The Wild Blue: The Men and Boys Who Flew the B-24s Over Germany 1944-45

Okładka książki The Wild Blue: The Men and Boys Who Flew the B-24s Over Germany 1944-45 Stephen E. Ambrose
Stephen E. Ambrose Wydawnictwo: Paperback powieść historyczna
powieść historyczna
Paperback
2001-01-01
2001-01-01

Bardzo nierówna książka. Świetne momenty przeplatane są z nudnymi.
Autor tym razem skupia się na załodze bombowca B-24, która dokonywała między innymi nalotów na Niemcy w końcówce II Wojny Światowej.
Na początku jak to bywa u autorów amerykańskiej wersji historii pan Ambrose nakreśla życiorysy poszczególnych członków załogi są one ciekawe i czasem zaskakujące.
Ciekawie jest też gdy czytamy o lotach bojowych i gdy autor skupia się na ciekawostkach z życie załogi podczas lotu i w czasie wolnym od służby (przykładowo możemy się dowiedzieć jak odmrozić sobie przysłowiowy tyłek podczas lotu bombowcem w słoneczny dzień lub opiszę sytuację gdy członków załogi wynoszono z samolotów bo nie mogli poruszać się o własnych siłach po kilku godzinach wycieńczającego fizycznie i psychicznie lotu).
Jest też druga strona medalu czyli nudne fragmenty o życiu codziennym np. we Włoszech.
Byłem nieco rozczarowany bo czytałem o tym w książce poświęconej kampanii włoskiej.
Nie widzę sensu umieszczania tego tematu w historii o bombowcach.
Jeśli autor chciał nieco zapełnić kartki książki (całość ma około 200 stron) powinien się bardziej skupić na rozwoju lotnictwa. II Wojna Światowa to przecież okres niesamowitego tej branży. To wtedy powstały piękne bojowe maszyny jak Spitfire, P-51 Mustang, B-29 Superforteca. Nastąpił rozwój broni rakietowej oraz wzniósł się w powietrze pierwszy odrzutowy myśliwiec Messerschmitt Me 262.
Było więc o czym pisać a autor prześlizgnął się po temacie a raczej go ominął.
Szkoda bo była szansa na fajną książkę a pozostał niedosyt i lekkie rozczarowanie.
Jak na pozycję traktująca o lotnictwie i wojnie jest to książka bardzo przeciętna i chyba najsłabsza w dorobku autora.

Bardzo nierówna książka. Świetne momenty przeplatane są z nudnymi.
Ciekawie...

• 1

Dodaj cytat z książki The Wild Blue: The Men and Boys Who Flew the B-24s Over Germany 1944-45