Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach Zofia Stanecka, Daniel de Latour
Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach
Zofia StaneckaDaniel de Latour Wydawnictwo: Egmont Polska literatura dziecięca
literatura dziecięca
Egmont Polska
2014-01-01
2014-01-01

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Zabawne i przystępne opowieści na temat: Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada),Święta Pracy (1 maja),Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja),Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Wolności i Praw Obywatelskich (4 czerwca),Świecie Wojska Polskiego (15 sierpnia). Najpierw jest część fabularna dotycząca przygód dzieciaków z Paczki, potem historyczna na temat danego święta. Świetna sprawa.

Książka, która wpisuje się w klimaty listopada, a te nierozłącznie łączą się ze świętem niepodległości. Pamiętam z dzieciństwa, jak za czasów PRL nie obchodzono tego święta. Czasem wspomniał o nim nauczyciel z historii, czasem można było znaleźć w głębi gazety krótką notatkę o tym wydarzeniu. Taaakich książek jak ta o niepodległości nie mieliśmy. Jacek, Jagoda, Maśka, Wiktor, Malinowski to członkowie Naszej Paczki. Jest i Dziadek, który pełni tu rolę mentora, przewodnika duchowego (może za dużo powiedziane) i skarbnicy wiedzy na temat wydarzeń z przeszłości. Dzieciaki mają swoją bazę w krzakach, tutaj na łonie natury wśród gałęzi spędzają razem ze sobą dużo czasu, bawią się, dyskutują. Dzięki Dziadkowi dzieci dowiadują się o niepodległości, o tym że trzeba o nią dbać, nie można dać jej sobie wydrzeć. Dziadek opowiada dzieciom o losach Polski pod zaborami, o ważnych postaciach i wydarzeniach. Też o dzieciach, ich rówieśnikach, którzy mieszkali w różnych zaborach, a ich ojcowie musieli służyć w trzech różnych armiach zaborczych a potem walczyć przeciwko sobie. Dziadek przybliża dzieciom też kilka pozostałych ważnych dat z historii Polski, związanych z nimi roczni i, świąt. Co takiego wydarzyło się 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca 15 sierpnia – to ważne daty w kalendarzu Polski.
Czy symbole są dziś ważne, jakie emocje wywołują, czym była dla Polaków Konstytucja 3 maja i czym jest w ogóle konstytucja, dlaczego warto działać na rzecz innych, w jakich sytuacjach trzeba walczyć, jaką rolę odgrywa Wojsko Polskie w czasach pokoju? Paczka podpowiada, jak świętować, jak się cieszyć z tego, co nas łączy. Może po lekturze tej książki w rocznicę ważnych wydarzeń wprowadzicie swoje rodzinne rytuały? Książka podpowiada kilka pomysłów. Może skusicie się na biało-czerwone ciasteczka, rodzinny obiad w miłej atmosferze, przeglądanie starych zdjęć albo wysłanie kartek z życzeniami do najbliższych?
Książka jest przystępnie napisana, z licznymi ilustracjami i zdjęciami.

Kim jest Malinowski, Jagoda, Maśka i reszta paczki? Co to jest Święto Bazy? Co to jest NIEPODLEGŁOŚĆ? i jak świętuje się odzyskanie bazy :)
Kiedy powstały Legiony Polskie? Jak podzielono Polskę? Kto mieszkał w jakim zaborze?
1 maja - Święto Pracy - co to jest praca? na czym polega strajk? kiedy wynaleziono maszynę parową? Jak należy obchodzić Dzień Flagi Państwowej?
Co to jest KONSTYTUCJA? ... na te pytania znajdzie odpowiedzi w tej książce. Na dodatek będą one bardzo przystępne dla dzieci :)
i wiele innych ważnych dat dla każdego POLAKA można odszukać na 80 stronach tejże książki - naprawdę warto - jest kapitalna.

Co to...

Zofia Stanecka to znana polska pisarka, która tworzy kilka serii, między innymi tę o Basi, ale także książeczki do serii Czytam sobie. Tym razem autorka postanowiła skupić się na 6 polskich świętach.

