Bratki

Okładka książki Bratki Eoin Colfer
Okładka książki Bratki
Eoin Colfer Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
The Legend of Spud Murphy, The Legend of Captain Crow's Teeth, The Legend of the Worst Boy in the World
Znak emotikon
2015-01-12
2015-01-12
Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk
Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk

Okładka książki Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru
Zaskórniaki i ... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Treasure Hunters. Łowcy skarbów Chris Grabenstein, James Patterson
Treasure Hunte... Chris Grabenstein, ...
Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach Zofia Stanecka, Daniel de Latour
Nasza paczka i... Zofia Stanecka, Dan...

Książka zawiera ciekawe ilustracje opisywanych sytuacji oraz większą czcionkę, dlatego doskonale nadaje się do czytania przez kilkulatków, tym bardziej że sami bohaterowie są w wieku od 5 do 11 lat. Lektura napisana jest bardzo lekkim i humorystyczny językiem, dzięki czemu czyta się ją niezwykle szybko i z uśmiechem.

Recenzja: http://mamao.pl/bratki-czyli-pieciu-braci-w-akcji/

Recenzja: http://mamao.pl/bratki-czyli-pieciu-braci-w-akcji/

Świetna historia dla dzieci! Mój brat był zachwycony (doskonała pacyfikacja każdego dnia -"Bo nie będziemy czytać "Bratków"! ;)); po skończeniu lektury od razu chciał przejść do "Jaśków". Naprawdę super! Eoin Colfer nigdy nie zawodzi.

1974

Za sprawą pewnego kochanego 8-letniego fana książek w stylu "Mikołajka" czy "Jaśków", trafiłam na irlandzkie "Bratki". Mikołajka uwielbiam, a Jaśków jeszcze osobiście nie znam, jednak to jedynie kwestia czasu. Za to kiedy tylko trafiłam na Bratki w bibliotece, sięgnęłam po nie bez zastanowienia. Okazało się, że zaczęłam niejako od końca, ale cieszę się, że w tym przypadku nie ma to żadnego znaczenia i niecierpliwie wyczekuję również zapowiadanej amerykańskiej, hiszpańskiej, holenderskiej i polskiej wersji Jaśków!

"Mam czterech braci. Wyobraźcie to sobie. Pięciu chłopców w wieku poniżej jedenastu lat pod jednym dachem. W letnie pochmurne dni nasz dom pęka w szwach. Jeśli każdy z nas przyprowadzi dwóch kumpli, to robi się z tego piętnastu - kłębiących się razem po domu. Przynajmniej ośmiu wrzeszczy bez opamiętania, podczas gdy pozostali przepychają się do toalety. Spłuczka w naszym klozecie urywa się mniej więcej raz na trzy miesiące." *

Pięciu chłopców w jednym domu to niekiedy mieszanka wybuchowa. Najstarszy Marty wiedzie prym wśród braci, żyjąc w przekonaniu, że rodzice powinni pozwalać mu już na wszystko, bo jest już niemal dorosły. 9-letni Will, będący również narratorem całej książki, jest wielbicielem Action Mana i panicznie boi się opowieści o duchach. Donnie ma bzika na punkcie swoich włosów, a Bert wraz z najmłodszym bratem, 5-letnim MP, lubią wymyślać własne słowa, irytując nimi całą rodzinę.

Eoin Colfer przedstawia przygody Bratków w trzech legendach - o Zębach Kapitana Kruka, o Matyldzie Bulwie, a także o najgorszym chłopcu na świecie. Czytelnik ma okazję poznać braci zarówno w domu, jak i w szkole czy na wakacjach, niekiedy utożsamiając się z chłopcami występującymi w powieści. Chociażby wtedy, gdy Marty próbując nastraszyć młodszego brata, wpada we własne sidła, ulegając ogromnemu przerażeniu. Z kolei druga opowieść może namówić do częstszych wizyt w bibliotece, ponieważ jedynie książki dają wspaniałą możliwość przeniesienia się w inny świat. Natomiast ostatnie opowiadanie uświadamia, że nasze wielkie problemy często okazują się błahe w porównaniu do tych, z którymi muszą zmagać się inni ludzie.

