Bolesław Piasecki. Próba biografii politycznej

Okładka książki Bolesław Piasecki. Próba biografii politycznej Antoni Dudek, Grzegorz Pytel
Okładka książki Bolesław Piasecki. Próba biografii politycznej
Antoni DudekGrzegorz Pytel Wydawnictwo: Aneks biografia, autobiografia, pamiętnik
Aneks
1990-01-01
1990-01-01

Okładka książki Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski
Utopia nad Wis... Antoni Dudek, Zdzis...
Okładka książki Karta nr 114 / 2023 Juozas Baltušis, Tatiana Czernawina, Antoni Dudek, Zbigniew Gluza, Aleksandra (Ola) Hnatiuk, Jan Józef Lipski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Małgorzata Sopyło
Karta nr 114 /... Juozas Baltušis, Ta...

Niniejszym pragniemy poinformować o chwilowym, naszym desinteressement odnośnie czytania kolejnych książek o naszych narodowych wodzach ostatnich 200 lat. Jesteśmy zmęczeni pewną by tak rzec jednakowoscia tych postaci. Ich geniuszem w wypasie własnych biurokratycznych koterii, przewidywaniu konstelacji innych stad i lawirowaniu w tych abstrakcyjnych światach. Ich nieomylnościa w zgadywaniu skąd powieje wiatr na krajowym podwórku.

I zupełnym brakiem realizmu w określaniu celów ostatecznych. Definiowaniu szerszych kontekstów i trendów. Nie wspominając zupełnie o zdolności ich tworzenia (Bo wszak nie o odwadze. Tej mamy zawsze pod dostatkiem).

Wreszcie tym najbardziej gorzkim i chujowym rodzajem pragmatyzmu, który objawia się już po jakiejś sromotnej klęsce, kiedy jak Bolek Piasecki próbujesz mozolnie dorobić przez pół życia filozofię do tego, że Sierow zgruchotal ci kręgosłup. Przez poprzednie pół snujac plan zdobycia dla Ojczyzny portów czarnomorskich.
Żałosne, groteskowe upadki jakimi wybrukowana jest nasza historia. Gdybyż tylko istniała jakąś nadzieja, że kolejnemu pokoleniu już nie będzie dane ich doświadczyć.

Każdy miłośnik historii II RP, a także interesujący się dziejami PRL powinien znać biografię Bolesława Piaseckiego, tym bardziej w wydaniu A. Dudka i G. Pytla. Postać Bolesława Piaseckiego, choć bardzo trudna do oceny, jest niezmiernie ciekawa. Z jednej strony przywódca przedwojennej "Falangi", działacz antykomunistyczny podczas wojny, a z drugiej założyciel prokomunistycznego Stowarzyszenia "PAX" w Polsce Ludowej. Już samo jego życie publiczne, a także trudna historia osobista mogłyby stanowić scenariusz ciekawego filmu.

Książkę serdecznie polecam każdemu. Czytałem ją wprawdzie podczas studiów historycznych, aczkolwiek dzisiaj sięgnąłbym po nią ponownie. W moim przekonaniu warsztatowo napisana ona jest perfekcyjnie, a oprócz tego czyta sie ją praktycznie jednym tchem i nie wiem tylko czy to zasługa autorów biografii czy po prostu skomplikowanej historii Bolesława Piaseckiego.

• Szukam
  • Historia Polski