Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie

- Kategoria:
- historia
- Cykl:
- Opowieści niepoprawne politycznie (tom 1)
- Seria:
- Historia [Rebis]
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2016-05-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-05-17
- Liczba stron:
- 560
- Czas czytania
- 9 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378188803
- Tagi:
- historia Żydzi
Autor "Paktu Ribbentrop-Beck" i "Obłędu ’44" tym razem podjął drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich. Jego poprzednie książki wywoływały ostre dyskusje i kontrowersje, żadna nie była jednak tak niepoprawna politycznie. Żydzi rozsierdzą zarówno filosemitów, jak i antysemitów.
Piotr Zychowicz pisze o żydowskich komunistach i kolaborantach pod okupacją niemiecką, ale i o zbrodniach popełnionych przez Polaków na Żydach. O szkoleniu przez II Rzeczpospolitą żydowskich terrorystów i zamordowaniu przez żydowskich bojówkarzy polskiego konsula. O pogardzie, jaką okazywano w Izraelu ocalałym z Zagłady, i próbach wyłudzenia tytułu Sprawiedliwego. O powstaniu w getcie warszawskim i tysiącach Żydów służących w Wehrmachcie, a nawet SS. O operacjach tajnych służb PRL w Izraelu i o łowcy zbrodniarzy Szymonie Wiesenthalu. Wreszcie docieka, ile jest prawdy w tezie prof. Szlomo Sanda, że naród żydowski… został wymyślony.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Na stos
Widmo krąży nad Polską. Widmo antysemityzmu. Właściwie Polska antysemicka jest faktem – potwierdzają to liczne teksty i opracowania. Filmy takie jak „Ida” czy „Pokłosie” zbierają liczne nagrody i chwalone są za to, że nazywają rzeczy po imieniu, czyli pokazują Polaków jako morderców Żydów. Tak samo mamy w literaturze, gdzie Jan Tomasz Gross otworzył nam oczy na zbrodnicze oblicze Polaków. Takich książek i filmów jest więcej, a wszystkie czynią wiele szumu. Ja ostatnio przeczytałem książkę Mikołaja Grynberga „Oskarżam Auschwitz” , ale książka ta nie była oskarżeniem Auschwitz, ale oskarżeniem Polaków, którzy są odpowiedzialni za zagładę Żydów podczas II wojny światowej, a w stan oskarżenia stawiały polskie społeczeństwo dzieci ocalałych z Shoah, za którymi Mikołaj Grynberg podróżował po całym świecie. Jeśli uważasz inaczej, wiedz, że jesteś antysemitą i czas zmienić pochlebną opinię na własny temat – taki przekaz płynie dziś z każdego medium, które hołduje zasadom tolerancji, otwartości, równości. Bowiem to polski antysemityzm stoi u źródeł całej polskiej nietolerancji i całego polskiego faszyzmu. Bo Polska jest najgorszym faszystowskim bagnem, a katolicki fundamentalizm jest gorszy od islamskiego. No może jeszcze Węgry nam dorównują.
W tym kontekście książka „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” Piotra Zychowicza jest paszkwilem na polskość. Zychowicz ma zaledwie 36 lat i kilka opasłych tomów historycznych na swoim koncie, z których najbardziej znaną jest poświęcona powstaniu warszawskiemu książka „Obłęd 44”, w której ten bezczelny żółtodziób śmiał podważyć sensowność powstańczego heroizmu i wskazać bezsensowność przelanej w nierównej walce przez Polaków krwi. „Żydzi” jest jednak zupełnie inną książką niż parahistoryczne popisy pana Zychowicza, gdyż składa się z wywiadów i to wywiadów, które autor zamieszczał w prawicowych brukowcach, takich jak „Uważam Rze”, „Rzeczpospolita”, czy „Historia Do Rzeczy”. Na domiar złego rozmówcami pana Zychowicza byli w dużej części żydowscy historycy i intelektualiści, którzy, pewnie zmanipulowani przez przebiegłego polaczka, ośmielili się wyjść poza schemat antypolskiej perspektywy. Po prostu zgroza, faszyzm, goebels.