Tematyka "Bratków" dostosowana jest bardziej do starszych dzieci, a na pewno nie dla maluszków, które potrafią uwierzyć w każdą, nawet zupełnie nierealną rzecz. Już na samym początku jeden z braci opowiada historię o duchach, nie unikając dość makabrycznych opisów. Poza tym, wyobraźnia chłopców nie zna granic, więc w książce pojawiają się różnorodne wydarzenia oraz opowieści, które nie nadają się do przedstawienia małym dzieciom. Ponadto, każdy rozdział ma sporo stron, a i sama powieść charakteryzuje się niemałym rozmiarem, zatem zdecydowanie lepiej wpasuje się w gust dzieci powyżej (co najmniej) 8 roku życia.

Posiadanie rodzeństwa ma różne odsłony, jednak "Bratki" pokazują, że wspaniale jest mieć kogoś obok, nawet jeśli to człowiek, który nieustannie denerwuje, straszy i robi psikusy. Życie jedynaka bywa smutne, a "Bratki" nie mogą narzekać na nudę!

* cytat ze str. 95

Dzisiaj kolejna książka z gatunku tych dedykowanych najmłodszym. Nie czytałam pierwowzoru, czyli osławionych "Jaśków", ale muszę przyznać, że "Bratki" to niezłe gagatki i nie sposób się z nimi nudzić. Bardzo pozytywnym akcentem było dla mnie tło akcji, czyli Irlandia, która zauroczyła mnie w niedawno przeczytanym "Irlandzkim swetrze", co już z automatu wygenerowało moje pozytywne nastawienie do tej książki.

Nasi bohaterowie to pięcioro braci w wieku od lat 5 do 10. Narratorem opowieści jest chłopiec drugi z kolei starszeństwa, czyli liczący sobie okrągłe 9 lat, Will. Jego bracia to Marty (najstarszy i najbardziej niesforny),Donnie, Bert oraz MP, czyli Małe Piwko. "Bratki" są podzielone na 3 opowiadania, a właściwie legendy np. (moja ulubiona :D) "Legenda o Matyldzie Bulwie", które z powodzeniem można czytać osobno, gdyż autor zadbał, by każda z nich posiadała wstęp kreślący nam wszystkie najważniejsze informacje w tym przedstawienie głównych bohaterów. Bardzo podobało mi się również to, że każda z historii niesie ze sobą jakieś konkretne przesłanie i kreuje pozytywne wzorce. Taki bonus oprócz oczywistej przyjemności płynącej z czytania jest naprawdę cenny.

Samo wydanie jest bardzo estetyczne, sztywna oprawa dobrze leży w dłoni, a zieleń okładki koi wzrok. W środku znajdziemy dopełniające całości ilustracje, przyjazną dla oka czcionkę oraz coś z czym spotkałam się po raz pierwszy i co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło - fragment innej powieści. W tym przypadku są to akurat wspomniane już przeze mnie na wstępie "Jaśki" autorstwa Jeana Philippea Arrou Vignoda (daj Boże, że odmieniłam dobrze jego imię i nazwisko albo chociaż byłam blisko :P). Taki zabieg na pewno może pomóc czytelnikowi podjąć decyzję o zapoznaniu się z całością książki.

