieść w zasadzie w nurcie fantasy ale z największym naciskiem na wątki obyczajowe. Opis z okładki sugeruje, że będzie nawalanka ale większość książki jest o trudnej miłości w jej wielu odcieniach i kombinacjach, o przeznaczeniu, wyborach, obowiązkach, religii i polityce.
Każdy rozdział opowiadany jest z perspektywy innej postaci, dzięki czemu zmienia się nasza perspektywa, a całość jest bardziej ciekawa. Mamy też bitwy, czary (bardzo zgrabnie podane, a ja nie przepadam za czarami, magią itp.),nieumarłych niczym zombie kroczących przed siebie, magów, bogów – czyli cały pakiet podstawowy fantasy. Książka powinna spodobać się czytelnikom tego gatunku, chyba że ktoś koniecznie musi mieć furczące topory ucinające głowy i/lub efemeryczne elfy oraz tym, którzy cenią sobie opowieści o ludziach i ich emocjach.
Dla mnie najciekawsze i najlepiej poprowadzone były wątki obyczajowe – bigamia uznawana za oznakę wysokiej pozycji społecznej i mile widziana przez kobiety, z która jednak wiążą się inne problemy; obraz prania mózgu przez sekty, bombardowania miłością, by chwilę później mieć nowego wyznawcę za nic; pozornej litości i wielu innych kwestii. To uważam za największą siłę „Sahi”.
Największą słabością jest jej objętość – aż prosi się o rozbudowanie niektórych wątków. Nie będę jednak smęcić, nie jestem fanką 1000-stronicowych powieści.

• Współpraca recenzencka
  • ℱantasy