Odnajdując właściwy smak

Karolina Olinkiewicz Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura piękna
Warszawska Firma Wydawnicza
2014-01-01
2014-01-01

Z podróży po świecie przywozimy mnóstwo wrażeń, zarówno wizualnych jak i smakowych. Nie wszyscy mamy możliwość odwiedzenia wszystkich egzotycznych dla nas krajów i posmakowania ich specyficznych dań. Na szczęście jak grzyby po deszczu zaczynają pojawiać się restauracje i kawiarenki kuszące nas takimi specjałami.
Łucja po ciężkiej chorobie, która spowodowała nadwyrężenie organizmu dziewczyny powoli wraca do zdrowia. Dziewczyna przebywając kilka miesięcy w szpitalu dużo marzyła. Marzyła o podróżach do nieznanych dla niej jeszcze krajów, smakowania ich potraw, bo trzeba wiedzieć, że rodzina Kwiatkowskich uwielbia podróżować i odkrywać nieznane. Gdy w końcu przezwyciężyła chorobę rozpoczęła ponowne zwiedzanie, jednak podróż razem z mamą Różą rozpoczęły od Krakowa. Ich priorytetem nie było poznawanie i podziwianie zabytków, a odszukiwanie niedużych restauracyjek i klimatycznych knajpek ze specyficznym klimatem, niewielką ilością klientów, za to z potrawami adekwatnymi do regionu właśnie odwiedzanego. Na jednej z takich podróży wpadły na pomysł otworzenia własnej, niewielkiej restauracyjki „Cynamon” w ich mieście rodzinnym – Wrocławiu. Miała to być inna niż wszystkie do tej pory poznane restauracje. Każdy dzień to potrawy z innego kraju. Jednak, aby dotrzeć do oryginalnych przepisów należało wybrać się do wybranych państw. W tym pomogła im niezastąpiona ciocia Magda mieszkająca na stałe we Włoszech. Czy marzenie uda się spełnić i uda się przetrwać wszelkie przeciwności losu?
O autorce, Karolinie Olinkiewicz nie znalazłam niestety żadnej wzmianki w Internecie. Przypuszczam, że jest to młoda autorka, a Odnajdując właściwy smak, to jej debiut literacki.
Bardzo interesujący pomysł na fabułę. Wątek podróży do Czech, Hiszpanii, Meksyku i Włoch ukazany z perspektywy kuchni bardzo interesujący i wnoszący wiele nowości w kwestii przepisów. Autorka trochę się przygotowała i umieściła w książce wiele ciekawych recept na trudniejsze i całkiem łatwe potrawy. Podobał mi się sam sposób ukazania wizyty u poszczególnych kucharzy, którzy w bardzo obrazowy i ciekawy sposób opisywali swoje regionalne potrawy.
Niestety przyjemność w obcowaniu z lekturą psuł mi styl autorki. Nie wiem, w jakim jest ona wieku, ale mam wrażenie, że jest młodą osobą, która nie posiada jeszcze wypracowanego pióra i pisze w bardzo dziecinny sposób. Ta książka byłaby uniwersalna, przeznaczona zarówno dla młodzieży jak i tych starszych odbiorców. Jednak język, którym posługuje się autorka jest za dziecinny. Mały zasób słów, styl podobny do opowiadania bajki dla dzieci, momentami na tyle nużący, że powodował, że usypiałam. Widzę potencjał w autorce, jednak popracowałabym nad językiem.

Łucja po ciężkiej chorobie, która spowodowała nadwyrężenie...

• Zmieniły właściciela
  • Literatura "dorosła"
  • Recenzyjne

Dodaj cytat z książki Odnajdując właściwy smak