„Żydzi” składają się z pięciu części - „Rozmowy z Żydami”, „Rozmowy o Żydach”, „Komuniści, syjoniści, kolaboranci”, „Izrael kontra PRL” i najbardziej kontrowersyjna „Żydzi a 17 września”, o tym jak ludność żydowska radośnie witała na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej drugiego okupanta. Z rozmów tych wyłania się skomplikowany i wcale niejednoznaczny obraz stosunków polsko-żydowskich, co więcej, Zychowicz nie waha się przedstawiać różnych punktów widzenia, a więc także tych, które są bardzo krytyczne względem Polaków. Ale to wszystko jest i tak mydlenie oczu, zresztą słowo „mydło” nabiera w kontekście tych artykułów szczególnego znaczenia, bo właśnie w ten sposób określali izraelscy Żydzi ocalałych z Zagłady zaraz po wojnie, a sytuacja w ocenie tych postaw uległa zmianie dopiero w latach 60.
I Zychowicz czepia się tej historycznej względności, pokazuje w tych rozmowach jak temat Holocaustu zmieniał się przez pół wieku od zakończenia wojny. Wskazuje jak doszło do powstania „przedsiębiorstwa Holocaust”, które generowało zyski oraz dogmaty na temat Zagłady. Do tego wskazuje na różne źródła, nie tylko te, które są uprawnione do tworzenia oficjalnej wersji historii i to jest największa hańba tej książki, że opiera się na heretykach i że nie traktuje historii jak religii. Za to wszystko Zychowicz winien spłonąć na stosie. Przypominam, że słowo Holocaust oznacza ofiarne całopalenie.
Zychowicz manipuluje faktami. Twierdzi, że spośród Polaków właśnie najwięcej ma tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, że w Polsce za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci i zabijane były za to całe polskie rodziny. Odważa się także przypominać, że to nie Polacy stworzyli obozy koncentracyjne na terenie Polski, tylko okupujący ją Niemcy. Bezczelność sięga w tych momentach zenitu. Nie wolno tak mówić, nie wolno tak pisać. Widmo krąży i nie wolno, go przywoływać pod żadnym pretekstem. Historia ma uczyć takiej wersji zdarzeń, która jest potrzebna, by widmo nas nie dopadło.
Zychowicz, „prawicowy” podkreślę publicysta i historyk, jest autorem innej karkołomnej tezy, że Polacy w czasach II wojny światowej winni, jak większość narodów europejskich, sprzymierzyć się z hitlerowcami i dbać o swój interes, a nie przelewać krew w podziemiu i masowych egzekucjach. Cóż – nie zgadzałem się z tak postawioną tezą, ale dziś, kiedy widzę, jak robi się z mojego narodu najgorszy sort antysemityzmu, że powszechnie głosi się, że to Polacy a nie hitlerowcy są odpowiedzialni za Holocaust, , to zaczynam rozumieć, że z makiawelicznym kłamstwem historii nie można dyskutować, tylko trzeba walczyć z nią jej własnymi metodami. Inaczej nawet ofiary mogą stać się oprawcami. Ale ja jednak będę dalej dumny z faktu, że Polacy nigdy nie podpisali cyrografu faszystowskiemu diabłu. Ale z tym stosem dla Zychowicza to jednak trochę przesadziłem.
Sławomir Domański
OPINIE i DYSKUSJE
Znakomita pozycja! Naprawdę polecam, otwiera oczy.
Znakomita pozycja! Naprawdę polecam, otwiera oczy.
Pokaż mimo tozero aparatu zero cytowań i przypisów, jak zwykle u Zychowicza pseudonauka
zero aparatu zero cytowań i przypisów, jak zwykle u Zychowicza pseudonauka
Pokaż mimo toStrasznie długo to czytałem, bo ksiązka jest szalenie nierówna. Jest to tak naprawdę kompilacja artykułów autora z prasy, podzielona tematycznie na 5 lub 6 części. Jest to pozycja dla osób zaanwansowanych w tematyce relacji polsko - żydowskich lub Holocaustu, gdyż autor w swoich artykułach wyciąga smaczki i grube niuanse, a jeśli wywiady, to z osobami konrowersyjnymi, które mówią wbrew powszechnie przyjętym poglądom / opiniom. Z tego względu trudno się to czyta, zwłaszcza opowieść po opowieści (czy też artykuł). Jest to w pewnym sensie podsumowanie kilkunastu lat pracy autora w tematach żydowskich, przez co widać różny warsztat i to mi osobiście też przeszkadzało. Podsumowując: dla osób które coś już wcześniej wiedzą, do tego trzeba lubić Autora, bo momentami widać jego osobowość zanadto w spisanym materiale.
