Jego Wysokość Longin

Okładka książki Jego Wysokość Longin Marcin Prokop Patronat LC
Okładka książki Jego Wysokość Longin
Marcin Prokop Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Longin (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Longin (tom 1)
Znak emotikon
2014-11-05
2014-11-05
literatura polska

Oficjalne recenzje i

Longin, Longin, co z ciebie wyrośnie!

276 0 130

Kiedy dowiedziałem się, że Marcin Prokop popełnił książkę dla dzieci byłem jej bardzo ciekawy i w sumie, pomimo iż nie jest ona dziełem wybitnym, nie zawiodłem się.
Jest to książka dla dzieci, ale jestem przekonany, że również dorosły czytelnik będzie odczuwał przyjemność z jej lektury. Najmłodszych zapoznaje z odległymi z ich perspektywy, czasami PRL-u, dla dorosłych z kolei jest swego rodzaju - wehikułem czasu, kapsułą wspomnień w pigułce.
Prokop pisze ją bardzo prostym językiem, który mi osobiście nasuwał na myśl skojarzenia ze słynnym Mikołajkiem.
Jest to ciekawa propozycja dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem, wzbogacona o piękne, często bardzo dosłowne ilustracje, które pozwalają jeszcze bardziej utożsamić się z Longinem.

Cała książka jest napisana z humorem, dzięki czemu fantastycznie się ją czyta, a dla osoby, której dzieciństwo otarło się o PRL będzie ciekawą powtórką z rozrywki :). Moim zdaniem jest to lekka, łatwa i przyjemna lektura, idealna do poczytania przy kawie, w podróży czy przed snem.

Recenzja: http://mamao.pl/wysokosc-longin-wspomnienia-dziecinstwa/

Recenzja: http://mamao.pl/wysokosc-longin-wspomnienia-dziecinstwa/

Dla mnie jako osoby z pokolenia Marcina Prokopa książka jest rewelacyjna, jednak dla mojej córki tekst nie był już tak czytelny. Obecnie młodzież spędza inaczej czas niż w naszym dzieciństwie my spędzaliśmy. Sporo sytuacji musiałam tłumaczyć lub "podopowiadać". Także dla mnie po prostu bomba bo fajnie jest powspominać stare, dobre czasy ale dla dzieci? - mieszane uczucia.
Mimo wszystko polecam (rodzicom) bo mamy tutaj sporą dawkę humoru.

Ot, krótka historyjka o dzieciństwie Marcina Prokopa.
Pytanie - do kogo skierowana?
Jeśli dla dorosłych, to dziwi trochę forma z ilustracjami i że nie jest zbyt obszerna, pomija się w niej cięższe tematy (jak na przykład dlaczego zniknął brat ojca i co się z nim później działo). Jest też zwyczajnie za krótka (do przeczytania w jeden krótki wieczór), urywa się nagle, a z pewnością mogłoby znaleźć się w niej więcej treści.
Jeśli dla dzieci, to i tak nie zrozumieją one co się dzieje - pewex, gra w kapsle czy kolejki do sklepu to abstrakcja dla dzisiejszych dzieci, nie będą wiedziały o co chodzi, a rodzica czeka trudne zadanie mozolnego tłumaczenia co i jak i dlaczego.
Generalnie bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić tę pozycję - krótka, wysoka cena za mało treści. Jeśli ktoś lubi p. Marcina Prokopa, to może przeczytać, ale i tak dużo odkrywczych rzeczy się nie dowie. Ot, dzieciństwo chłopca w czasach PRL.

Ot, krótka historyjka o dzieciństwie Marcina Prokopa.
Pytanie - do kogo skierowana?

Świetna historia o nastolatku nadmiernie wybujałym. Dla dzieci i dla dorosłych.

Świetna historia o nastolatku nadmiernie wybujałym. Dla dzieci i dla dorosłych.