W celu krótkiego podsumowania powiem, że czas spędzony z "Bratkami" uważam za jak najbardziej udany i bardzo chętnie sięgnęłabym po kontynuację przygód niesfornego rodzeństwa, gdyby takowa kiedykolwiek się ukazała, na co po cichu liczę ;)

„Mikołajek”, „Jaśki”, a teraz „Bratki”. Oto kolejna książka adresowana do młodych czytelników, wydana przez Znak emotikon. Jestem wielką fanką przygód Mikołajka i Jaśków, dlatego „Bratki” chętnie przygarnęłam na swoją półkę. Już pierwsze zdania tej książki sprawiają, że z pewnością będzie to przyjemna lektura. „Nasza rodzina spędza każde wakacje nad morzem w przyczepie kempingowej. Gnieciemy się wtedy w sypialence wielkości samochodowego bagażnika. Śpimy przy otwartych oknach. Jeżeli macie braci, to zgadnijcie dlaczego”. Już mi powiało przygodą i wakacjami marzeń - morze, przyczepa kempingowa, śpiwory, daleko od środków masowego przekazu, tylko łódka, piankowe kombinezony do pływania, domek na drzewie oraz wędki i oczywiście rodzinka w komplecie. Mama, tato i ich 5 urwisów.

Tym razem jesteśmy w Irlandii. Narratorem jest jeden z braci, Will, „przemiły chłopiec i prawdziwa podpora każdego zespołu”. I rzeczywiście jest przemile uroczy. Opowiada o swoich czterech braciach, rodzinie, szkole, wakacyjnych przygodach i o tym, jak przekonał się do czytania książek. Jak nie trudno się domyślić w tak licznej rodzinie niejednokrotnie dochodzi do różnych strać.

„Bratki” podzielone są na trzy części: Legendę o Zębach Kapitana Kruka, Legendę o Matyldzie Bulwie oraz Legendę o najgorszym chłopcu na świecie. W każdej części odkryjemy historię, która na początku wydaje się bardzo tajemnicza, ale potem staje się pretekstem do „przemycenia” zwyczajnych problemów chłopców. Bowiem każdy dziesięciolatek czeka na pierwszą dyskotekę klasową, pragnie być lubianym przez rówieśników lub chce być zauważonym. Natomiast naukę, jak i czytania książek traktuje jako najgorszą karę w życiu.

Uwielbiam takie prorodzinne książki, gdzie nie ma żadnych odchyleń, dziwnej ideologii, a liczy się jedynie bycie razem. Co z tego, że czasem sypialna wygląda jak po przejściu huraganu, co z tego, że wiecznie ktoś na kogoś skarży bądź marudzi. Tutak każdy ma swój charakterek, swoje zwyczaje, upodobania, lęki i słabości. Bracia przyparci do muru potrafią się trzymać razem, ale i rodzice potrafią przewidzieć psoty synów, i wymyślić odpowiednio wychowawczą karę. Poza tym książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, z dużą dawką humoru. A to z pewnością wciągnie młodego czytelnika do przeżywa podobnych przygód jak bracia. Polecam!

Kupiłam "Bratki" dla swojego syna, czytaliśmy ją na dobranoc każdego wieczoru. O ile zwykle miałam problem z położeniem Antka do snu, tak odkąd pojawiły się Braktki, sam z chęcią wskakiwał pod kołderkę, żeby usłyszeć o kolejnych przygodach niesfornych bohaterów. Świetnie się razem bawiliśmy podczas czytania:) Dlatego polecam Bratki!

Wciągająca historia o tym co się orze zdarzyć dzieciom.

Wciągająca historia o tym co się orze zdarzyć dzieciom.

Pełna humoru opowieść o 5 braciach. Przeżywają oni wspaniałe przygody w domu, w szkole i na wakacjach:)Można powiedzieć, że są to Jaśki z Irlandii!!!!!!!!:) Gorąco polecam czytelnikom w każdym wieku!!!

Wspaniałe kolejne "Jaśki"

Wspaniałe kolejne "Jaśki"

Bardzo fajne historie dla dzieciaków. Aż mi się łezka zakręciła w oku. Główni bohaterowie są jak Mikołajek :) rozrabiaki na całego.

• Dla dzieci
  • Przeczytane/podebrane dzieciom