Całość zaczyna się od 11 listopada, poprzez 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca i kończy się na 15 sierpnia. Na początku każdego rozdziału znajduje się krótka opowieść z życia bohaterów i wprowadzenie do tematyki danego święta. Następnie znajduje się kilka stron z typowo historycznymi faktami dotyczącymi danej daty oraz z licznymi ilustracjami. Znajduje się także kilka ciekawostek. Czasem na dole jest oś czasu, na której zaznaczone są ważniejsze daty.

O podobnej tematyce czytałam ,,Poradnik patrioty" Pana Marcina Przewoźniaka. Pozycja Zofii Staneckiej jednak jest też warta uwagi. Jest ona dość okrojona, bo zawiera informacje tylko o sześciu świętach narodowych, jednak jest ona dość ciekawa. Ilustracje do rozdziałów początkowo mi się średnio podobały, jednak po zapoznaniu się z treścią stwierdzam, że idealnie z nią współgrają. Część historyczna jest jednak o wiele bardziej kolorowa.

Uważam, że takie książki muszą powstawać i cieszę się, że możemy się z nimi zapoznawać. Dzięki takim publikacjom z pewnością nie zapomnimy o historii naszego kraju, tego skąd się wywodzimy i jakie dni w roku powinny być dla nas ważne. Całość opisana jest w przystępny sposób, uważam jednak, że jest to pozycja dla każdego, nie tylko dla młodego czytelnika.

,,Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" to książka, która zasługuje na uznanie już poprzez poruszaną tematykę. Sądzę, że warto się z nią zapoznać, nie tylko przy okazji tych świąt, jednak pamiętajmy o niej przez cały rok.

Moja ocena: 4,5/6

Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym zadają dużo trudnych pytań, nie zawsze potrafimy na nie odpowiedzieć. Nie jest to spowodowane naszą niewiedzą, czasem raczej szwankuje nam pamięć dotycząca szczegółów. Książeczka " Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" jest pozycją, która daje zarówno odpowiedzi na dziecięce pytania jak i pobudza naszą pamięć.

Na wstępie poznajemy grupę, która zwie się Nasza Paczka, w skład, której wchodzą;Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek. Autorka pisze kilka słów o każdym bohaterze, aby bliżej ich poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. Następnie opisuje zdarzenia jakie mają miejsce w ich Bazie; jak na przykład walkę o niepodległość w grupie czy o świętowaniu i jakie rozróżniamy święta. Wyjaśnia także trudne pojęcia i dodatkowo wspomina o świętach narodowych oraz wymienia najważniejsze w Polsce.

Autorka bardzo dokładnie objaśnia pojęcia i zagadnienia - co to jest niepodległość, strajk czy flaga. Opisuje ich znaczenie. Dodatkowo daje nam lekcję historii pisząc o największych świętach: 11 listopad, 1, 2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.

Autorka bardzo interesująco uczy dzieci historii, a zarazem w bardzo prosty sposób zaciekawia. Książka jest pełna obrazków, dzięki którym dzieci w łatwy sposób pobudzają swoją wyobraźnię a tym samym poszerzają wiedzę.
Treść jest także lekka. Pióro autorki jest delikatne, plastyczne odpowiednie dla młodszych czytelników. Nie sprawia dzieciom trudności.

Jako że jestem mamą dziecka w przedziale wiekowym 8-12 lat, jestem zadowolona z tej książeczki. Moja córka w bardzo prosty i łatwy sposób poznała nasze narodowe święta oraz zrozumiał trudne jak na jej wiek pojęcia. Już teraz wie, dlaczego flaga Polski jest biało czerwona, od kiedy nasz kraj jest niepodległy i wiele innych rzeczy...

Od siebie polecam.

Na...