Najprościej (i najkrócej) by było, gdybym napisała, że
książka Marcina Prokopa pt. "Jego wysokość Longin"
jest o tym samym, co
książka Górnickiej-Boratyńskiej "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci".
Ale nie byłaby to cała prawda, ani nawet kawałek prawdy ;-p

"Zielone pomarańcze..." opowiadają o życiu w PRL-u, a "Jego wysokość Longin" o przygodach!
Tak, tak, Longin ma przygody w PRL-u!
Realia PRL-u są tu zaledwie tłem opowieści o normalnym życiu przeciętnego jedenastolatka.
No, może nie całkiem przeciętnego, bo Longin jest wyjątkowo wysoki*.
W dodatku roznosi go energia ;-)

Ale poza tym wszystko w normie, jak u innych nastolatków: podwórkowo-szkolna paczka, szalone pomysły,
niechęć do młodszego brata, psoty i ukrywanie ich skutków, pierwsze damsko-męskie zauroczenia.
A poza tym wszystko w normie, jak u innych PRL-owskich dzieci (i dorosłych): ciasnota mieszkaniowa, kolejki,
"rzucanie" towarów do sklepów, sterty papieru toaletowego (na zapas), szafka w brzydkim kolorze (bo taką
dało się kupić), niemożność wyjazdu za granicę, ale też wakacje u dziadków na wsi, blok czekoladowy,
zabawy na podwórku, gra w kapsle, koledzy.

A, właśnie, czy niewidzialny kolega mieści się w normie?
Towarzyszy Longinowi niemalże od początku książki. Śpi w jego łóżku, prowadzi z nim rozmowy,
nawet z nim podróżuje. Znika, gdy Longin zaczyna zwracać uwagę na... dziewczyny ;-)

Obie z córką przeczytałyśmy książkę z wielką przyjemnością. Prokop świetnie włada piórem. Z dużą swobodą
i poczuciem humoru opowiada o przygodach Longina. Podobno Longin to on sam, ale nie zdradza,
czy nie ma tu ani grama fikcji ;-)
A PRL-owskie realia nadają temu swoisty klimat. Dzieci potrafią się bawić w różnych miejscach i naprawdę
niewiele im trzeba do przeżywania przygód ;-)

Jednym zdaniem: "Jego wysokość Longin" to 160 stron fajnej** lektury,
okraszonej dowcipnymi rysunkami Joanny Rusinek.

* Cześć, jestem Longin. Co macie takie zdziwione miny? Pytał was ktoś, jak chcecie mieć na imię?
Albo wypełnialiście jakiś formularz z życzeniami dotyczącymi wzrostu, rodzeństwa i mieszkania?
(...)
zawsze byłem beznadziejny w te idiotyczne zabawy, którymi zatruwali życie w przedszkolu.
A teraz, drogie dzieci, bawimy się w chowanego. Jasne... Po co w ogóle miałem się chować?
I tak zawsze wystawała mi albo głowa (bo jestem za wysoki), albo nogi (bo są za długie),
albo ręce (z tego samego powodu).
(...)
ktoś powiedział ze zdumieniem: "Ależ on jest długi, jak jamnik mojej kuzynki!".
No i stąd się wziął ten Longin. Bo "long" to po angielsku "długi", rozumiecie?

Najprościej (i najkrócej) by było, gdybym napisała, że
książka Marcina Prokopa pt. "Jego wysokość Longin"
jest o tym samym, co
książka Górnickiej-Boratyńskiej "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci".
Ale nie byłaby to cała prawda, ani nawet kawałek prawdy ;-p

Tak, tak, Longin ma...

Sięgając po książkę nie wiedziałam czego się spodziewać. Otrzymałam ciekawy zbiór historyjek, napisany barwnym językiem. Prokop potrafi rozśmieszyć odbiorców nawet poprzez słowo pisane. Szkoda tylko, że tak krótko :).

Pierwsza część przygód Longina w jego świecie, w Polsce jakiej obecne dzieci nie znają. Zaskakująca lekkość i język powoduje, że po książkę sięga się z przyjemnością. Odpowiednia dla dzieci już od edukacji wczesnoszkolnej.

Marcin Prokop zabiera nas w czasy swojego dzieciństwa.
Autor znany jako świetny dziennikarz, okazuje się też znakomitym opowiadaczem historii.
Dla dzieciaków ciekawa wycieczka w czasy PRLu , a dla tych co pamiętają podroż sentymentalna.
I jednak chyba nie było tak źle.

Marcin Prokop zabiera nas w czasy swojego dzieciństwa.
I jednak chyba nie było tak źle.

Śmieszna, fajna, chętnie przeczytam drugą część.

Śmieszna, fajna, chętnie przeczytam drugą część.

Marcin Prokop Jego Wysokość Longin Zobacz więcej
Marcin Prokop Jego Wysokość Longin Zobacz więcej