Fabryka Absolutu

Karel Čapek Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Stehlík fantastyka, fantasy, science fiction
Továrna na Absolutno
Paweł Hulka-Laskowski
Stehlík
Bóg Czechy satyra

Oficjalne recenzje i

Čapek i jego boża fabryka

[ 17 ] Link do recenzji

No kto by nie chciał mieć swojego Boga na własność? Ciekawa dysputa i fantazja autora o fabrykowanych bogach. Zabawna, lekka i bardzo przystępna. Czy jakoś wielce odkrywcza? Niezbyt.

Satyra bardziej na ludzi niż na Absolut. Absolut, co prawda, nie zawsze zachowuje się racjonalnie (nie tylko na ludzką, ale też na boską miarę), jednak ludzie... Nadludzkie możliwości działania doprowadzają do nadludzkich rozmiarów... no właśnie - przeczytaj i przekonaj się!

Niezwykle aktualna pozycja. Umiem wskazać kilka miejsc na świecie gdzie działają potężne karburatory. W Polsce też.

Wypełnione satyrycznym wybrzmieniem sprawozdanie z ludzkiej kondycji i społeczeństwa jakie stworzyliśmy. Powieść nie tyle dotykająca problematyki boskości, lecz naszego ograniczenia, gdy mamy do czynienia z czymś nieograniczonym. Pozycja jest wielowątkowa, autor często "przebija czwartą ścianę" przepraszając nas, albo coś wyjaśniając. Przez tą wielowątkowość właśnie mamy...

Na półkach: , , , ,

Smakowite. W wyniku wprowadzenia innowacyjnej technologii, jako produkt uboczny, uwalnia się Absolut, Boski aspekt. Čapek proponuje nam zabawę konceptem jaki to może mieć wpływ na ludzkość. Objawienia, altruizm, uzdrowienia, a potem, cóż, ludzie są ludźmi. Opowiedziane ze swadą i bezpretensjonalnym humorem. Sama przyjemność.

Czeskie science-fiction sprzed prawie stu lat (1922). Wynalazca, inżynier Marek, zaprasza przemysłowca G. H. Bondy’ego by zaoferować mu swoje nowatorskie urządzenie - karburator.
Jak się okazuje, niezależnie od swojej wielkiej wydajności związanej z rozszczepem atomu, przy niskim zużyciu węgla, urządzenie dodatkowo wprowadza przedsiębiorcę w stan błogości. Wynalazek,...

Na półkach: , , , , ,

Antyutopia wydana w 1922 r. przez czeskiego pisarza, prekursora gatunku sf, znanego ze spopularyzowania słowa "robot".

Zdolny inżynier Marek stwarza maszynę, która emituje boga. Ludzie pod jego wpływem zaczynają zamiast pracować zajmować się głupotkami np. rozdają pieniądze i towary, czytają w myślach, czynią cuda czy modlą się w ekstazie.

Biskup odrzuca tę instytucję...

Pierwsza książka Čapka którą miałem okazję przeczytać. Po przeczytaniu jej naturalnym skojarzeniem była proza Lema. Podobieństwa objawiają się chociażby w aspekcie budowania absurdu świata. Należy jednak dla porządku rzeczy przyznać, że „Fabryka Absolutu” została napisana kilkadziesiąt lat wcześniej.

Powieść to niekończący się ciąg związków przyczynowo-skutkowych. Jedno...

Prawdę mówiąc sama nie wiem co bym zrobiła, gdybym mogła wykorzystać urządzenie, które wprawdzie rozwiązuje problem drogiej elektryczności, ale jednocześnie wytwarza nieprzewidywalne, choć teoretycznie niegroźne efekty uboczne. Bo cóż groźnego może być w boskiej energii? Być może postąpiłabym jak Bondy, czyli jeden z bohaterów Fabryki Absolutu i zaczęła produkcję wynalazku...

to genialna w swej prostocie opowieść o Bogu i ludziach. Wyobraźcie sobie maszynę, która spala wszystko do cna, zostaje z niej tylko boska cząstka - absolut. I ten absolut mocno oddziałowuje na ludzi. Co może z tego wyniknąć?
Čapek lekko, momentami zabawnie, choć jest to gorzki humor, przedstawia wizję świata, gdzie Bóg i człowiek istnieją obok siebie. Nie chcę zbyt wiele...

Dyskusje

• Literatura czeska