Jeden świat. Etyka globalizacji

Okładka książki Jeden świat. Etyka globalizacji Peter Singer
Okładka książki Jeden świat. Etyka globalizacji
Peter Singer Wydawnictwo: Książka i Wiedza filozofia, etyka
filozofia, etyka
One world. The ethics of globalization
Książka i Wiedza
2006-01-01
2006-01-01
Cezary Cieśliński
globalizacja etyka singer

Jest to pierwsza pozycja z tematyki globalizacji, jaką podjęłam. Nie żałuję. Myślę, że każdy z nas powinien ją przeczytać, ponieważ wszyscy, jako ludzie, mieszkańcy tej planety jesteśmy odpowiedzialni, za to jak ona się rozwija, w jakim stanie jest nasze środowisko naturalne oraz zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest dla nas najlepsze, dla nas jako ludzi, wszystkich, bez podziału na rasy, poglądy, statusy materialne czy wyznania.

Singer w swojej pracy poddaje ocenie etycznej zjawisko globalizacji, przedstawia jego genezę i uzasadnienie. Rozważa argumenty przemawiające za stworzeniem tytułowego "jednego świata". Skupia się na kilku zasadniczych kwestiach: jednej atmosferze, jednej gospodarce, jednym prawie i jednym społeczeństwie. Przedstawia ciekawy obraz zjawiska, które znałem dotychczas tylko w kontekście geograficznym, czyli wolnego rynku, przenikania się kultur (z dominującym wpływem amerykańskiej).
Książka posiada typowe dla tego autora, optymistyczne, wynikające z wiary w ludzi zakończenie: "Piętnasty i szesnasty wiek słyną jako epoka odkrywczych wypraw, które udowodniły, że ziemia jest kulą. W osiemnastym wieku pojawiły się pierwsze proklamacje powszechnych praw człowieka. Podbój kosmosu w dwudziestym stuleciu pozwolił istotom ludzkim spojrzeć z zewnątrz na naszą planetę i ujrzeć ją w całkiem dosłownym sensie jako jeden świat. Obecnie w dwudziestym pierwszym wieku stoi przed nami zadanie zbudowania odpowiedniej formy rządu dla tego jednego świata. Jest to ogromne wyzwanie moralne i intelektualne; nie możemy przy tym odmówić jego podjęcia. Przyszłość świata zależy od tego, jak dobrze się z nim uporamy".

• Filozofia
  • Filozofia/etyka