Wędrówki

Okładka książki Wędrówki
Miloš Crnjanski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Ex Libris Biblioteka Jugosłowiańska powieść historyczna
powieść historyczna
Grzegorz Łatuszyński
Bałkany Serbia Serbowie XVIII wiek literatura serbska powieść historyczna

Okładka książki Hiszpania Barbara Gola, Franciszek Ryszka
Ocena 7,1
Hiszpania Barbara Gola, Franc...
Okładka książki Jakie to ma znaczenie, czy zrobili to z chciwości? Zagłada domu Trynczerów Tadeusz Markiel, Alina Skibińska
Ocena 7,1
Jakie to ma zn... Tadeusz Markiel, Al...

Historia (anty)wojennej wędrówki Vuka Isakoviča jako metafora losów narodu w wielkiej i bezsensownej historii. Ponadto: przyroda, namiętności, religia i filozofia w tle. Rewelacyjnie napisana książka, choć z oczywistych względów – chyba, że ktoś jest Serbem – budząca jednak pewien dystans u czytelnika.

Fabularnie można streścić tę historię w dwóch, może trzech zdaniach, ale nie zrobię tego, ponieważ może to zniszczyć czytanie, a tego bym nie chciała. Powiem tylko, że akcja dzieje się w Wojwodinie (w północnej części Serbii, która została ofiarowana Serbom w XVII wieku, kiedy uciekali przed Osmanami), w połowie XVIII wieku, bohaterami są oficer, który idzie walczyć - po stronie austriackiej - z Francją, jego żona i brat kupiec. Fabuła sama w sobie nie jest najważniejsza - sprawa jasna - ale jednak warto mieć z tego taką najbardziej pierwotną uciechę książkową. Bo tak naprawdę to "Wędrówki" to książka... filozoficzna. Crnjanski snuje rozważania na temat losu Serbów, ale nie tylko. Pyta się także o sens życia, miejsce w religii i zbawienie - czy można go doświadczyć. Jeżeli ktoś oczekuje, że znajdzie w tej książce jakiekolwiek odpowiedzi - to niech nawet nie zaczyna czytać, bo Crnjanski niczego nie podaje na tacy, a to co wyciągniemy z książki zależy tylko od nas samych.

więcej na:

Książka smutna, tak jak losy narodów jugosławiańskich. Skażona południową melancholią.

Dodaj cytat z książki Wędrówki