Więzień Labiryntu

Okładka książki Więzień Labiryntu
James Dashner Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Więzień Labiryntu (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Więzień Labiryntu (tom 1)
The Maze Runner

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Futurystyczna mitologia

436 63 67

Sięgnąłem po tę pozycję po obejrzeniu filmu, o którym nie miałem pojęcia, że jest na podstawie niniejszej książki. Czyta się ją przyjemnie, z ciekawością i nie traci ona na aurze tajemniczości ani na chwilę. Zachęciła mnie na tyle, że nie mogłem oprzeć się jej kolejnym kontynuacjom.

Biegasz, biegasz i okazuje się, że życie nie jest jak pudełko czekoladek.

Chyba, że to czekoladki z marcepanem.

Potrafiła wciągnąć.

Biegasz, biegasz i okazuje się, że życie nie jest jak pudełko czekoladek.

Chyba, że to czekoladki z marcepanem.

Potrafiła wciągnąć.

Myślę, że wszystkim znana jest historia Thomasa i pozostałych mieszkańców Strefy. Budzą się w ciemnej windzie, pamiętają jedynie swoje imię, a z czasem próbują nauczyć się żyć w dziwnym i niepokojącym miejscu. Jest też Labirynt - tajemnicze, a przede wszystkim niebezpieczne miejsce, które mimo niezliczonych prób wydaje się nie mieć wyjścia. Jednak mimo tego chłopcom udaje się wypracować pewien schemat życia i podział prac w tym dziwnym miejscu.

Do czasu. Bowiem dzień po przybyciu Thomasa, w Strefie pojawia się pierwsza dziewczyna, a wszyscy wiedzą już, że to czas ogromnych zmian.

Z "Więźniem labiryntu" miałam styczność po raz pierwszy, kiedy natknęłam się na film, który od razu mnie porwał i sprawił, że chciałam dowiedzieć się więcej, a przede wszystkim - przeczytać książkę. Od tego właśnie momentu moja fascynacja tą serią zaczęła rosnąć. Przeczytałam całą trylogię, a na półce czekają na mnie jeszcze dwa dodatki, których nie mogę się doczekać.

Według mnie seria jest świetna. Zresztą sam pomysł stylizacji języka i stworzenia nowych słów potrzebnych mieszkańcom Strefy jest genialny. Dodaje to autentyczności i sprawia, że o wiele łatwiej uwierzyć w ich społeczność. Na dodatek akcji jest mnóstwo, przez co zdecydowanie nie można się nudzić. Co prawda postać żeńska potrafi być ogromnie irytująca, lecz ten minus nie jest w stanie przyćmić wielu zalet książki.

"Jeżeli się nie boisz to znaczy, że nie jesteś człowiekiem."

Paula

Ta książka jest bardzo dobra. Czytało mi się ją naprawdę bardzo szybko i przyjemnie. Jest bardzo wciągająca. Uważam że jest to jedna z lepszych tego typu książek. Po prostu uwielbiam bohaterów i ten język "strefy" jakim się posługują. Polecam również film, bo jest świetnym dopełnieniem i zobrazowaniem tej książki.

Oceniam tę książkę na 8 gwiazdek, ponieważ mnie bardzo wciągnęła i dzięki niej pokonałam zastój czytelniczy.
Książka zaczyna się tajemniczo, Thomas pojawia się w pudle i nie rozumie o co chodzi i jak się tu znalazł, na początek mało kto chce odpowiadać na jego pytania, ale koniec końców nawiązuje kontakt z Chuckiem.
W tej książce akcja rozgrywa się bardzo szybko, dzięki czemu tak wciąga i ciężko jest się od niej oderwać.
Młodzież w tej książce, ma swój "język", na początku było mi trudno przestawić się z "okay" na "ogay", ale z czasem uważam, że to dodaje tej powieści takiej wjątkowości, ponieważ raczej się często z czmś takim nie spotykamy.
Co do zakończenia, trochę można było się spodziewać tego co się stało (pisać nie będę dokładnie, ponieważ nie chcę dawać spojlerów), ale dobrze, że na końcu był epilog, dzięki czemu było wjaśnienie zakończenia.
Jeśli dobrze pamiętam to na końcu nie było podziękowań od autora, za czym ja po prostu nie przepadam, co dla mnie jest na plus :)
Jak najbardziej polecam sprawdzić, czy książka przypadnie do gustu, a może akurat wciągnie do pozostałych części.

