Chrzest ognia

Okładka książki Chrzest ognia
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 5)
superNOWA
2014-10-28
1996-01-01
Data 1. wydania:
2009-11-01
Wiedźmin Geralt magia potwory literatura polska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (40) / luty 2020 Redakcja magazynu Książki, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,7
Książki. Magaz... Redakcja magazynu K...
Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...

Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,6
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Ocena 8,1
Wiedźmin. Osta... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński, Iwona Żółtowska
Ocena 6,6
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Jac...

Na półkach: , , , ,

Niezmiennie świetna. Nadal nie mogę przeboleć tego, że tyle zwlekałam z zapoznaniem się z tą serią.

Geralt&Co.
Żadna nowość księgarska, dla mnie również powtórka lektury sprzed laty. Ale! Lata lecą, człowiek się zmienia, nabiera doświadczenia, wiedzy, oswaja się ze światem. Sięgając po cykl pióra Sapkowskiego odkrywam nowe boki tego wielościanu.
Po pierwsze – Sapkowski jawi się mi jako swoisty pionier obsadzania w rolach typowo „męskich” kobiet. W Chrzcie ognia wprowadza (Ciri i Yen już dawno wprowadził) nową bohaterkę, Milvę, nie jako kolejną „rolę żeńską” (np. czarodziejka, królowa, księżniczka etc), lecz jako kolejnego „bohatera męskiego” – wojownika. Z małymi wyjątkami (chociażby towarzysząca Conanowi z Cymerii Czerwona Sonia) zabieg wcześniej spotykany rzadko. Natomiast teraz w tzw. nurcie YA bohaterki w rolach stereotypowo męskich stały się standardem, co 20 lat temu tak oczywiste jeszcze nie było.
Po drugie – od dawna jestem miłośnikiem książek, w których zamiast jednego superherosa mamy drużynę wydawałoby się totalnie do siebie niepasujących indywiduów. W tej książce, nawet gdy Geralt nie był na to emocjonalnie, hehe, gotowy, dołączają do niego zgodnie z zasadą powieści drogi kolejne postacie i razem tworzą zgrany i udany team, w którym od pierwszego momentu wiadomo też, że „kto się czubi, ten się lubi”. Dzięki połączonej kombinacji zdolności i umiejętności są w stanie sprostać wielu wymaganiom, a wieczorem, przy ognisku, wymienią się kilkoma szpilami budując niełatwą przyjaźń (zresztą kolejny ruch A.S. – pojawia się kilka elementów wątku tzw wielokulturowości).

Książka skupia się na ogarnięciu wątku Geralta i jego drużyny z ich wspólnymi i indywidualnymi problemami. W konsekwencji brakuje miejsca na narrację o wydarzeniach wokół Ciri i Yen. Niezbyt mi to przeszkadzało, gdyż polubiłem nowych bohaterów i w ich towarzystwie radośnie galopowałem po kolejnych stronach. Kontent!

Geralt&Co.

Z początku troche mnie nudzilo ale potem akcja odpowiednio i ciekawie sie rozwinęła. Koniec był trochę nijaki, ale na szczęście wiedzialam juz wcześniej co ma byc w nastepnej części(lub o kim) i nie moge sie doczekac, aby czytać dalej!

Kolejna część za mną. Powiem szczerze, że jak do tej pory ta część podobała mi się najbardziej. Chrzest ognia najbardziej polubiłem za niesamowitą grupę jaka towarzyszy Geraltowi.
Milva choć wydawała się początkowo trochę arogancka i nieprzyjemna szybko sprawiła, że ją polubiłem. Nie mówiąc o ekipie Zoltana z jego niezawodnym feldmarszałkiem Dudą. Niemal jak krasnoludzki pirat. Potem mamy jeszcze nietypowego Regisa, którego też szybko polubiłem i oczywiście niepasujący na takie sytuacje Jaskier. Jest również Cahir, który okazał się niezłą niespodzianką w ostatecznym rozrachunku i cennym sprzymierzeńcem. Jak zwykle nie mogło przy tym zabraknąć opisów trwającej wojny, a mimo to nietypowa kompania potrafiła nadal znajdować powody do radości. Cała sytuacja nieźle zmienia też samego Geralta, który zawsze uchodził za samotnika, a teraz musi zmienić nastawienie, co niejednokrotnie wyszło mu na dobre.
Oczywiście poza kompanią Geralta w końcu mamy szansę odkryć co działo się z Yennefer i jak radzi sobie Ciri wśród szczurów, co dodaje miłe uzupełnienie, ale tym razem dla mnie Geralt i jego kompania kradli całe show i wciąż tylko wyczekiwałem na ich kolejne przygody. Naprawdę wspaniale się bawiłem i teraz czas na kolejną część.

