Miasto Anatol

1957-01-01
1957-01-01
Maria Wołczacka
literatura niemiecka

W małym prowincjonalnym miasteczku znalezione zostają bogate złoża ropy naftowej. Wydarzenie to będzie przełomowym dla całej społeczności anatolskiej, każdy bowiem widzi w tym szansę na odmianę swojego losu. I jak to zwykle w życiu bywa - jednym się uda, innym nie, ale wydarzenie to w taki czy inny sposób odciśnie swe piętno na każdym mieszkańcu Anatolu.
Książkę tę wybrałam przypadkiem i jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. To ciekawa, opisana barwnym językiem, historia małomiasteczkowej społeczności i jej przeobrażania się pod wpływem ogarniającej ich żądzy bogactwa i władzy. Większość postaci z łatwością udało mi się polubić, ale było też sporo typowych antybohaterów, wzbudzających wręcz moją nienawiść. Zakończenie nie bardzo mi się podobało, ale też mniej więcej tego się spodziewałam od początku, więc aż tak mną nie wstrząsnęło.
Ogólnie jestem z tej lektury bardzo zadowolona - aż szkoda, że ta książka jest tak mało popularna u nas, zwłaszcza iż wciąż to pozycja bardzo wartościowa, która z czasem wcale się nie starzeje.

Książkę tę wybrałam...

• Obyczajowe