W tej książce akcja rozgrywa się bardzo szybko, dzięki...

Bardzo wciągająca i zaskakująca. Świetna książka dla młodzieży, ale nie tylko.

Bardzo wciągająca i zaskakująca. Świetna książka dla młodzieży, ale nie tylko.

Oceniam tę książkę wysoko przede wszystkim ze względu na fakt, jak bardzo mnie wciągnęła podczas czytania. Myślę, że trafiła na odpowiedni dla mnie czas, kiedy czegoś takiego właśnie chciałam - angażująca historia grupy nastolatków zdanych wyłącznie na swoje umiejętności i wytrwałość, wrzuconych do sztucznie stworzonego świata. Gdyby nie epilog, to zakończenie mocno by traciło w moich oczach. Po tych końcowych stronach wyjaśnienia uważam, że zakończenie nie jest już tak złe, natomiast według mnie mogło być inaczej poprowadzone.
Ogólnie oceniam tę książkę bardzo dobrze.

Gdy byłam już pewna, że nic nowego mnie nie zaskoczy, nagle pojawił się James Dasher z pierwszą częścią serii Więzień Labiryntu. Z początku bałam się, że książka mnie znudzi i na siłę będę musiała ją dokończyć. Jednak okazało się, że całą serię pięciu książek pochłonęłam z wielkim zapałem i ekscytacja. Opisy miejsc, kreacja bohaterów, czy nawet własny slang był dla mnie niesamowicie przemyślany. Książka z pewnością jest skierowana do młodych czytelników, ale moim zdaniem każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Niesamowita opowieść o dystopijnym świecie. Polecam

Niesamowita opowieść o dystopijnym świecie. Polecam

"Więzień labiryntu" jest zdecydowanie jedną z lepszych książek, jakie czytałam w tym roku. Fabuła wciąga już od pierwszych stron, gdzie Thomas trafia do Strefy i powoli zapoznaje się z nową codziennością.

W powieści główną rolę odgrywa tajemnica. Kim jest Thomas? Kim jest Teresa? Czym jest Strefa? I, co najważniejsze, jak się wydostać z Labiryntu? Pytań jest wiele. Na niektóre dostajemy odpowiedź, na niektóre nie, a inne są wyjaśnione częściowo, co sprawia, że ma się ochotę sięgnąć po następną część.

Przede wszystkim warto docenić autora za rzeczywistość, którą stworzył. Labirynt, przemieszczające się ściany, Bóldożercy, a pośrodku tego wszystkiego Strefa, która stanowi jedyne bezpieczne miejsce dla uwięzionych chłopców. Życie tam jest pełne wyzwań i niebezpieczeństw, a żeby się do tego przystosować i przeżyć, trzeba było podzielić role. Przybyli do Strefy chłopcy trafiają pod skrzydła Opiekunów, gdzie gotują czy robią w polu.

W książce jednak najbardziej przyglądamy się roli Zwiadowcy. Ci ludzie co ranek wychodzą do Labiryntu, by szukać z niego wyjścia. I choć ich działania nie przynoszą efektu, nie poddają się. W końcu co innego im pozostało?

Spodobał mi się też charakterystyczny język mieszkańców Strefy. Sama kreacja bohaterów wyszła znakomicie. Streferzy byli do siebie w wielu względach podobni, ale mieli też cechy indywidualne, które odróżniały ich od innych. Głównego bohatera, Thomasa, bez problemu dało się polubić, choć czasem zachowywał się głupio i nieodpowiedzialnie. Myślę, że to jednak sprawiało, że był ludzki i bliższy czytelnikowi. Natomiast szczególną tajemnicą została owiana postać Teresy, pierwszej dziewczyny w Strefie, która jednocześnie była ostatnią osobą, która tam przybyła. Theresa większość książki przeleżała w śpiączce, a jej przebudzenie sprawiło, że wszystko przestało być takie, jak kiedyś.

Każdy z tych elementów sprawia, że widać, jak bardzo książka jest dopracowana i ile serca w nią włożono. Osobiście jestem nią zachwycona.

Jeśli ktoś lubi takie klimaty, to zdecydowanie polecam. W najbliższej przyszłości na pewno sięgnę po następny tom, bo jestem ciekawa, jak dalej została poprowadzona historia.

James Dashner Więzień Labiryntu Zobacz więcej
James Dashner Więzień Labiryntu Zobacz więcej