Jedne są w kalendarzu zaznaczone na "czerwono" i kojarzą się z wolnym od pracy i szkoły, inne niekiedy przechodzą niezauważone. Święta narodowe, uroczystości państwowe...
Może warto trochę je przybliżyć naszym milusińskim, tak, żeby poznały ich genezę i wiedziały o czym nam przypominają?
Jeśli nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać albo boimy się, że zanudzimy nasze maluchy, warto sięgnąć po tę książkę - "Nasza paczka i niepodległość - o sześciu polskich świętach" Zofii Staneckiej z ilustracjami Daniela de Latour.
Już tytuł zdradza nam, że znajdziemy tu opowiadania o sześciu świętach.
Dzieci dowiedzą się, co świętujemy: 11 listopada, 1, 2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.
Bo przecież nie zawsze wiedzą, jakie wydarzenia wspominamy w tych dniach.
Jacek i jego paczka kumpli oraz dziadek jednego z nich w ciekawy sposób nam o tym opowiedzą.
Wprowadzeniem do każdego święta jest przygoda grupy zaprzyjaźnionych dzieciaków. Mają one swoją tajną bazę, kórej bronią niczym ojczyzny przed nieprzyjaciółmi.
Potem następuje garść informacji historycznych podanych, w bardzo przystępny sposób - bogato ilustrowane, kolorowe, pisane różnorodną czcionką. Do tego okraszone zabawnymi komentrzami.

Książka jest tak skonstruowana, że część przygodowa jest głównie czarno-biała, natomiast część historyczna - kolorowa.
Dzięki tej książce, święta narodowe nie będą dla dzieci tylko dniem wolnym, ale nabiorą dodatkowego, istotnego znaczenia.
Książka nie tylko przyda się w domu, to również bardzo ciekawa pozycja dla nauczycieli, do wykorzystania podczas zajęć w szkole.

Więcej na: http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/07/o-swietach.html

Na półkach: , , , , , ,

Jak nauczyć dzieci patriotyzmu? Jak w pełni wyjaśnić im sens i ideę narodowych świąt? Nie jest to łatwe zadanie i pomoc bardzo się przyda. Za wprowadzenie dzieci w zagadnienie wzięła się autorka popularnego cyklu książek dla dzieci o małej Basi, jak jej to wyszło?

Poznajemy szóstkę około dziesięcioletnich dzieciaków, tworzących tytułową paczkę, towarzyszymy im w spotkaniach w czasie wolnym od szkoły. Akcja ich przygód skupia się wokół bazy, kryjówki wśród krzaków, która ma dla nich specjalne znaczenie i jest dla nich świetnym przykładem oraz metaforą ojczyzny. Każda z przygód powiązana została ze świętem narodowym, począwszy od jedenastego listopada, gdy musieli zmierzyć się z inną paczką i obronić bazę przed najeźdźcami. Następne są święta majowe: Święto pracy, Dzień Flagi Narodowej, rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji, czwartego czerwca młodzi bohaterowie świętują wolność obywatelką, by w końcu piętnastego sierpnia pomóc w potrzebie, niczym prawdziwe wojsko.

Każdy z rozdziałów dotyczący kolejnych świąt podsumowuje notatka na temat jego historii i powodów ustanowienia. Informacje te podane zostały w bardzo przejrzysty sposób, okraszone pięknymi ilustracjami oraz osią czasu, przybliżającą kolejność wydarzeń powiązanych z dniem świątecznym. Podane informacje pokazują dziecku, że w świętach najważniejsze wcale nie jest, że mamy wolne od szkoły i pracy.

Forma książki jest idealna dla młodych czytelników. Duże literki, niewiele tekstu na kolejnych stronach i przykuwające oko, kolorowe oraz czarno-białe ilustracje powinny zachęcić dziecko, do sięgnięcia po tę pozycję. Napisana została w bardzo przystępny sposób, a informacje historyczne zostały skoncentrowane do podstaw i okraszone komentarzami, dzięki czemu nie sprawiają wrażenia encyklopedycznych.

Podobała mi się ta książka. Zabawna i przyjemna w odbiorze, przemyca wiedzę w sposób bardzo nienachalny. Przygody bohaterów, silnie powiązane z zagadnieniami niepodległościowymi, pomogą budować tożsamość narodową, pokazując, że tematy z nią związane, nie muszą być oderwane od codziennych problemów i zabaw dziecka. Jest to pozycja naprawdę godna polecenia i zachęcam każdego rodzica, by razem z dzieckiem odkrywał ideę narodowych świąt.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Na domowej półce
  • Typ A: Literatura piękna
  • 08. MIEJSCE - KLASA SZÓSTA b

Dodaj cytat z książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach