Jan Borysewicz. Mniej obcy

Okładka książki Jan Borysewicz. Mniej obcy Jan Borysewicz, Marcin Prokop
Okładka książki Jan Borysewicz. Mniej obcy
Jan BorysewiczMarcin Prokop Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2022-09-28
2022-09-28
Jan Borysewicz Jan Bo Lady Pank muzycy piosenkarze wokaliści

Okładka książki Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Świat według K... Jakub Jabłonka, Paw...
Okładka książki Nie widzę przeszkód Jakub Białek, Marcin Ryszka
Nie widzę prze... Jakub Białek, Marci...
Okładka książki Adrenalina. Moje nieznane historie Luigi Garlando, Zlatan Ibrahimović
Adrenalina. Mo... Luigi Garlando, Zla...

Wywiad rzeka jakich mnóstwo. Nic odkrywczego w gatunku, dla fanów LP obowiązkowo chociaż Ci i tak te historie już pewnie znają. Borysewicz w książce sam kreuje się na megalomana i często sam sobie zaprzecza, także wizerunkowo strzał w kolano.

Dobrze przeprowadzony wywiad Marcina Prokopa z Janem Borysewiczem. Znakomity tutaj jako lektor Filip Kosior. Jak młode dziewczę ja i moje koleżanki kochałyśmy się w członkach zespołu Lady Pank i w ich piosenkach jednak mało która z nas wiedziała skąd oni i tylko zwykłe dziewczęce zauroczenie przyciągało nas do zespołu. Teraz rozumiem więcej i powiem że dobrze że bardziej nie kochałyśmy się w chłopakach. Sex&Drugs&Rock&Roll, to jest to co towarzyszyło młodemu Jankowi. Dużo ciekawostek z życia niewątpliwie jednego z najlepszych polskich muzyków i gitarzystów. Polecam do wysłuchania.

Jan Borysewicz wielokrotnie ociera się o megalomanię, a z jego wypowiedzi można wywnioskować, że jest jednym z najlepszych muzyków świata, który mógł dołączyć do zespołów pokroju RHCP, ale ich olał. Inna kwestia, że tego typu budowanie wizerunku sprawia, że lider Lady Pank jest ciekawą postacią, której losy nie są banalne. Warto podejść z dystansem, a można wyłapać wiele smaczków i anegdot.

Biografia jednego z najlepszych gitarzystów polskich.

Forma wywiadu sprawia, że całość czyta się łatwo i szybko, ale bez obaw - nie jest to miałka rozmowa, Borysewicz nie unika trudnych i niewygodnych tematów.
Warto przeczytać i dowiedzieć się, jaką drogę przebył utalentowany chłopak z wrocławskiego Sępolna.

Biografia jednego z najlepszych gitarzystów polskich.

Przyjemnie się czyta, mimo, że główny bohater czasem zaprzecza sam sobie, ale kto tak nie ma. Sporo tzw. kuchni, można sobie usystematyzować fakty z historii zespołu. Sporo ciekawostek nie tylko muzycznych.

Można się dowiedzieć czegoś o historii Lady Pank, a to mnie akurat interesowało, ale, mój Boże, jakiż straszny bufon i megaloman z Janka wychodzi w tym wywiadzie, to po prostu ręce opadają.

Mam mieszane odczucia. Rozmowa dobrze prowadzona przez autora, książka fajnie wydana, trochę nietypowa formuła (teksty niektórych piosenek, wprowadzenie do każdego rozdziału, kolorystyka, zdjęcia),natomiast z odpowiedzi Borysewicza dotyczących różnych aspektów jego życia przebija duża doza hipokryzji, widać rażącą próbę wybielania swoich postaw, choćby w odniesieniu do relacji z pierwszą córką, czy w odniesieniu do alkoholu i innych używek, o skandalu wrocławskim nie wspominając.

Świetny gitarzysta, szczery do bólu.

Świetny gitarzysta, szczery do bólu.

Nie znam Jana Borysewicza, nigdy z nim nie gadałem, a mam wrażenie, że nie jest do końca szczery. Ale nawet nie o to chodzi. Trochę tak jest po łebkach ta biografia. Jest sporo anegdot, jednak czegoś mi brakuje. Czego - nie mam pojęcia. Jest niesamowita pasja do gitary i muzyki, co wyjaśnia dlaczego można być tym młynie tyle lat.

Chciałabym napisać, że to dobra książka, ale w sumie zamiast zapowiadanej rozmowy pytania Prokopa wskazują na przesłuchanie "w sprawie". Z drugiej strony bohater z vibe podobnym do autobiografii Nergala. Nie zamierzam im odmawiać geniuszu w swoim fachu, ale sposób w jaki o tym opowiadają jest obraźliwy? dla odbiorcy. Nie chciałabym z bohaterem mieć do czynienia na żywo.

• Biografie
  • Audiobooki