Przedwiośnie

Stefan Żeromski klasyka 210 str.
Złota Seria
Zielona Sowa
klasyka

Złota Seria
Zielona Sowa
klasyka

Kup książkę

Kolejna lektura szkolna jaką miałem okazję przeczytać. To wyjątkowa powieść , która pokazuje przemiane głównego bohatera i jaki wpływ na jego psychikę odegrała rewolucja. Bardzo podobała mi się opowieść ojca o szklanych domach , którą opowiadał Cezaremu. Wspaniała i wyjątkowa lektura.

Bardzo rzadko płaczę, ale ta książka wycisnęła ze mnie łzy - pierwszy raz, gdy matka Cezarego umiera, a kolejny gdy spotyka ojca po latach. Jedna z nielicznych lektur szkolnych, która skradła moje serce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przedwiośnie z wiosną wspólnego nic nie ma.
Jest szaro, jest brudno, taki to schemat.

Powieść składa się z trzech części.
Pierwsza z nich nosząca tytuł „Szklane domy” to wydarzenia z młodości głównego bohatera, Cezarego Baryki rozgrywające się w Baku. Gdy wybuchła wojna jego ojciec wezwany został do armii, a on został sam z matką. Seweryn jednak zadbał uprzednio o swoją...

Bardzo mi się podobał początek. Wątek ze szklanymi domami, relacje głównego bohatera z rodzicami. Ale im dalej w las tym bardziej dla mnie akcja się rozmywa i tym gorzej mi się to czytało.

piękna powieść o zagubieniu i szukaniu własnego "ja" :)), opowieść o młodym człowieku, który szuka swojego miejsca na ziemi. wpleciona w te historię jest rewolucja komunistyczna i sporo historii, więc czasami trudno przebrnąć. cudowna postać Karoliny Szarłatowiczówny, pełna godnośći, odwagi, powabu i kobiecości!!

Ta powieść dla mnie jest prawdziwym koszmarem. Nie wiem kto zakwalifikował książki Żeromskiego do kanonu lektur w naszym kraju, ale z chęcią zrobiłabym temu komuś krzywdę. Z całym szacunkiem dla klasyków polskiej literatury (a bardzo sobie ich cenię) tego Pana nie da się czytać. Moim zdaniem można umawiać sobie wizytę do psychoterapeuty jeszcze zanim przeczyta się pierwszą...

Najlepsza lektura szkolna, z jaką zetknąłem się od początku mojej edukacji!
Ostatnia rozmowa Baryki z Szymonem Gajowcem niemal identyczna jak moje rozmowy z ojcem.

Kolejna lektura szkolna, która zaskoczyła mnie pozytywnie. Cezary to interesujący bohater, ciekawa byłam jak potoczą się jego losy. Najlepiej czytało się rozdział 2, w którym głównym wątkiem były romanse bohatera. Myślę że warto sięgnąć po tę lekturę, nie tylko ze względu na motywy przydatne na maturze ale też w celu poznania losów Baryki

Zazwyczaj stronię od oceniania lektur szkolnych, jednak w tym przypadku zrobię wyjątek. Wprost nie mogę uwierzyć jak bardzo mieszane uczucia wywołało we mnie "Przedwiośnie", mam do zarzucenia autorowi tyle samo, za ile go podziwiam.
Wiem, że wpływ na odbiór książki miały okoliczności, w jakich po nią sięgnęłam (niespodzianka: zawsze tak jest, jednak w tym wypadku...

Pełno symboli i ekspresjonizmu,

Dyskusje