Opowieści i przypowieści

Franz Kafka Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
Data 1. wydania:
1996-08-01
Juliusz Kydryński, Lech Czyżewski, Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, Jarosław Ziółkowski, Anna Wołkowicz, Roman Karst, Alfred Kowalkowski
Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura niemiecka Kafka Franz Kafka opowieści przypowieści
literatura piękna
Proza Światowa
literatura niemiecka Kafka Franz Kafka opowieści przypowieści

Wiem, że niektórym z Was Drodzy Czytelnicy może wydać się to nietypowe, czy nawet bardzo przyziemne, ale od wielu, wielu lat pytam wprost swoich najbliższych i znajomych, co chcieliby dostać w prezencie (akurat teraz świątecznym). Tak było i w tym roku. Zapytałam swojego obecnie 22-letniego syna co chciałby pod choinkę? Zażyczył sobie tą właśnie pozycję, którą udało mi się...

"Opowieści i przypowieści" to absolutnie wyjątkowe na polskim rynku wydanie twórczości Franza Kafki. Nie powstał jeszcze bardziej obszerny zbiór prac tego pisarza. Jest to gratka dla wszystkich fanów Kafki, ale tylko tych najwytrwalszych, ponieważ niektóre opowiadania są urwane, niedokończone, a sam styl pozostaje niezmienny - dużo zawiłości, niepokoju, udręczenia.
W...

Są tu opowiadania genialne (np Przemiana, Olbrzymi kret, Wyrok czy Głodomór). Ale to są opowieści bardzo znane. Z tych nieznanych większość jest przeciętna, a niektóre nawet banalne.

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia co do tego zbioru. Z jednej strony zawiera najlepsze teksty Franza Kafki zebrane wcześniej w tomie "Wyrok". Z drugiej jednak strony, duża część innych tekstów tu zawartych wydała mi się być zwyczajnymi opowieściami, bez podwójnego, egzystencjalnego, parabolicznego dna, które tak u Kafki polubiłem. Choć możliwe też, że go po prostu nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydanie, które stara się zebrać wszystkie opowiadania Kafki, w tym fragmenty prozy, które później stały się częścią powieści (Der Heizer - później w powieści "Ameryka"), lub takie, które wyszły drukiem dopiero po śmierci autora, a którym tytuł nadał opiekun jego spuścizny, Max Brod.

W gruncie rzeczy czuje się, czytając, że pisze to ten sam człowiek, że jego spojrzenie na...

Ogromne rozczarowanie. Przeczytałem wcześniej "Proces", więc spodziewałem się po tej książce czegoś zupełnie innego. Otrzymałem jakieś ciężkostrawne brednie (z małymi wyjątkami). Ani to inteligentne, ani zabawne, ani frapujące - po prostu męka. Nie polecam.

Tutaj został pochowany pod swoimi wątpliwościami człowiek. W tym miejscu spoczęła gorzka wiedza o jego samotnej rzeczywistości. Przywalona bezustannym niepokojem i bojąca się nasłuchiwania odgłosów swojego istnienia. Pogrzebano człowiecze życie, które dało aż nadmiar materiału do dociekań istoty absurdu. W atmosferze kary za nieznane winy legła jakakolwiek zdolność do...

Bardzo podobała mi się formuła krótkich opowiadań jakby migawek z codzienności. Moim zdaniem to właśnie na nich idealnie widać literacki geniusz Kafki, ponieważ musiał on zawrzeć w kilku słowach bogactwo klimatu, jakiego był świadkiem.

Pełną recenzję znajdziecie na https://niekulturalnakulturalnie.wordpress.com/2016/11/16/opowiesci-i-przypowiesci-franz-kafka/

W tych krótkich formach można dostrzec więcej niż tylko pięknie napisane historie. To także przekrój całej twórczości Kafki, a jednocześnie jego rozwoju i historii. Widać, jak wielki postęp zrobił i jak bardzo zmieniał się jego pogląd na świat przez...

• Chcę w prezencie
  • Literatura niemiecka