Strasznie długo to czytałem, bo ksiązka jest szalenie nierówna. Jest to tak naprawdę kompilacja artykułów autora z prasy, podzielona tematycznie na 5 lub 6 części. Jest to pozycja dla osób zaanwansowanych w tematyce relacji polsko - żydowskich lub Holocaustu, gdyż autor w swoich artykułach wyciąga smaczki i grube niuanse, a jeśli wywiady, to z osobami konrowersyjnymi, które...
więcej Pokaż mimo toCiekawa pozycja, dużo wiedzy, ciekawostek. Autor jak zwykle nie zawodzi. Lekki język, unikalny dobór tematów, Kilka wieczorków miło spędzone.
Ciekawa pozycja, dużo wiedzy, ciekawostek. Autor jak zwykle nie zawodzi. Lekki język, unikalny dobór tematów, Kilka wieczorków miło spędzone.
Pokaż mimo to"Żydzi" zaczynają się - zaskakująco trafnym - stwierdzeniem autora, że Polacy dzielą się na filosemitów i antysemitów. Ja sama przeszłam długą drogę od nastolatki zafascynowanej kulturą żydowską, płaczącej przy "Miasteczku Bełz" i uczącej się jidysz - do osoby dość krytycznie oceniającej Żydów. Nastawienie zmieniłam oczywiście "dzięki" samym Żydom, których poznałam osobiście (m.in. w pracy).
Zychowicz w swojej książce, która jest kompilacją jego (przeważnie już wcześniej publikowanych w prasie) wywiadów, artykułów i esejów stara się zachować równowagę i pokazać Żydów z różnych stron. Większość śmiałych opinii o narodzie żydowskim wygłaszają sami Żydzi: krytycznie nastawieni do polityki Izraela; przypominający o Żydach kolaborantach, zdrajcach, zwolennikach faszyzmu, sadystycznych kapo z Auschwitz, a nawet walczących w armii Hitlera; oskarżający swoich rodaków o bierność wobec hitlerowców; broniący "papieża Hitlera" Piusa XII; nawróceni na katolicyzm i za to potępiani w Izraelu...
Pojawiają się także inne głosy np. Polki fanki niesławnego Grossa czy Arabów.
Ciekawym wątkiem jest głęboka niechęć Żydów z Izraela wobec Polski i Polaków - nierzadko większa niż wobec sprawców Holokaustu, czyli Niemców. W jednej z rozmów poruszono również temat kuriozalnych wycieczek młodzieży izraelskiej do Auschwitz w asyście uzbrojonych ochroniarzy.
Książka zawiera wywiady mniej i bardziej interesujące, wątki zupełnie dla mnie nowe (np. sposób, w jaki przez niemal 20 powojennych lat Izraelczycy traktowali Żydów ocalalych z Holokaustu; istnienie żydowskiej antypolskiej kliki na amerykańskich uniwersytetach; obraz Jezusa w Talmudzie) przeplatają się z dobrze mi znanymi (niewpuszczenie
w 1939 roku przez USA, Kubę i Kanadę statku z żydowskimi uciekinierami). Jedni żydowscy rozmówcy wypowiadają się stereotypowo ("Polacy, Arabowie źli, cały świat zły - Żydzi dobrzy"),inni wręcz przeciwnie (demitologizacja powstania w getcie, w którym zginęło... 16 Niemców). Są tacy, którzy obalają tabu (za co spotyka ich ostracyzm zarówno w Izraelu, jak i w USA),inni klepią stereotypy.
Czego mi zabrakło w "Żydach"
to myśl przewodnia, która by połączyła wszystkie te dość chaotycznie zestawione wypowiedzi. Tym niemniej jest to pozycja niezwykle interesująca. I odważna. Warta przeczytania.
"Żydzi" zaczynają się - zaskakująco trafnym - stwierdzeniem autora, że Polacy dzielą się na filosemitów i antysemitów. Ja sama przeszłam długą drogę od nastolatki zafascynowanej kulturą żydowską, płaczącej przy "Miasteczku Bełz" i uczącej się jidysz - do osoby dość krytycznie oceniającej Żydów. Nastawienie zmieniłam oczywiście "dzięki" samym Żydom, których poznałam...
więcej Pokaż mimo toFaktycznie całkiem obiektywna - ani filosemicka ani antysemicka.
Faktycznie całkiem obiektywna - ani filosemicka ani antysemicka.
