Fabryka Absolutu

Bóg Czechy satyra

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Čapek i jego boża fabryka

196 0 10

Na początku zachwycałem się zamysłem i chłonąłem książkę całym sobą. Potem wszystko jakoś się rozwlekło i opierało się jedynie na tym, kto z kim walczył w imię Boga. Podtrzymuję nadal opinię dotyczącą tego, że pomysł jest fascynujący, ale najbardziej podobało mi się pierwsze 50 stron.

Niesamowicie zabawne, wciąż aktualne, ciężko uwierzyć w którym roku zostało napisane.

Jestem zachwycona pomysłami i wizjonerstwem autora i tym, że konstruując w bardzo prosty sposób opowieść dotyka niesamowicie trafnie istotnych spraw związanych z kondycją ludzkości, społeczeństw. Pobudza do myślenia, stawia pytania i częściowo diagnozy które uwierają i skłaniają do myślenia. Książka ma 100 lat a się nie zestarzała i chyba się nie zestarzeje nigdy...Czuję się ogromnie zachęcona do czytania kolejnych powieści tego autora

kolejna książka autora po "Inwazji jaszczurów". Gdyby nie czeski weekend organizowany na kanale booktuberki Natalii Kursywy to bym długo nie sięgnęła po twórczość tego autora. To, co mi się podoba w jego książkach to sposób przedstawiania rzeczywistości, zarówno otaczającej go, jak i tego jak może to wpłynąć na przyszłość. Pokazanie pewnych skrajności, tutaj fanatyzmu religijnego. Jego powieści są ironiczne, krytyczne, surrealistyczny i w tym wszystkim diabelnie inteligentne. I znowu dostajemy coś, co jest niebywale współczesne mimo, że napisane w latach 20. Czy "Fabryka" była odkrywcza? Raczej nie, ale przyjemnie i szybko słuchało się audiobooka.

Bóg jest dla wszystkich? I dla dobra ogółu. No nie koniecznie ;-)

Bóg jest dla wszystkich? I dla dobra ogółu. No nie koniecznie ;-)

Co stałoby się, gdyby ludzie mogli wytwarzać Boga? I to nie jednego, a takiego jakiego chcą, na własny użytek? Finalnie, to czy ludzie faktycznie czekają na boskie interwencje? Może takowe bezpośrednie ingerencje spowodowałyby znowuż wojny religijne?
Na te pytania odpowiedział Capek w swoim specyficznym, żartobliwym stylu. Popularyzator określenia "robot", które wymyślił jego brat, ma świetny styl, przywodzący na myśl HG Wellsa. Z tym, że Capek robi to z zadziorem czeskim, a więc i o wiele absurdalniejszym, zabawniejszym i ciągle po bandzie.

Więcej szczegółów w filmie.

Więcej szczegółów w filmie.

Pokaż mimo to video - opinia

Akurat gdy piszę tę namiastkę opinii, w radio leci Personal Jesus Depeche Mode🤔😅 piosenka bardzo adekwatna do Fabryki Absolutu.

Gdybym wierzył jeszcze w ludzkość, napisałbym że książka ta, to świetna przestroga przed wszelkiego rodzaju fanatykami religijnymi, ale nie wierzę, więc napiszę tylko że spędziłem przyjemnie czas z tą lekturą.
"Każdy jest jak najlepiej usposobiony do ludzkości, ale do pojedynczego człowieka to już nie. Ludzkość zbawię, ale ciebie, bracie, zabiję. A to niedobrze wasza wielebność. Świat będzie zły, dopuki ludzie nie zaczną wierzyć w ludzi." (A jakże w nich wierzyć?)

"Każdy jest jak najlepiej...

Początek był ciekawy i zachęcający do lektury, jednakże z każdą kolejną stroną nudziłam się coraz bardziej. Pomimo tego, że w książce poruszany jest, aktualny również dzisiaj, problem wojen na tle religijnym, to forma jego przedstawienia nie przypadła mi do gustu. Sam pomysł z Absolutem nie był zły, ale skutki jego działania zostały opisane w sposób nieinteresujący. Brak akcji, dynamiki, ciekawostek. Walczył ten z tym, tamten z tamtym. Spotkał się ten, ten, ten oraz tamten i nic z tego nie wynikło. Nie... to nie dla mnie.

Najpierw mnie rozbawiła, potem zanudziła. Ale doceniam pomysł autora na książkę i na fabrykę Absolutu. W zabawny sposób pisarz wplótł koncepcję Spinozy w literaturę i w całkiem ciekawy sposób zdiagnozował efekt swojego eksperymentu myślowego. Trochę szkoda, że w połowie książki poczułam znużenie i znudzenie, koncepcja była fajna.