Jak do tej pory moja ulubiona część, kocham książki fantasy gdzie grupa bohaterów podróżuje razem pomimo odmienności charakterów. Nie będę polecać bo zapewne osoby, które przeczytały poprzednie części sięgną również po tą. Powodzenia na szlaku!

Ta opinia dotyczy słuchowiska zrealizowanego przez Fonopolis.

Uwaga, niepopularna opinia: uważam, że Sapkowski jest mistrzem krótkiej formy, ale kiedy zabiera się za powieści... No cóż: ma tę irytującą manierę, która drażniła mnie u Tolkiena we „Władcy pierścieni” czy u Homera – rozwleczone na wiele stron opisy. Jestem istotą prostą i śmiertelną, po odjęciu snu, pracy, dojazdu i powrotu do/z niej, codziennych czynności itd., dobowo zostają mi cztery godziny dla siebie. I nie uśmiecha mi się poświęcanie ich na kilkudziesięciostronicowe opisy, które można streścić w dwóch albo trzech zdaniach.

Chwała więc niebiosom za słuchowiska Fonopolis, dzięki którym powieści z sagi o Geralcie stały się bardziej znośne. Ogromna w tym zasługa fenomenalnego Krzysztofa Gosztyły, który nawet najnudniejsze opisy potrafi przedstawić w sposób tak interesujący, że podczas gdy czytając chce się je opuścić, to w jego interpretacji słucha się ich z zaciekawieniem. Ale chociaż Gosztyła jest – przynajmniej w mojej opinii – bezsprzecznie najjaśniejszym punktem słuchowiska, to nie można nie wspomnieć o znakomitej reszcie obsady, mistrzowskim udźwiękowieniu tła czy o znakomitej muzyce dopełniającej całość.

Słuchowisko oceniam więc bardzo wysoko. Nie podejmuję się wystawienia oceny powieści, bo chociaż pełna jest ona świetnych wątków i ważkich tematów, to niekoniecznie odpowiada mi nierzadko do granic rozwleczona forma Sapkowskiego.

Ta opinia dotyczy słuchowiska zrealizowanego przez Fonopolis.

Trzecia książka sagi.
Kontynuacja świetnej serii.
Mi osobiście bardziej podobały się dwie poprzednie ale......
Na plus jest u mnie wyśmienita postać jaką poznajemy..... zresztą sami zobaczycie
Polecam przeczytać

Trzecia książka sagi.
Kontynuacja świetnej serii.
Mi osobiście bardziej podobały się dwie poprzednie ale......
Polecam przeczytać

"Chrzest ognia" jest już znacznie mroczniejszy niż wcześniejsze części serii. Daje sporo do myślenia o życiu, o ludziach i zasadach moralnych. Polecam!

Akcja nieco zwalnia, ale to wciąż wciągająca historia. Seria zdarzeń pozornie tylko nieistotnych i nie mających wpływu na główny wątek. Budowanie klimatu towarzyszącego wojnie na bardzo wysokim poziomie.

Trzecia odsłona cyklu o Wiedźminie to klasyczna powieść drogi, która zabiera czytelnika na szlak pełen niespodzianek i niebezpieczeństw. Dzięki przygodom Geralta i Jaskra mamy tu okazję poznać szereg nowych, bardzo zróżnicowanych i zręcznie nakreślonych postaci jakie autor wplata w losy głównych bohaterów. Formacja niezwykłej kompanii zachodzi naturalnie, konsekwentnie i przekonująco, pomimo pozornie niepasujących do siebie charakterów i profesji.
Sapkowski jak zwykle wykorzystuje różnorodność postaci i wielobarwność wydarzeń głównego wątku do ukazania złożoności charakterów i motywów jakie kierują ich działaniami. Na próżno szukać tu rycerzy bez skazy, honorowych bohaterów lub doskonale czarnych charakterów opowieści Tolkienowskich. Autor serwuje nam zimnych profesjonałów o gołębich sercach, złodziei zdobywających się na najszlachetniejsze z czynów, żołnierza walczącego przeciw swoim wojskom w imię przyjaźni czy wampira gotowego poświęcić życie za nieznanych mu ludzi.
Drugą osią wydarzeń w książce jest ta zbudowana wokół Ciri oraz jej integracji integracji z bandą 'Szczurów'. Pozostaje ona jednak w tle najciekawszych wątków kompanii Geralta.
Jest to opowieść dla wielbicieli przygód, osób zainteresowanych rozwojem relacji międzyludzkich, a przede wszystkim książka dla wszystkich tych, którzy akceptując brutalność i niegodziwość otaczającego nas świata chcą wierzyć w wartości i ufać że znajdą się jednostki gotowe poświęcić się w ich obronie.
Tym razem czytelnik ma mniej czasu na śledzenie polityki czy dłuższe egzystencjalne refleksje. Na pewno znajdzie się niejeden fragment dający do myślenia, ale ta część jest przede wszystkim przepełniona akcją i czyta się ją jednym tchem.