Pokaż mimo toCiekawe spojrzenie - książka o Polakach antysemitach i Żydach antypolakach. I o ich skomplikowanych relacjach teraz i w historii
Ciekawe spojrzenie - książka o Polakach antysemitach i Żydach antypolakach. I o ich skomplikowanych relacjach teraz i w historii
Pokaż mimo toPójdę na łatwiznę i napiszę jedną recenzję do obu części.
Autor porusza kwestie związane z Żydami. Żydzi są narodem, który wiele złego przeżył, ale również wiele złego zrobił. P. Zychowicz słusznie uważa, iż nie należy uważać Żydów ani za aniołów, ani za diabłów: to są po prostu ludzie i każdy jest jednostką indywidualną, podobnie jak Polacy, oto dobry przykład: jedni ratowali, a inni zabijali Żydów. Jednak i tutaj jest jedno ,,ale". O ile w każdym narodzie są ludzie źli i dobrzy, o tyle warto wziąć pod uwagę samą kulturę danego narodu, w tym przypadku jest to kultura żydowska, która uważa swoich ludzi za wybrańców, a pozostałych za tzw. ,,gojów". To pomaga zrozumieć jaką motywację mogą mieć Żydzi źle postępujący. Autor niestety się nie wziął pod uwagę tej kwestii.
Również nie rozumiem, dlaczego autor za każdym razem powtarza, iż nie ma nic złego na myśli, nie jest tym i tym, itp. Reklamuje się jako publicysta rzucający niewygodne i ostre tezy, a zachowuje się jak ktoś kto boi się na samą myśl o żydowskich czy polskich radykałach. W obu przypadkach (jak sam zresztą słusznie zauważył) obudzi się ,,święte" oburzenie i posypią się wyzwiska i nie rozumiem na co niezależny publicysta miałby się tym przejmować, a próby ułagodzenia i tak nic nie dadzą.
Pójdę na łatwiznę i napiszę jedną recenzję do obu części.
więcej Pokaż mimo toAutor porusza kwestie związane z Żydami. Żydzi są narodem, który wiele złego przeżył, ale również wiele złego zrobił. P. Zychowicz słusznie uważa, iż nie należy uważać Żydów ani za aniołów, ani za diabłów: to są po prostu ludzie i każdy jest jednostką indywidualną, podobnie jak Polacy, oto dobry przykład: jedni...
Książka naprawdę ciekawe i wartościowa. Przedstawienie opinii obu stron konfliktu o prawdę historyczną, przez przytoczenie wypowiedzi ekspertów o różnych poglądach, pozwala zaznajomić się szerzej z tematem i wybrać własny punkt widzenia na sprawę żydów podczas 2 wojny światowej.
Książka naprawdę ciekawe i wartościowa. Przedstawienie opinii obu stron konfliktu o prawdę historyczną, przez przytoczenie wypowiedzi ekspertów o różnych poglądach, pozwala zaznajomić się szerzej z tematem i wybrać własny punkt widzenia na sprawę żydów podczas 2 wojny światowej.
Pokaż mimo toTym razem p. Zychowicz porusza drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich. Robi to jednak w sposób uczciwy. Jego książka to wywiady z wybitnymi intelektualistami, którzy przedstawiają swoje opinie na powyższy temat, a są to poglądy czasami bardzo różniące się. Jest tu spojrzenie na sprawę z każdej strony, uczeni docierają do prawdy wyszukując dokumenty w archiwach i głoszą ją, nawet wówczas, gdy ona nie podoba się większości.
W tej publikacji jest również wzmianka o walkach Żydów z Arabami, też przedstawiona z obu stron, wywiady z osobami będącymi po przeciwnych stronach, ukazujące ich zapatrywania na trwający tam koszmar.
Oto bardzo mądre słowa izraelskiego historyka, osoby występującej na kartach tej książki:
„Nie wolno przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. …. Po obu stronach są radykałowie. Rozsądni ludzie powinni zaś wylewać wodę na te płomienie i spokojnie ze sobą rozmawiać.”
Tym razem p. Zychowicz porusza drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich. Robi to jednak w sposób uczciwy. Jego książka to wywiady z wybitnymi intelektualistami, którzy przedstawiają swoje opinie na powyższy temat, a są to poglądy czasami bardzo różniące się. Jest tu spojrzenie na sprawę z każdej strony, uczeni docierają do prawdy wyszukując dokumenty w archiwach i głoszą...
więcej Pokaż mimo to