Otto von Bismarck

2009-01-01
2009-01-01
978-83-04-04846-1
historia Prusy II Rzesza żelazny kanclerz XIX wiek

Okładka książki Pomniki. KMP 2001/2 Jan Skuratowicz, Lech Trzeciakowski, Jacek Wiesiołowski
Pomniki. KMP 2... Jan Skuratowicz, Le...
Okładka książki Jeżyce. KMP 2/2000 Maria Paradowska, Jakub Skutecki, Lech Trzeciakowski, Jacek Wiesiołowski
Jeżyce. KMP 2/... Maria Paradowska, J...
Okładka książki Dzieje Poznania T. 2 księga 2 Olgierd Błażewicz, Teresa Brodniewicz, Urszula Cynalewska, Antoni Czubiński, Małgorzata Hendrykowska, Konstanty Kalinowski, Marta Karasińska, Maria Kujawska, Wojciech Lipoński, Halina Lorkowska, Czesław Łuczak, Kornel Michałowski, Magdalena Mrugalska-Banaszak, Stanisław Nawrocki, Karol Olejnik, Józef Ratajczak, Jan Skuratowicz, Zenon Szymankiewicz, Jerzy Topolski, Lech Trzeciakowski, Marian Woźniak, Barbara Wysocka, Jan Załubski, Teresa Ziółkowska
Dzieje Poznani... Olgierd Błażewicz,&...

Solidna, popularyzatorska biografia. Osoby szukające szczegółowych informacji czy analiz raczej powinni sięgnąć po specjalistyczną literaturę naukową, ale dla laika, jak wstęp do tematyki godne polecenia. Plusem jest to, że autor jest specjalistą historii XIX wiecznych Niemiec, a książka posiada szeroką bazę źródłową oraz dużą bibliografię. Nie jest to niestety reguła wśród pozycji popularno- naukowych.

Książka solidna, widać, że napisana przez historyka starej szkoły. Jednak brakuje jej trochę "ognia", miejscami niebyt porywająca, autor zdawkowo opisuje życie prywatne Bismarcka. Mimo tego, jest to dobra książka, szczególnie polecam zaczynającym swą przygodę z Żelaznym Kanclerzem.

Kompleksowa biografia jednego z największych ludzi w historii Europy (czy się komuś podoba, czy nie).

Kompleksowa, ale długimi momentami nudna, zbyt historyczna, nawet dla historyka.

Szkoda, że Polska dawna lub współczesna nie miała nigdy takiego premiera (kanclerza),niezależnie od animozji nas dzielących trzeba uczciwie przyzna, że był wielki.

• Biografie
  • XIX wiek