Wędrówki

Okładka książki Wędrówki
Miloš Crnjanski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Ex Libris Biblioteka Jugosłowiańska literatura piękna
literatura piękna
1982-01-01
Grzegorz Łatuszyński
Bałkany Jugosławia Serbia

więcej Więcej

Historia (anty)wojennej wędrówki Vuka Isakoviča jako metafora losów narodu w wielkiej i bezsensownej historii. Ponadto: przyroda, namiętności, religia i filozofia w tle. Rewelacyjnie napisana książka, choć z oczywistych względów – chyba, że ktoś jest Serbem – budząca jednak pewien dystans u czytelnika.

Fabularnie można streścić tę historię w dwóch, może trzech zdaniach, ale nie zrobię tego, ponieważ może to zniszczyć czytanie, a tego bym nie chciała. Powiem tylko, że akcja dzieje się w Wojwodinie (w północnej części Serbii, która została ofiarowana Serbom w XVII wieku, kiedy uciekali przed Osmanami), w połowie XVIII wieku, bohaterami są oficer, który idzie walczyć - po...

Książka smutna, tak jak losy narodów jugosławiańskich. Skażona południową melancholią.

• Bałkańskie
  • Fiction